
«Лесині джерела-2016» винятком не стали: для одних — День міста, для інших — свято літератури і мистецтв
- Новоградські новини
- 317
- коментар(і)
- 05-08-2016 00:43

Чи не вперше були задіяні безпрецедентні заходи безпеки: спокій новоград-волинців і гостей міста під час свята охороняли не лише поліцейські міськвідділу, а й «круті хлопці» з автоматами — вочевидь, із загону спецпризначення. Що поробиш: враховуючи дедалі зростаючу по всьому світі загрозу тероризму під час масових заходів, краще у безпеці споглядати на автоматника, аніж…

Тож, містяни в ці дні діляться на дві нерівні категорії: одні (яких, будемо відверті, більшість) — розважаються на атракціонах, гуляють, святкуючи День міста; інші (митці, творча інтелігенція) — відвідують музеї, беруть участь у творчо-мистецьких заходах і конференціях, присвячених Лесі Українці та її славному роду.
На жаль, за останні два роки для багатьох це свято (та й інші свята) взагалі перестали бути святковими. Йдеться про родичів і близьких тих, хто загинув у АТО, про тих, хто отримав поранення, про тих, хто у свята і будні, за будь-якої погоди, перебуває на передовій і робить все, від них залежне, щоб тут, у тилу, люди мали можливість бодай щось святкувати… І кожен із нас вголос чи подумки обов’язково повинен дякувати за це нашим Героям.
Враховуючи, що за маршрутом «Парк — Фортеця» ледве не кожен мав можливість пройти безліч разів і на власні очі подивитися, що ж пропонували організатори, пригадаємо одним-двома абзацами про ті заходи, які проводилися в стінах музеїв.

Того ж дня у великій залі Палацу культури проходив 16-ий Всеукраїнський конкурс автентичного співу «Животоки», в якому взяли участь 20 гуртів та 21 соліст із Житомирської, Вінницької, Хмельницької, Івано-Франківської, Рівненської і Тернопільської областей.
До складу журі увійшли Народна артистка України, музичний керівник і ведуча телевізійного проекту «Фольк-мюзік» Першого національного каналу українського телебачення Оксана Пекун, завідувач відділу народної творчості, заступник директора Житомирського обласного центру народної творчості Галина Шубіна, доцент кафедри музичного фольклору Рівненського державного гуманітарного університету Раїса Цапун, кандидат мистецтвознавства, доцент, заступник директора з науково-методичної роботи та міжрегіональних зв’язків Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім.М.Грушевського Вінницької області Антоніна Сторожук, Заслужений працівник культури України, керівник зразкового фольклорного ансамблю «Ордана» Новоград-Волинського міського Палацу культури імені Лесі Українки Віра Матвійчук.


У номінації «Солоспів молодшої вікової категорії» перше місце здобула звягельчанка Лідія Гапончук (Школа мистецтв).

У номінації «Гуртовий спів старшої вікової категорії» третє місце посів Народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Колиска» (с.Немильня Новоград-Волинського району).
У номінації «Солоспів старшої вікової категорії»: друге місце — у Марії Дудник з Новограда-Волинського.
А гран-прі отримав гурт «Любарчанка» (с.Любарці Бориспільського району, Київської області).
Окремими дипломами були відзначені найстарша учасниця конкурсу — Надія Шваб із с.Бовсуни Лугинського району (1930 р.н.) та наймолодша — Наталія Мінгалєєва (2007 р.н.) із Новограда-Волинського (Школа мистецтв).

Одним із найбільш очікуваних і відвідуваних заходів «Лесиних джерел» щороку залишається «Містечко майстрів». Цьогоріч до Новограда зі своїми виробами та майстер-класами завітали близько сотні народних умільців із Київської, Житомирської, Дніпропетровської, Полтавської, Волинської, Рівненської, Хмельницької, Львівської, Тернопільської областей.
У міському Парку культури і відпочинку були представлені бісероплетіння, гончарство, писанкарство, вироби з кераміки, живопис.

Міський голова Віктор Весельський провів офіційний прийом іноземних делегацій та офіційних гостей свята. Відбулося це 30 липня у великій залі Будинку рад.
На запрошення звягельчан відгукнулася білоруська делегація з Рогачова. Прибули друзі з Грузії на чолі з головою Фонду Лесі Українки в Грузії, Почесним громадянином міста Новограда-Волинського Таріелом Гоголадзе. Крім гостей із ближнього зарубіжжя, до Новограда завітали делегації з Миргорода, Долини, Коростеня, Баранівки, Олевська.
Для місцевих і приїжджих поціновувачів театральних постановок презентували драму-феєрію «Лісова пісня». До речі, цього року якраз виповнюється 105-річний ювілей від часу написання цього безсмертного твору.

Одним із найважливіших фрагментів свята став Всеукраїнський конкурс виконавців художнього слова імені Лесі Українки, що пройшов 29 липня у Музеї родини Косачів. Конкурс бере свою історію з 2006 року і нині проводився вже водинадцяте.
Участь у заході взяли 19 шанувальників Лесиного слова, які представили 16 композицій. Географія — від Маріуполя, Харкова, Миколаєва до західноукраїнських міст.
До складу журі увійшли О.І.Балабан, Заслужений артист України, завкафедрою акторів кіно факультету кіно і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв, режисер театру і кіно; Л.Л.Колосович, Заслужена артистка України, режисер театру (м.Дніпро); С.Л.Органіста, Заслужена артистка України, провідна актриса Волинського академічного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка.

Гран-прі здобула Лідія Корницька з Хмельницького, виконавши уривок із вистави за творами та листами Лесі Українки «Лесині листи».
Також у ході святкування «Джерел» було підведено підсумки краєзнавчої вікторини «Кожен день я тебе відкриваю, рідне місто кохане моє». Загалом до конкурсу долучилося десять учасників. А переможцем став Олександр Ригін.
Упродовж декількох днів тривала презентація виставки авторських робіт художниці з Коростеня Наталії Аксьоненко. Свого часу пані Наталія працювала головним художником АТЗТ «Коростенський фарфор». А коли завод зупинився, — вона почала займатися лялькарством, вишиваним живописом, паперовою витинанкою та декоративним живописом.


В актовій залі Школи мистецтв відбулася зустріч-спогад із нагоди 150-річчя приїзду Петра Косача до Новограда-Волинського.
Завідувачка Літературно-меморіального музею Лесі Українки, Заслужений працівник культури України, Почесний громадянин міста Новограда-Волинського Віра Римська розповіла про життєвий та творчий шлях Петра Косача.


У завершальний день свята в міському Парку культури й відпочинку потішив присутніх «Мелодіями літа» муніципальний духовий оркестр. А надвечір усі бажаючі мали змогу оцінити новітню творчість українських митців, втілену в короткометражні фільми.
Олег БРЮХАНОВ
Фото Сергія ЩУРУКА
Фото Сергія ЩУРУКА


Коментарі відсутні