
ПОКИ КРАДІЙ-МЕЛОМАН «СЛУХАЄ МУЗИКУ» У В’ЯЗНИЦІ, БУДІВЛЯ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ — В АВАРІЙНОМУ СТАНІ
- Новини культури
- 633
- коментар(і)
- 25-03-2011 23:22

Пожежа у Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді, що на вулиці Радянській,19 (колишній творчо-виробничий центр дітей та юнацтва), сталася два роки тому. Проте відновити заклад позашкільної освіти не можуть до сьогодні. Вогонь завдав будівлі збитків щонайменше на сто тисяч гривень — така «неринкова» ціна музичного центру, котрий став причиною не лише крадіжки, а й пожежі. Проникнувши у будівлю вночі, крадій підпалював папір, аби освітлити собі дорогу. «Освітлив» настільки, що, якби випадковий перехожий не викликав пожежників, — через годину стара будівля згоріла би вщент. Нині крадій — у в’язниці, а от у погорілого закладу — ані музичного центру тепер, ані багато чого іншого. Ще й дах може завалитися будь-якої хвилини.
БЕЗКОШТОВНІ ГУРТКИ — ДЛЯ ЗОЛОТИХ ДИТЯЧИХ РУК

— У нас займаються діти, котрі мають золоті руки, — молоду й ініціативну директорку понад усе хвилює доля звичайних здібних учнів, котрі завтра можуть опинитися на вулиці. — Часто трапляється, що дитина у школі не має потягу до навчання, а у гуртках відкриває в собі нові здібності. І це дуже приємно, адже дітки зайняті корисною справою і можуть навчитися вмінням, котрі пізніше будуть не зайвими у їх житті.
Для багатьох із учнів ці знання справді є важливими хоча б тому, що вони — діти небагатих батьків, тож відвідувати платні заняття можуть не усі. Безкоштовним у нашому світі залишився, як кажуть, лише сир у мишоловці, а тут не лише безкоштовно навчать. Особливо старанних ще й зорієнтують на професію. Принаймні, у керівництва центру вже є певні домовленості із ательє «Фурор» та швейною фабрикою «Леся» — про спільні дефіле, надання допомоги гуртківцям у вигляді швейної атрибутики (голок, ниток, гудзиків тощо), відрізків тканин, що можуть знадобитися умільцям для виготовлення виробів.
У центрі діють гуртки моделювання та дизайну одягу, в’язання, вишивання, художнього оздоблення тканин, бісероплетіння, писанкарства. Працюють не лише за декоративно-ужитковим напрямком, а й за технічним: судно- та авіамоделювання, початкового технічного моделювання, різблення
НА РЕМОНТ ПОТРІБНО СТО ТИСЯЧ, ДАЛИ — ШІСТЬ

Відданість улюбленій роботі щиро і без зайвого пафосу продемонстрував гуртом увесь колектив центру — кожен допоміг, чим зміг: одні — грошима, а інші — працею. В окремих кабінетах самотужки зробили ремонт: хтось шпаклював та фарбував, ще хтось продумував дизайн. На жаль, творчі умільці виявилися спроможними вирішити лише частину проблем — без матеріальної підтримки влади позашкільна освіта приречена на жебракування.
— Цього року у позашкільній освіті — найкритичніша ситуація, — розповіла Валентина Найдюк, добре обізнана із проблемами галузі, адже працювала в міському управлінні освіти. — У нас працюють три позашкільні заклади: Дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки, Палац для дітей і молоді та Центр науково-технічної учнівської творчості. Їх потреба у коштах на цей рік складає два мільйони двісті тисяч гривень, втім, з бюджету виділено близько півтора мільйони гривень. Відтак у наших закладів є кошти на роботу лише до вересня, до нового навчального року — виключно на «захищені» статті: на зарплату й оплату за електроенергію, тепло. А що далі — невідомо. Сказали, що шукатимуть кошти. Така критична ситуація — лише у Новограді-Волинському, в інших містах області позашкільна освіта фінансується у повному обсязі.
Дефіцит коштів вже позначився на роботі місцевих позашкільних закладів — реорганізація призвела до скорочення понад двадцяти працівників. Натомість кількість дітей у гуртках не зменшується, що свідчить про потребу в їх роботі, а навантаження на керівників зросло, чого не сказати про заробітну плату. Крім того, робота у гуртках потребує затрат — педагогам не обійтися без матеріалу для занять: без канцелярії, елементарних но
жиць, паперу чи ниток і п’яльців для вишивання. Доводиться купувати за власний кошт та звертатися до батьків по допомогу. З миру по нитці, — як кажуть, — бідному сорочка.
РОБОТИ ЧУДОВІ, А ПРЕЗЕНТУВАТИ НА ОБЛАСТЬ — НЕМА ЗА ЩО…

У день, коли верстався цей номер, команда авіамодельного гуртка саме поїхала на обласні змагання у Житомир. Лише ці змагання «потягнуть» на 800 гривень, розповів керівник Олександр Замула. Варто його вихованцям поїхати з виготовленими власноруч у зменшеному вигляді моделями — копіями літаків за межі міста, — вони обов’язково стають призерами та переможцями. Проте їздять дуже рідко, і це помітили вже в області. На останніх змаганнях директор обласного центру науково-технічної творчості лише дивувався: «Чому не привозите дітей!?» На всеукраїнських змаганнях з судномоделювання гуртківці Володимира Василенка «взяли» шосте місце, але не для Новограда, а для Житомира, від якого поїхали і котрий підтримав юні таланти фінансово…

* * *

Гуртки — це те добре, що залишилося нам у спадок від радянських часів. Хто з нас не любить розповісти, що у дитинстві ходив на той чи інший гурток? А чи буде про що розповідати нашим дітям, якщо гурткова робота й надалі супроводжуватиметься такою обмеженою увагою з боку влади?
Юлія КЛИМЧУК
Фото Віктора ТИМОЩУКА
Фото Віктора ТИМОЩУКА
Якщо хтось бажає допомогти: р/р №35420015003097, код 02143229, МФО 811039 ГУДКУ в Житомирській області для Новоград-Волинського ЦНТТУМ.
Коментарі відсутні