
107 років тому закінчився земний шлях Лесі Українки
- 24
- коментар(і)
- 07-08-2020 18:34

Знаменита поетеса, драматург, перекладач та громадський діяч Лариса Косач, більш нам відома як Леся Українка, вважала, що біографія митця нікому не цікава. Головне — його твори. Тому її чоловік Климент Квітка на роковини смерті Лесі Українки у своїх спогадах написав, що «мабуть, її біографії не буде ніколи написано». Але він помилився. Про життя та творчість Лариси Петрівни написано чимало книг, монографій, статей, есе. Так само і про її смерть.
Згасла Лариса Петрівна Косач 1 серпня 1913 року. Поетеса померла в невеличкому гірському грузинському курортному містечку Сурамі (поблизу Боржомі). Лесю Українку поховали в Києві на Байковому кладовищі, поряд із могилою батька та брата. Згідно з волею покійниці, на цвинтарі не було урочистостей. Попереду процесії несли тільки хрест. Нести труну на руках, співати і виголошувати промови поліція не дозволила. Труна була встановлена на катафалк, що був укритий вінками з живих квітів (Леся не любила металевих квітів). Попрощатися з поетесою прийшло дуже багато людей, приїхали делегати з різних куточків країни. Людей прийшло так багато, що було припинено рух трамваїв. Процесію з усіх боків оточили жандарми. Перед входом на кладовище поліція перегородила дорогу й пропускала лише родичів і близьких. Але юрба прорвала кордон і приєдналася до процесії. Навіть після смерті Леся Українка викликала страх в уряду Російської імперії, мабуть, лякали її слова: «Вставай, хто живий, в кого думка повстала!».
Леся Українка входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України. В Україні діє 5 музеїв на її честь. Два з них знаходяться у Новограді-Волинському — Літературно-меморіальний музей Лесі Українки та Музей родини Косачів. Інші три — у Колодяжному, Ялті та Києві. Ще один музей Лесі Українки знаходиться в Сурамі, у Грузії.
Олена ОБУХ, т.в.о. начальника відділу інформації та зв’язків із громадськістю міської ради
Коментарі відсутні