ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОГО МІЖРАЙОННОГО ПРОКУРОРА

На с.12 №32 за 6-12 серпня 2009 року газети «Эхо» надруковано коментар В.С.Назаренко, помічника Новоград-Волинського міжрайонного прокурора, щодо розпоряджень голови Новоград-Волинської райдержадміністрації, де вона звинувачує Новоград-Волинську районну державну адміністрацію в «цинічному знущанні» над пільговиками.
З приводу цього хочу зауважити, що ряд її тверджень та обвинувачення в цілому є такими, що не відповідають дійсності.
Так, вона стверджує, що розпорядження щодо перевезень пільгових категорій громадян на приміських маршрутах скасовувалися мною лише з метою «ухилення від правосуддя». Однак, прийняття і скасування таких розпоряджень залежали не від реакції на них прокуратури, а від інших чинників, зокрема стану розрахунків з перевізниками за збитки від перевезень пільгових категорій громадян. Кому, як не Вам, знати, що законодавство зобов’язує органи виконавчої влади ці збитки відшкодовувати.
Прийняття розпоряджень також викликано необхідністю забезпечити транспортне обслуговування населення району. В зв’язку з підвищенням цін на пально-мастильні матеріали та тим, що перевізники не отримували тривалий час відшкодування за збитки від перевезення пільгових категорій громадян, на початку поточного року в районі виникла реальна загроза припинення перевезення пасажирів на приміських маршрутах. З метою збереження існуючої транспортної мережі й було прийнято розпорядження від 18.05.2009 року №341 «Про пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом». Воно було прийняте після проведення обстеження маршрутів та оприлюднення його проекту для урахування пропозицій від населення.
Питання порядку пільгового перевезення пасажирів розглядалося й на засіданні постійно діючої комісії по контролю за пасажирськими перевезеннями пільгових категорій населення районної державної адміністрації. Комісія визнала кращим варіантом запровадження перевезення певних категорій пільговиків за оплату 50% вартості проїзду три дні на тиждень, аніж перевозити їх безоплатно один день на тиждень, як це роблять у інших місцевостях.
В країні не існує загальноприйнятого порядку обліку перевезень пільговиків, що ускладнює розрахунок розмірів відшкодування перевізникам збитків за такі перевезення.
Райдержадміністрація проводить облік перевезень пільговиків відповідно до розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 23.03.2006 року №110 «Про затвердження Порядку обліку витрат транспортних підприємств на пільговий проїзд окремих категорій громадян для здійснення розрахунків місцевих бюджетів за рахунок відповідної субвенції з Державного бюджету», листа Державного комітету статистики від 30.01.2007 року №05/1 «Про впровадження коефіцієнтів співвідношення кількості безплатних і платних пасажирів для громадського транспорту». Для цього управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, що є розпорядником бюджетних коштів, призначених на відшкодування збитків від перевезень пільгових категорій громадян, періодично проводить обстеження маршрутів. Коефіцієнти співвідношення кількості безплатних і платних пасажирів для громадського транспорту, що затверджуються розпорядженням голови райдержадміністрації, лише відображають той відсоток пасажирів, які перевозяться на даному маршруті та користуються правом безоплатного проїзду на приміському транспорті, і не є обмеженням кількості пільговиків, котрі можуть перевозитися на цьому маршруті.
Перевізники не отримують у повному обсязі відшкодування за перевезення пільгових категорій громадян. Станом на 01.08.2009 року заборгованість перед перевізниками становить 285922,01 грн. І це при тому, що відповідно до пункту 1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного призначення. Вирішення питання безкоштовного проїзду у приміському транспорті всіх категорій пільговиків залежить не від місцевої влади. Його можна вирішити лише на загальнодержавному рівні, адже пільги надаються згідно із загальнодержавним законодавством.
Районною державною адміністрацією направлено лист до обласної державної адміністрації з проханням підняти клопотання перед Кабінетом Міністрів України про збільшення субвенції з Державного бюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Без збільшення розміру субвенції право на безплатний проїзд у приміському транспорті певними категоріями громадян і надалі носитиме декларативний характер.
М.О.ІВАНЮК, голова районної державної адміністрації