
Чорнобиль: безліч запитань
- Проблема
- 172
- коментар(і)
- 26-04-2013 15:26

Достроково збудована, до чергової річниці, а, значить, із погрішностями, АЕС дала струм. Багатьом було незрозуміло, чому Поліська земля стала виробником електричної енергії, більшою частиною для зарубіжжя? Загадками залишилися і замовчувані негаразди в роботі станції, викиди радіації на промзону та м. Прип’ять у 1982 році…
Ніч, 26 квітня 1986 року, наступні дні, місяці і роки стали найбільшими знаками запитання для людства. Чи був ядерний вибух? Ні! Чи зруйнований реактор? Мабуть, так. Що доповідати «на гору»? Чи є радіація?
А у той час невидиме випромінювання сягало більше 20 тисяч рентген на годину. Чи виживуть пожежні? Кого визнають винними у аварії? Кого посилати на ліквідацію наслідків? У домівках, звідки (в більшості випадків уночі) забирали, не кажучи куди, стоном стояли запитання.
Зруйнований реактор зачинили, людей виселили. Згодом вирішувалося питання, чи відносити радіаційно-забруднені міста Київ, Житомир, Новоград-Волинський та інші населені пункти до визнаних зон? Відповідь була готова: немає і не буде коштів. Могутня, космічно-ядерна держава СРСР вирішила — менші зони, менші проблеми…
Питання, хто такі постраждалі, стоїть і на двадцять сьомому році після аварії. Чи не пора забути про Чорнобиль? Забравши у людей пільги, виплатити проживаючим у зонах забруднення по 1 грн. 60 коп., 2 грн. 10 коп. у місяць і тим самим позбавити 11452 чоловік статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. А далі можна урізати зони та на невиліковних територіях «дерибанити» деревину (ліси), землі, надра. (Це поки що обмежує Закон).
Стояло і стоїть питання: хто такі ліквідатори, скільки їх було та залишилося? Невже можна порівнювати тих, хто приїздили подивитися, і тих, хто руками приборкував атомну нечисть? З 1986 року понад 3 тисячі чоловік із Новограда-Волинського виконували завдання з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На сьогодні залишилося у місті і районі 387 ліквідаторів. Усі вже в літах, третина — у ліжку, або у візку. На жаль, при «високих темпах розвитку економіки» коштів на підтримку і лікування не вистачає на
50% від обіцяного.
Десятиліттями значна частина чорнобильських коштів йшла на різні програми, центри, фонди, а людям давали залишки, обіцяючи чорнобильцям, що побудують, зроблять, придбають. Сьогодні майже усі «флагмани» медицини і її обладнання у «надійних» — приватних руках, куди вхід чорнобильцям обходиться у значну суму. (Щоправда у Житомирі обнадіяли дітей до 18 років безкоштовним обстеженням на томографі.) А що далі? Витрачені чорнобильські гроші мають служити чорнобильцям безкоштовно!
На жаль, усе фінансове забезпечення здійснюється із Житомира. Тому плутанина в усьому: у плануванні, замовленнях і в обліку. Пояснення різні і абсурдні: «Не лежить хворий, то на 2013 рік коштів не планують». Чиновники бідкаються, що «постраждалі не хочуть лягати у лікарні, не користуються лікувальними путівками». А як лягати, якщо не кожен має гроші на це. Державні кошти у Житомир надходять під кінець року і сотні тисяч залишаються невикористаними або, наприклад, замовляють 100 тисяч пар рукавиць, 5000 флаконів наркозу, 7 тисяч дезрозчину, 24 тисячі штук бинтів тощо. Те, що замовляє Новоград-Волинська медицина, не виконується.
Звичайно, уже є зрушення в тому, що для постраждалих, які лягають у стаціонарне відділення, передбачено забезпечення деякими ліками і засобами. Тільки це для інвалідів. А що чекати іншим?
Секрет незрозумілого «піклування» про постраждалих та нечіткого планування захований десь дуже далеко. Вважається, що в Україні приблизно 200-400 тисяч ліквідаторів. В області знають кожний свою цифру. Медична статистика твердить, що є 326 тисяч постраждалих, а Департамент праці і соціального захисту населення області знає 290 тисяч. Мабуть, якась «точна» цифра є у Департаменті цивільного захисту ОДА, бо вони керують коштами для медицини (?) і кажуть, що в області «біля» 300 тисяч постраждалих.
Чим не мутна вода? Тисячі людських життів і мільйони гривень — де? З цієї «муті» потрібно терміново вибиратися і не допустити підтасовки до заздалегідь призначених цифр, тобто, скорочення пільговиків.
Руйнування здоров’я Чорнобилем, моральна травма евакуації поселилися водними негараздами у с.Гульськ, де переселенці-пільговики, пенсіонери, не в змозі фінансово утримувати енергозабезпечення водоканалу. До 2003 року держава давала дотації, а далі забула. Що робити?
На нервовому зриві відбуваються баталії з вирішенням питань дотримання законів, що зобов’язують перевозити пільговиків. Причинами є щорічне, цинічне недофінансування перевізників. Усього на 10 пунктів зменшилася черга на житло і т.д. Людей меншає, економіка «зростає» — чому недостає коштів?
Виникає питання: чи не настане день, коли, прокинувшись уранці, ми почуємо, що Чорнобиля не було, оскільки так комусь захотілося? Чи не сповістять колись героя-рятівника цинічним — «ти не ліквідатор»? Цього не повинно трапитися.
Ярослав СПІВАК, голова міськрайонного громадського об’єднання «Спілка — Чорнобиль»
Коментарі відсутні