Безпека газових мереж у багатоквартирних будинках: питання, що вже врегульоване законодавством

Безпека газових мереж у багатоквартирних будинках: питання, що вже врегульоване законодавством

Питання проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж у багатоквартирних будинках існує вже не один рік. Фактично, відповідальність за їх експлуатацію була покладена на мешканців такого житла. І якщо в частині будинків, де, наприклад, діє ОСББ — опікувалися станом газопроводів, то інша частина залишалася потенційно небезпечними об’єктами.

Міністерство енергетики України затвердило наказом Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку. Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила Типовий договір та Методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг із технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків. На сайті Житомирської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» розміщено граничні вартості робіт на 2024 рік.

Таким чином Міністерство енергетики України та НКРЕКП поставили крапку в низці нормативно-правових актів та врегулювали відносини споживачів та Операторів ГРМ у питанні технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж багатоквартирних будинків.

 
 1. Як це вплине на споживачів?

Для клієнта — це:
— безпека системи розподілу газу в будинку, в якому він проживає;
— вирішення спірних питань і чітке окреслення обов’язків: хто відповідає за стан і належну роботу внутрішньобудинкових систем у багатоповерхівках.

 1. Чи треба щось робити споживачам?

Звернутися до балансоутримувача — управителя багатоквартирного будинку, ОСББ чи житлово-будівельного кооперативу, щоб обрати уповноважену особу, яка надалі триматиме зв’язок із виконавцями.

 1. Яка вартість ТО в моєму будинку?

Сформовано орієнтовний кошторис технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у ваших будинках.

Точні суми буде визначено після проведення перших робіт на об’єкті. Якщо договір на технічне обслуговування укладено з Житомирською філією «ГАЗМЕРЕЖІ», інформацію можна знайти на офіційному сайті підприємства: https://zt.grmu.com.ua/

 1. Як розраховувався тариф?

На підставі Методології розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг із технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків, а також самих граничних вартостей робіт на 2024 рік.

Обидва документи затверджено НКРЕКП.

 1. Як буде здійснюватися оплата?

Спосіб оплати визначено в договорі.

Передбачено оплату:
— або єдиним платежем управителем від імені всіх співвласників і за їх рахунок;
— або окремими рахунками від кожного мешканця.

Дізнатись, який варіант саме у вас, можна у балансоутримувача.

У першому випадку оплата вартості здійснюється Колективним замовником протягом 6 місяців із дня, коли оператор ГРМ надасть рахунок на оплату єдиним платежем. Це також дає глобальну перевагу, оскільки, в разі виявлення несправності запірних пристрої чи іншого обладнання, потрібно буде оформити окремий договір, а це можна буде зробити лише з колективним замовником.

У другому випадку споживачам надходитиме, так звана, «третя платіжка» за газ. Але, на відміну від Колективного замовника, ремонтні роботи мереж спільної власності будуть неможливі, в разі відсутності колективного договору.

Оператор ГРМ надаватиме індивідуальні розрахунки на оплату в тому місяці, в якому буде проводитися технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи багатоквартирного будинку, згідно з графіком.

Замовник за замовчуванням зобов’язаний здійснити оплату вартості впродовж 6 місяців після виконання робіт.

 1. З якого моменту почнуться нарахування?

Рахунки почнуть формуватися в тому році, в якому заплановано здійснення технічного обслуговування. 

У разі виникнення переплати, ця сума може бути зарахована на наступний період або повернута замовнику після його письмового звернення упродовж 10 днів.

 1. Третя платіжка за газ надходитиме кожного місяця?

Ні. Розрахунки на оплату будуть надаватись у тому місяці, в якому проводитиметься технічне обслуговування за визначеним графіком.

Періодичність виконання робіт залежить від строку експлуатації мереж. Так, внутрішньобудинкові мережі, строк експлуатації яких складає до 25 років, мають обслуговуватись один раз на 5 років. Якщо строк експлуатації — понад 25 років, то раз на 3 роки. Усі ці моменти буде враховано під час формування графіку робіт щодо всіх об’єктів.

Відповідно, платіжка за ТО надходитиме раз на 3 або 5 років.

 1. Як людині дізнатися, коли технічне обслуговування проводитиметься в її будинку?

Графіки проведення робіт наразі формуються. Одразу проінформуємо, коли вони будуть опубліковані.

Також інформування відбуватиметься шляхом сповіщення балансоутримувачів та співмешканців через оголошення, які будуть розміщені на будинках.

 1. Куди платити?

Рахунки на оплату будуть надані вашим оператором ГРМ.

 1. Чи можна не укладати договір на технічне обслуговування?

Згідно з Постановою НКРЕКП, 07.12.2023 р. усі співвласники багатоквартирних будинків, які не мали існуючих договорів або не подали заявку на приєднання до Колективного договору в особі уповноваженого представника, автоматично приєдналися до Типового договору з Оператором ГРМ.

