80% вартості будівництва укриття для гімназії №9 профінансують країни-донори
- Топ новини
- 384
- коментар(і)
- 06-11-2024 13:21
На безпековому об’єкті гімназії №9 тривають роботи. Збільшили площу, готують бетонну основу, утеплення, проводять підготовчі заходи для монтажу системи водопостачання. Про це «Звягель-інфо» повідомила начальниця управління освіти і науки Звягельської міської ради Тетяна Ващук.
Кошторисна вартість об’єкту становить 29,1 млн грн. 80% профінансують країни-донори. Таким чином міжнародна допомога складе 22 млн 638 тис. 400 грн. Саме таку суму заощадить бюджет Звягельської територіальної громади. Ці кошти можна буде спрямувати на інші потреби.
- Надходження фінансової допомоги очікується впродовж 1-1,5 місяців
«Кошти на будівництво укриття були передбачені в міському бюджеті в повному обсязі. Водночас органи місцевого самоврядування працювали над залученням альтернативних джерел фінансування, зверталися до Міністерства освіти і науки. Нагадаю, Житомирщина не потрапила під дію державної субвенції на будівництво шкільних укриттів. Але в цьому питанні Україні допомагають міжнародні партнери. Ми презентували проєкт на засіданні, що відбулося на рівні міністерства, наводили аргументи (що діти долають до укриття майже пів кілометра, у відносній близькості є інфраструктурні об’єкти) й отримали одноголосну підтримку: 80% коштів нададуть донори, 20% — профінансує міський бюджет», — каже Тетяна Ващук.
Надходження донорської фінансової допомоги очікується впродовж 1-1,5 місяців. Наразі, як стверджує начальниця профільного управління, роботи йдуть за графіком. Термін завершення — квітень 2025 року.
Як повідомляв «Звягель-інфо», проєкт укриття для гімназії №9 відрізняється від проєктів для гімназій №2 і №6. У «Морському» високий рівень грунтових вод, тому укриття будуватимуть монолітне, виконають комплекс робіт для гідроізоляції, зокрема, будуть прокладені дренажні труби до ливневої каналізації.
«Зараз складно з робітниками. Тому можливі затримки з терміном здачі в експлуатацію. Але донорські кошти мають надійти до кінця цього року, а кошти на співфінансування в міському бюджеті передбачені», — додала Тетяна Ващук.
Укриття для гімназії №9 розраховано на 250 осіб. «Проєкт виконав один із кращих проєктантів області — житомирянин Віктор Загладько. Це буде монолітне протирадіаційне укриття, яке відповідатиме усім державним будівельним нормам для таких об’єктів. Зокрема, передбачено окремі приміщення для учнів початкових класів, медичну кімнату, систему вентиляції, опалення, каналізацію, відеоспостереження. Санвузол обладнають, відповідно до вимог інклюзії. І загалом об’єкт відповідатиме нормам безбар’єрності», — розповідала раніше директорка гімназії №9 Лідія Хоменко.
- Будівництво укриття для гімназії №6 — на завершальному етапі
Виконано зовнішні роботи, тривають внутрішні. Зокрема, змонтували систему опалення, каналізацію. Завершення очікується в листопаді цього року. Як стверджує Тетяна Ващук, фінансування є, й перепон виникнути не повинно.
Початок будівництва. Фото — серпень 2024 року.
- У гімназії №2 ситуація «плачевна»
Чого не скажеш про будівництво укриття для гімназії №2. Тут ситуація «плачевна» — каже начальниця управління. Угоду з підрядником підписали, проте робіт він не веде.
«Керівництво фірми знаходиться аж у Запоріжжі. Вона має будівельні бригади по всій Україні, й виконувати роботи в нас призначили бригаду з Луцька. Вони приїхали, подивилися, сказали, що тут мало місця для роботи важкої техніки й поїхали — мовляв, у вас тут найдешевший об’єкт, у нас багато роботи і ви не в пріоритеті… Ми пишемо листи, погрожуємо штрафними санкціями, проте поки що це не діє. Щоб залучити іншого підрядника (наприклад, того, що завершує роботи в гімназії №6), потрібно розірвати угоду з цим. А в односторонньому порядку це поки не вдається», — прокоментувала Тетяна Ващук.
Фото з архіву. Будівництво укриття для гімназії №2 зупинилося на етапі котловану.
Тож, перспективи будівництва укриття для гімназії №2 поки невизначені. Нагадаємо, проблема відповідального підрядника — не нова, з нею вже стикалися у гімназії №2. Про це йшлося в публікації «Звягель-інфо» у №33 (1618) від 15 серпня 2024 року («Для гімназії №6 нарешті будують укриття. Друга й дев’ята — шукають підрядників»).
