
Щит африканської надії…
- Армія
- 91
- коментар(і)
- 10-01-2014 23:59

На початку грудня 2003 року Верховна Рада України схвалила рішення щодо направлення національного миротворчого контингенту до Республіки Ліберія. Цьому передували листи про допомогу від місії Організації Об’єднаних Націй в цій країні, стосовно надання авіаційних засобів від нашої держави. Уже за місяць командування Збройних Сил України підготувало понад 250 бійців та виділило необхідну техніку для миротворчої місії. Тоді й був сформований 56-й окремий вертолітний загін, командиром якого став військовий льотчик 1-го класу полковник Ігор Шендригін. Сьогодні, на жаль, його немає в живих, та він, мабуть, гордився б тим, що після нього миротворчу справу у Ліберії продовжили ще 18 ротацій…
Ще у 2004 році, коли нога українських миротворців ступила на ліберійську землю, базовий табір наших співвітчизників виглядав зовсім по-іншому. Починали, так би мовити, все з нуля. Бувалі миротворці, які не перший рік в Африці, згадують, як нелегко було попервах. Приїхали, так сказати, на голе місце і організовували свій табір власними руками. В шаленому темпі обслуговували техніку, проводили зв’язок, облаштовували намети.
— Український табір дислокувався тоді неподалік аеродрому — майже посеред степу, — згадує учасник-миротворець 2-ї ротації 56-го ОВЗ національного контингенту місії ООН у Ліберії майор Федір ПРОКОПЧУК. — Навпроти нас знаходився табір біженців зі Сьєрра-Леоне. Це був напружений час, адже вони постійно стояли у воріт КПП, просили їсти, іноді вдавались до провокацій. Наряд з охорони об’єктів був посилений. Втікачі повернулися додому відразу, коли на їхній батьківщині припинилися сутички. Та й взагалі роботи було багато, адже в країні якраз закінчувалася громадянська війна.

З часом протиріччя в країні перейшли в мирне вирішення існуючої проблеми: відбудови незалежної Республіки. Владу намагаються ділити й сьогодні, проте це не переростає в якісь масштабні конфлікти. Іноземці побудували в країні дорогу, місія ООН створила для українців новий табір: привезли збірні модульні домівки з кондиціонерами, з’явились казарми, на зміну польовій кухні прийшла добротна їдальня, запрацювала, так би мовити, справжня військова база.
За 10 років українські вертолітники зробили значний внесок у розвиток та демократизацію ліберійського народу. За цей час екіпажі «Мі-8» провели у небі понад 33000 годин, екіпажі «Мі-24» — майже 19000. Разом із тим «блакитні шоломи» перевезли більше 205000 пасажирів та 6100 тонн різних вантажів.
Понюхали й пороху сповна, доводилось не раз застосовувати зброю. Та найбільше свою вогневу міць українські миротворці продемонстрували на початку серпня 2011 року. Тоді у Кот-д’Івуарі, екіпажі вертольотів «Мі-24» зі складу 56-го окремого вертолітного загону, виконали бойові завдання щодо знищення вогневих позицій на території міста Абіджан. На той час там дислокувались військові склади повстанців. А вже з липня 2013-го вітчизняні вертольоти беруть постійну участь у транскордонних операціях у рамках емісійного співробітництва між місією ООН у Ліберії та Операцією ООН у Кот-д’Івуарі.
Багато миротворців було нагороджено високими відзнаками від командування місії ООН у Ліберії та командування Сухопутних військ Збройних Сил України, керівництва Генерального штабу та вітчизняного оборонного відомства.
Українські вертолітники 19-ї ротації 56-го окремого вертолітного загону й надалі продовжують виконувати завдання за призначенням у Ліберії. Подякуємо усім тим, хто з честю та гордістю виконував та виконує миротворчу місію на Африканському континенті. Пом’янемо й тих, хто не зміг повернутися до рідної домівки, бо є у льотчиків така традиція — згадати тих, кого немає з нами…
Віктор АНУФРІЄВ, Республіка Ліберія
Фото автора
Фото автора
Коментарі відсутні