 1. Чи дозволяється обрати іншу обслуговуючу організацію?

Так. Проте обраний виконавець повинен мати дозвіл на проведення робіт.

У такому випадку впродовж 15 днів із моменту підписання угоди з іншою компанією уповноважена особа має повідомити про це оператора ГРМ та розірвати угоду, укладену з ним за замовчуванням.

 1. У чому саме полягає обслуговування мереж?

Це — система планово-попереджувальних робіт, до яких входить:
— технічне обслуговування;
— планове випробування газопроводів на щільність.

Мета — попередити ймовірність витоків газу та забезпечити справну роботу мереж. Це — ключові фактори безперебійного газопостачання. При цьому вартість профілактичних робіт є меншою, ніж ремонтних, коли проблема вже виникла й потребує усунення.

 1. Які роботи маються на увазі?

Технічне обслуговування систем газопостачання з перевіркою наявності вільного доступу до газопроводів та газового обладнання, стану пофарбування і кріплень газопроводу, наявності футлярів у місцях прокладання через зовнішні та внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору.

Технічне обслуговування запірних пристроїв, установлених на газопроводах після першого вимикаючого на газопроводі-вводі та до першого вимикаючого в приміщенні споживача (включно з ним).

Технічне обслуговування газовикористовуючого обладнання, що призначене лише для опалення місць загального користування.

Перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання, розміщених за межами приміщень споживачів.

Усунення виявлених витоків газу з повторною перевіркою газових мереж на герметичність.

 1. До переліку робіт не входять:

— роботи з поточного та капітального ремонту, реконструкції, технічного переоснащення внутрішньобудинкових систем у багатоквартирному будинку, а також газопроводів житлових і нежитлових приміщень;
— ремонт, технічне обслуговування, заміна чи встановлення будь-якого обладнання, приладів, теплових агрегатів у оселі споживача;
— технічне обслуговування газопроводів після першого запірного пристрою, встановленого в квартирі мешканця;
— обслуговування лічильників газу, у тому числі — їх повірка;
— повірка та обслуговування сигналізаторів контролю довибухових концентрацій природного газу та гранично-допустимих концентрацій чадного газу у повітрі, встановлених у приміщенні споживача;
— роботи з перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів багатоквартирних будинків;
— роботи з ліквідації аварійних ситуацій;
— інвентаризація газового обладнання, у тому числі — перевірка відповідності проєктно-виконавчої документації.

 1. Для чого потрібне технічне  обслуговування?

Заради безпеки клієнтів.

Стан системи газопостачання всередині будинку контролюватиметься професіоналами.

Мережі перевірятимуть на можливі витоки газу, а несправності усуватимуть. Вартість профілактичних робіт буде значно меншою, ніж ремонтних, коли трапилася біда і проблему треба вирішувати терміново.

При проведенні технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (далі — ТО ВБСГ) виконавець послуг повинен належним чином повідомити про це всіх мешканців будинку й усі власники квартир повинні надати доступ до приміщення квартир. Якщо не надають, вважається, що вони ухиляються від проведення ТО, і таким квартирам припиняють газопостачання. Це все прописано в Порядку ТО ВБСГ.

 1. А як бути з квартирами, де проживають особи, які тимчасово виїхали/переїхали з цього помешкання?

Якщо система буде герметичною, квартири, де проживали люди, які виїхали, оглянуті та обстежені не будуть.

Якщо ж система не буде герметичною або будуть виявлені порушення Кодексу ГРС або Правил безпеки системи газопостачання (далі — ПБСГ), пуск газу після ТО проводитися не буде, у зв’язку з імовірністю витоку газу саме в цьому приміщенні. Відповідно, пуск газу буде можливий лише після отримання доступу до квартири та перевірки системи.

 1. Коли та як Житомирська філія «ГАЗМЕРЕЖ» планує укладати договори ТО з власниками квартир на проведення ТО мереж та обладнання всередині цих квартир?

Підприємство планує це робити одночасно під час проведення ТО ВБСГ спільних мереж, але, за бажанням споживача, можемо зробити це в будь-який зручний час та спосіб для споживача.

 1. Чи припинятимуть газопостачання в квартирах, які сплатили за ТО мереж спільної власності, однак НЕ уклали договір ТО мереж внутрішньо-квартирних?

Ні, у разі, якщо не буде порушень ПБСГ або Кодексу ГРМ.

 1. Коли дійде черга до приватних будинків?

Власники приватних будинків, як і раніше, можуть укладати договори на ТО в своїх будинках. 

Оператори ГРМ не припиняють виконувати ТО систем будь-якої власності, за умови наявності відповідного договору.

 1. Якими документами регулюється питання технічного обслуговування?

Наказ Міністерства енергетики України від 29.09.2023 р. №292 «Про затвердження Порядку технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку».

Постанова НКРЕКП від 05.12.23 р. №2291 «Про затвердження Типового договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем».

Методологія розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг із технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків.

Житомирська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України»