
На сходці жителів сіл Майстрівської сільської ради одноголосно проголосували за об’єднання з містом
- Топ новини
- 165
- коментар(і)
- 05-05-2017 18:32

Як відомо, на сесії міської ради, що відбулася 20 квітня, депутати затвердили Порядок проведення громадських слухань із питань добровільного об’єднання територіальних громад. До кінця травня, ймовірно, таке обговорення відбудеться, і відкриється пряма дорога для прийняття сесійного рішення, яке вже матиме силу місцевого закону.
Із метою розширення діалогу на цю тему ми запрошуємо всіх небайдужих мешканців міста і району висловлювати свою точку зору. Сьогодні ж на наші запитання відповідає один з ініціаторів об’єднання міста із селами, керівник депутатської фракції Народної Партії у Новоград-Волинській міській раді Микола УСЕНКО.
— Ще в січні цього року 16 депутатів міської ради звернулися до міського голови з ініціативою розпочати процес добровільного об’єднання територіальних громад міста і сіл району. Законом передбачено, що протягом 30 днів повинно було б відбутися вивчення цієї пропозиції і її громадське обговорення. Спливло вже чимало часу, а «віз і досі там». Якщо й далі зволікати, то скоро не буде з ким об’єднуватись…
— Дійсно, міський голова мав би виконати норму Закону, але він послався на відсутність Порядку проведення громадських слухань. Формально — він правий, хоча, при бажанні, такий Порядок можна було б затвердити ще на лютневій сесії. Громадські слухання мають рекомендаційний характер, практика їх проведень напрацьована в нашому місті вже років 20. Суть їх полягає в тому, що кожен житель міста має право висловити свою думку з питань, що обговорюються. Як правило, це відбувалося у великій залі міської ради. Як буде цього разу, — побачимо, але очевидно, що нині йде свідоме затягування процесу.
— Можливо, ваша ініціатива щодо об’єднання міста зі всіма селами району, включаючи Броницьку Гуту, була дещо передчасною і не мала під собою достатнього обгрунтування?
— Власне кажучи, ми не ініціювали щось нове. Багато років поспіль у суспільстві існує думка про утворення однієї міськрайонної громади: одна рада, один виконком, одні служби для обслуговування сільських і міських жителів. У кожному селі — відкрито обраний староста з реальними повноваженнями і закріпленими фінансами, в залежності від кількості жителів та економічного потенціалу. Головне, щоб кожен мешканець громади, де б він не жив, мав однакові права, щоб, для прикладу, в лікарні нікого не цікавило, ти «з міста чи з села».

Для того, щоб спростити процес для сприйняття виконавчою владою, і для громади ця тема стала зрозумілішою, група депутатів направила міському голові повторне звернення:
«У відповідності до статті 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ми, депутати Новоград-Волинської міської ради, повторно ініціюємо добровільне об’єднання громади м.Новоград-Волинський та громад сіл Новоград-Волинського району з наступною поправкою:
— враховуючи те, що стаття 4 вищезгаданого Закону, передбачає територіальну нерозривність новоутворених громад, пропонуємо розпочати процес об’єднання міста винятково з суміжними територіальними громадами. Перелік територіальних громад, що пропонуються до об’єднання:
- місто Новоград-Волинський;
- села Майстрів, Маковиці, Майстрова Воля Майстрівської сільської ради;
- села Наталівка, Олександрівка Наталівської сільської ради;
- села Нова Романівка, Вершниця, Кущове, Перемога, Слобода Романівська, Ужачин, Яблуневе Новороманівської сільської ради;
- села Сусли, Івашківка Суслівської сільської ради.
— Тобто, великий міський округ — за рахунок навколишніх сіл. А що робити тим, що опиняться за межами округу?
— На мою думку, є два альтернативних шляхи. Про перший я вже згадував: громада може продовжувати розширення за рахунок суміжних сіл. Наприклад, за Майстрівською — Орепівська сільська рада, за Суслівською — Гульська і так далі, наскільки буде воля громад. Якщо такого бажання не буде, то другий, найбільш раціональний, як на мене, варіант — утворити одну громаду в рамках нинішнього району. Враховуючи різний економічний потенціал сіл, штучний поділ на маленькі громади з центром у Пилиповичах чи в Брониках навряд чи сприятиме їх розвитку, і, напевне, тільки ускладнить людям і без того непросте життя.
— Все ж таки, кому, на ваш погляд, більш вигідне об’єднання: місту чи селам?
— Я абсолютно переконаний, що не програє ніхто. Насправді в нашому районі зосереджено досить солідний і людський, і економічний ресурс. Наведу декілька цифр: площа нашого міста — 32,8 кв. км; Майстрівська сільська рада — 40,3 кв. км; Наталівська — 51,2 кв. км; Новороманівська — 71,5 кв. км; Суслівська — 42,8 кв. км. Тобто, ми не просто об’єднуємось в одну потужну громаду, ми отримуємо територію, яка в 6 разів перевищує міську, і матиме набагато привабливіший інвестиційний потенціал. Причому, понад 1000 га на цих територіях — це землі запасу, тобто, не розпайовані. На цих територіях зосереджена досить потужна промисловість — ДП «Новоград-Волинське ДЛМГ», ЛВДС «Новоград-Волинський» (наливна станція), ЛУМГ «Львівтрансгаз», ВАТ «Новоград-Волинські шляхи», ПрАТ «Новоград-Волинський льонозавод», ПП Іванчук С.В, Каменедробильний завод, низка цехів з обробки деревини та сільгосппідприємств.