Угоду за підсумками першого тендера довелося розірвати після перевірки Держаудитслужби — виявилося, що в підрядника не вистачає необхідної техніки для проведення робіт. Розкриття пропозицій у межах наступного тендера відбулося 19 серпня. І знову виникли проблеми.
- Передісторія: укриття для трьох звягельських гімназій №2, 6, 9 добудують за новими проєктами
Про це йшлося в газеті «Звягель-інфо» №21 (1606) від 23 травня 2024 року.
Нагадаємо, будівництво цих укриттів розпочалося торік у вересні. Але невдовзі роботи зупинили на етапі котлованів та бетонних «стяжок». Причиною стали нові будівельні норми, що вступили в дію 1 листопада 2023 року. Відповідно до них, заклади освіти повинні мати підземні або ж протирадіаційні укриття, а не найпростіші, як передбачав попередній проєкт.
«Недобудовані шкільні укриття вирішили перепланувати під нові вимоги», — прокоментувала тоді ситуацію Тетяна Ващук.
Після змін у проєктах найпростіші укриття відповідатимуть статусу протирадіаційних. Зокрема, вони будуть обладнані герметичними дверима, матимуть систему вентиляції та медичну кімнату. Також, відповідно до нових вимог, площа укриттів визначається з розрахунку: 2 кв. м — на дитину початкової ланки, 1,6 кв. м — на старших учнів.
У нових проєктах, що передбачають перебування до 200 осіб, збільшили кількість модулів із 11 до 19, передбачили 2 тамбури. Бетонне склепіння повинно бути товщиною не менше 30 см. Ці та інші чинники призвели до збільшення площі та здорожчання об’єктів. У міському бюджеті кошти на це передбачили.
- Чому зволікали з будівництвом у 2023-му?
Із цим питанням ми зверталися до органів місцевого самоврядування ще на початку навчального року-2023. Адже збудувати укриття для гімназій №2, 6 і 9 міська влада запланувала ще на етапі формування бюджету. Тобто, взимку 2023 року. Кошти на будівництво були, проте роботи розпочалися аж у вересні. Гальмування «списували» на тендерні процедури.
Тетяна Ващук пояснювала, що будівництво затягнулося, бо тендер для визначення підрядної будівельної організації відбувся лише з третьої спроби. Результати першої закупівлі було скасовано через зауваження Держаудитслужби. На другий тендер узагалі ніхто не подав заявки. Укласти договір із підрядною організацією вдалося лише за підсумками третього.
Початкова сумарна кошторисна вартість усіх трьох об’єктів на той час складала 18,7 млн грн. Нині ж ця сума значно зросла. Укриття планували модульні, обладнані необхідними комунікаціями, зведені за таким принципом, як і діюче в гімназії №5 (детальніше про це йшлося в газеті «Звягель» №6 (1539) від 9 лютого 2023 року). Тоді в управлінні освіти і науки міської ради стверджували, що всі три об’єкти здадуть в експлуатацію до кінця 2023 року.
- Найпершою із «шкіл без підвалів» власне укриття
- отримала гімназія №5
Від прийняття рішення про виділення коштів із бюджету громади до першого використання за призначенням об’єкту минуло лише три місяці. Така оперативність мала місце восени 2022 року при будівництві укриття для гімназії №5.
Рішення про виділення коштів було сесійно затверджено у жовтні 2022 року, вже у другій половині листопада розпочалися власне роботи, а з 27 січня 2023 року, після комісійного обстеження, учні та колектив гімназії отримали можливість користуватися новобудовою. До слова, 30 січня, у перший навчальний день після канікул, під час повітряної тривоги вони цим об’єктом і скористалися.
Укриття має статус «найпростішого». Законодавство тоді такі споруди будувати дозволяло. Витрати на об’єкт склали 3,5 млн грн.
Його розташували на місці колишнього тиру розмірами 35 на 6 метрів. Відповідно до документації, йшлося не про капітальне будівництво, а про переобладнання вже існуючої споруди. Це дозволило діяти в межах постанови Кабміну №590, яка тоді регламентувала використання бюджетних коштів.
Безпековий об’єкт оснащений подачею води, електрикою, санвузлами, вентиляційною системою і, навіть, можливістю опалення — вентиляційна система дозволяє нагрівати повітря.
Додамо, що формат навчання кожен заклад загальної середньої освіти визначає самостійно. Він повинен відповідати вимогам безпеки і влаштовувати учнів та батьків.
Олег БРЮХАНОВ
Фото автора
Коментарі відсутні