
28 ЛИПНЯ — ХРЕЩЕННЯ РУСI, ЯКЕ ВIДЗНАЧАЄТЬСЯ У ДЕНЬ СВЯТОГО ВОЛОДИМИРА
- Духовність
- 294
- коментар(і)
- 27-07-2012 00:50

Великий князь Володимир, за прикладом своєї бабусі княгині Ольги, також вирішив змінити язичницьку віру. Дізнавшись про намір князя, до нього приходили посли з різних держав: кримських юдеїв, греків, хозарів-магометан, латинників. Кожен із них пропонував князю Володимиру прийняти його віру. Зокрема, у юдеїв київський князь запитав: «Де ваша батьківщина?». Вони відповіли: «В Єрусалимі, але Бог, розгнівавшись, розпорошив нас по чужих землях». Володимир сказав їм: «Як же ви, засуджені Богом і розпорошені по чужих землях, смієте пропонувати прийняти ваш закон?». Прийшов до князя і грецький проповідник-філософ, він почав доводити неправоту інших вір та вчити Володимира закону християнського. На закінчення своєї проповіді філософ показав князю образ Страшного суду, на якому були намальовані праведники, які йдуть до раю, і грішники, що йдуть до пекла на вічні муки. Великий князь, зітхнувши сказав: «Добре тим, що йдуть до раю, а горе тим, які йдуть до пекла». «Хрестись, — сказав проповідник, — і будеш у раю з праведниками». Князь Володимир відпустив грецького філософа-проповідника і скликав бояр та міських старійшин і запитав у них поради, яку віру прийняти. Бояри порадили йому направити розумних людей у різні держави, щоб вони дізнались, яка віра краща.
Князь Володимир відправив десять мужів у різні держави. Побували вони скрізь. Повернулися до Києва і доповіли великому князю, що не задоволені іншими вірами, а про грецьку віру сказали: «Ми не знали, стоячи у храмі, на небесах ми знаходимося, чи на землі: на землі немає такої краси, там дійсно Бог перебуває з людьми. Всяка людина, скуштувавши солодкого, не захоче їсти гіркого; так і ми не зможемо бажати іншої віри, крім віри греків». А бояри зауважили, що бабуся князя прийняла закон греків.

Сталось несподіване. Князь Володимир захворів і осліп. Царівна порадила йому хреститися, щоб отримати зцілення. Князь погодився, і коли єпископ під час хрещення поклав на нього руку, він прозрів і сказав: «Тепер я пізнав істину Бога!». Багато київських воїнів під впливом чуда теж цього дня охрестились. Князь Володимир з Анною вирушив до Києва. Він узяв із собою священиків, церковне начиння і образи для благословення. Коли прибув до столиці держави, то наказав, щоб охрестились і його 12 синів. Разом із тим, князь звелів знищити язичницьких ідолів. Потім князь оголосив, що коли хто з багатих і убогих, великих і малих не прийде в призначений день на річку, щоб прийняти хрещення, того він буде вважати своїм ворогом. У призначений день усі мешканці Києва з жінками і дітьми прийшли на Дніпро. Всі увійшли у воду, священики стояли на березі річки і читали молитви хрещення. Володимир радів, бо люди пізнали істинного Бога. Ця подія сталася в 988 році після Різдва Христового.
Володимир помер 1015 року. Православна Церква прославила його як святого. Похований князь Володимир у Десятинній церкві. У 1853 році на березі Дніпра споруджено пам’ятник князю Володимиру — один із багатьох монументів, присвячених просвітителю нашого народу.
Коментарі відсутні