— Неодноразово доводилося чути, що після об’єднання місто постраждає, оскільки левову частину коштів тоді доведеться спрямовувати на сільські проблеми…
— Місто або село може постраждати, перш за все, через недолуге керівництво. При розподілі бюджету має бути збережений принцип: хто скільки заробляє, — той стільки і витрачає. Разом із тим депутати, спільно з сільськими старостами, можуть прийняти рішення про додаткове виділення коштів на той чи інший проект. Наприклад, на будівництво в якомусь селі водогону, дороги чи амбулаторії. Або розширити інфраструктуру, щоб зацікавити потенційного інвестора. Так само — кошти із сіл можна було б скооперувати для будівництва в місті Школи мистецтв для дітей і з міста, і з села.
— Мова йде, на перший погляд, про цілком очевидні речі. Чому ж тоді ця ідея, так би мовити, «не оволоділа масами»? Переважно відмовчуються сільські мешканці. Відверто проти — частина міських депутатів на чолі з міським головою…
— Чесно кажучи, я ще не зустрічав жодної простої людини чи керівника, які б категорично були проти об’єднання міста з селами. Вибачте, «собака зарита» в законі, який передбачає проведення нових виборів депутатів і голови об’єднаної територіальної громади. Цілком очевидно, що це — основний стримуючий фактор для нинішньої влади як на селі, так і в місті. Якби не перспектива нових виборів, то Віктор Леонідович давно б очолив цей процес.
Що стосується селян, то для мене дуже показовим став схід жителів сіл Майстрівської сільської ради, який відбувся 30 квітня цього року, і в якому я брав участь. На порядок денний було винесено одне питання: об’єднання групи сільських рад в одну територіальну громаду з центром у Пилиповичах. Аргументів ініціаторів такого об’єднання, навіть, враховуючи професіоналізм і авторитет голови районної ради Д.В.Рудницького, виявилося відверто замало. Більше того, всі присутні одноголосно проголосували за звернення до міського голови з проханням утворити саме з містом об’єднану громаду.
— Останнім часом низка публікацій у газеті «Звягель» викликає, м’яко кажучи, роздратування міського голови, яке проявляється в його дописах через Фейсбук. Особливо «дістається» попередникам, до яких ви маєте безпосереднє відношення...
— Перш за все, я хочу відзначити, що з повагою ставлюсь до посади міського голови, бо знаю, яка це не проста і, зрештою, невдячна робота. Що стосується Віктора Леонідовича, то це — вибір міських жителів, і, я думаю, що в більшості своїй цей вибір він виправдовує, хоча багато речей я б особисто робив інакше. Я підтримую його намагання зробити більше і краще, ніж ми у свій час. До речі, він просто зобов’язаний зробити більше, враховуючи втричі вищу зарплату, аніж у його попередника — Загривого Володимира Івановича, збільшений на 30% штат відділів і управлінь міської ради, і в п’ять разів більший бюджет розвитку, подарований частково державою, а в більшій мірі — відрахуваннями на заробітну плату військових гарнізону, які воюють на Сході України. Звичайно, команда, в якій мені пощастило працювати, припускалася помилок. Багато чого нам не вдалося зробити — банально не вистачало коштів навіть на зарплату. Але, мені здається, ми менше, як любить повторювати міський голова, «молотили» (а я б сказав «мололи»), а більше і тихіше робили конкретні справи для міста. А взагалі, час все розставить по своїх місцях.
Інтерв’ю вів Олег БРЮХАНОВ
Коментарі відсутні