
ЩО ПРИХОВУЄ СТАРОВИННА БУДІВЛЯ ЗА КОЛЮЧИМ ДРОТОМ?
- Наше місто
- 1345
- 1 коментар(і)
- 31-10-2008 23:41

Ми ж вирішили провести власне журналістське дослідження, аби з’ясувати, що ж власне приховує ця старовинна будівля за колючим дротом?
Наш наступний матеріал — розмова з відомим місцевим пошуковцем Сергієм Лук’янцем, який на власному досвіді переконався в тому, що на території колишньої тюрми знаходиться ще чимало нерозгаданого та нерозкритого...

— Швидше — друге. Такі пошуковці як я, працюють під егідою українського фонду пошуку саме за покликом душі, не отримуючи за це ніякої платні.
— То це і є основний рід ваших занять?
— Не тільки. Я ще є головою російського культурного центру у Новограді-Волинському та очолюю штаб Козачої сотні. Але це окрема тема розмови, нині ж я хотів би поділитися своїми надбаннями, що стосується пошуку на території колишньої тюрми.
— А з чого почався цей пошук?
— Ще на початку 90-х до мене звернулися представники міської влади з проханням з’ясувати той факт, чи насправді на території колишньої тюрми вбито під час Великої Вітчизняної війни понад сім тисяч людей. Про це говорила табличка, яка висіла на цьому приміщенні, а також деякі архівні дані.

— Так, вона вже десь зникла, але пошук ми тоді розпочали. Дійсно, під час Великої Вітчизняної війни тут було вбито і закопано багато людей. Щоправда, хочу з’ясувати той факт, що люди поховані не на самій території, а, швидше, там, де знаходяться зараз сусідні хати та людські городи. Колись там був хлібозавод і навколо нього пустир — от на цьому пустирі і розстрілювали людей та закопували трупи в землю.
— А знаєте, в самому приміщенні тюрми, як на мене, не відчувається негативу. Воно світле, просторе, з великими вікнами та побіленими стінами. Не віриться, що тут катували людей.
— Чесно кажучи, навряд чи їх катували. Під час роботи із залишками людських скелетів та особистими речами у мене складалося враження, що цих людей розстрілювали поспіхом, більшість з них, якщо і перебували в приміщенні тюрми, то дуже недовго. Про це свідчить той факт, що їх навіть не обшукували. Ми знаходили біля цих трупів ножі, гроші, зрештою, залишалися золоті коронки, що зовсім не характерно для дій фашистських карателів, які оббирали своїх жертв перед смертю, як липку.
— А чим же міг бути викликаний такий поспіх?

— Чи можна якось визначити, на якій саме території слід починати пошук, адже вона буває досить великою?
— Так, я, як спеціаліст, вже маю в цьому певні навики. На території тюрми я помітив, що саме біля яблуневого саду був зовсім невеликий, у декілька міліметрів, провал землі — він мене і навів на думку, що пошуки потрібно починати саме тут. Що ж стосується, скажімо, великих територій у степу чи в полі, то на тих місцях, де поховано багато людей, все-таки трава і рослинність зеленіша і буйніша, тому що навіть через десятиліття ця земля залишається «удобреною» людськими жертвами.
— Нині є також дані про те, що на території тюрми поховані не лише жертви Великої Вітчизняної, а й репресовані новоград-волинці 30-х років. Чи були тому підтвердження під час ваших робіт?

— На захід від тюрми нині розташований яблуневий сад, а в ньому — пам’ятна плита. Звідки вона там?
— Це ми, пошуковці, стали ініціаторами становлення цієї плити. Адже саме від яблуневого саду і далі на захід по людських городах, під будинками, і знаходяться під землею останки тих людей, які були розстріляні карателями.
— Чесно кажучи, мене особисто шокує той факт, що на території цих захоронень тепер живуть люди, садять картоплю і вживають її. На якій же приблизно глибині можуть бути людські останки?

— Сергію, мені відомо, що серед розстріляних у ямах деякі люди закопувалися фашистами живцем. Чи підтверджує це практика ваших пошуків?
— Про це можна говорити не тільки з пошуків, а й зі свідчень очевидців. До речі, пошуки очевидців — це теж наша робота, так от, один з очевидців розповідав, що поблизу того ж недобудованого хлібозаводу карателі розстріляли багато євреїв, серед них були і живі. А один хлопчина вже пізно ввечері, навіть виліз з-під землі, просидівши там із самого ранку, голий і сивий, побіг у бік Ржатківки. Це був єврейський хлопчик, а прізвище, на жаль, нам так і не вдалося встановити.
— Сергію, як ви особисто ставитеся до того, щоб розташувати тепер у приміщенні тюрми краєзнавчий музей?

Розмовляла Лариса ГЕМБАРСЬКА
Фото Віктора ТИМОЩУКА
Фото Віктора ТИМОЩУКА
Від редакції. Ми продовжуємо журналістське розслідування подій, які відбувалися навколо приміщення тюрми по вулиці Волі. Якщо хтось з наших читачів має якісь дані або свідчення щодо того, просимо звертатися в редакцію за телефоном 2-13-89.
интересная статья, но что хочу сказать, один знакомый дяденька мне рассказывал(он живёт недалеко от тюрмы), что немцы растреляных увозили и хоронили гдето возле Гульска, а похороненные возле тюрмы скорее всего, репресирование совецкой властью люди
kentavr
03:02:46 12-02-2009