7 квітня — Всесвітній день здоров’я: негативні показники Житомирщини — гірші, ніж всеукраїнські

7 квітня — Всесвітній день здоров’я: негативні показники Житомирщини — гірші, ніж всеукраїнські


Дата святкування приурочена дню створення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Статут ВООЗ було прийнято 7 квітня 1948 року. Тоді ж, на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, виникла ідея проводити це міжнародне свято.

Цифри і факти

У 2022 році Центр громадського здоров’я МОЗ України розробив перші пілотні регіональні профілі громадського здоров’я — для вивчення, оцінки санітарно-епідемічної ситуації, виявлення причинно-наслідкових зв’язків між станом здоров’я населення та впливом на нього факторів середовища життєдіяльності.

Регіональний профіль Житомирської області має великий перелік і негативних, і позитивних значень показників здоров’я населення.

В області — високі показники народжуваності у жінок віком 15-19 років (показник на 1000 жінок становить 21,3, водночас по Україні — 15,8).

Високим є рівень абортів серед жінок віком 18-19 років (показник на 100 тисяч жіночого населення в області — 618,3, національний показник — 575,4).

Середня очікувана тривалість життя на Житомирщині складає 69,72 роки (загальноукраїнський рівень — 71,35 років). За цим показником область знаходиться в нижній частині рейтингу, що свідчить про наявність певних факторів, які впливають на здоров’я та, як наслідок, довголіття населення.

Частка населення області, яке, у разі настання хвороби, не зверталося до лікаря, а лікувалося самостійно за допомогою ліків, — 44,4% (показник по Україні менший — 31.7%).

Індекс смертності населення від зовнішніх причин та травм на Житомирщині — 83,23 на 100 тисяч населення (по державі середній показник — 75.54 на 100000).

Частка населення  Житомирської області у віці 12 років та старше, що мають стаж куріння від 16 до 20 років, — 22,7% (національне значення — 16,4%).

7 порад, як зберегти здоров’я

Більше рухайтеся. Регулярна фізична активність щонайменше 30 хвилин на день дозволить почуватися краще, а також значно покращить показники здоров’я. Обирайте той вид фізичної активності, який буде для вас комфортний.

Висипайтеся. Здоровий сон триває 7-9 годин на день. Варто лягати спати і прокидатися в один і той же час. Якщо регулярно недосипати, збільшується ризик появи хронічних захворювань — діабету, серцево-судинних недуг, гіпертонії, а також ожиріння, порушень імунної системи, психічного здоров’я тощо.

Правильно харчуйтеся. Здорове харчування — це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах. Це не тільки гарне самопочуття, міцна нервова система і нормалізація ваги, але й любов і повага до себе, прагнення до здорового й тривалого життя.

Обмежте вживання алкоголю та тютюну. Таким чином знизиться ризик виникнення пов’язаних захворювань. Відмова від паління та надмірного вживання алкоголю — правильне рішення.

Бережіть свій емоційний та психічний стан. Важливо турбуватися про власне психічне здоров’я так само, як і про фізичне. Ментальні проблеми або психічні розлади не є менш важливими, аніж фізичні захворювання.

Не нехтуйте щепленнями. Вакцинація — це простий, дієвий та безпечний спосіб захисту від інфекційних захворювань.

Регулярно відвідуйте лікаря з профілактичною метою. Це дозволить не запустити ту чи іншу потенційну хворобу, а, в разі її виникнення, — ефективно і вчасно розпочати процес лікування.

Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»