
Краєзнавчий музей поповнився жіночими прикрасами Х століття, які свідчать про старший вік нашого міста
- Сторінки історії
- 98
- коментар(і)
- 08-08-2014 18:32

Цінність скарбу для нашого краю полягає ще й у тому, що вперше місто згадується як Возвягель у 1256 році у Галицько-Волинському літописі. Віднайдені ж прикраси свідчать про те, що Возвягель, а нині Новоград-Волинський, існував, як мінімум, на 300 років раніше (!), ніж про нього згадують у літописі.
Археологічні розкопки найдавніших слов’янських поселень та могил свідчать про те, що на всіх етапах розвитку людства жінки не були байдужими до прикрас. Їх виготовляли як з дорогоцінних металів — золота, срібла, так і з простого металу. Знайдений скарб складається із золотої лунниці, срібних лапастих намистин, срібних скроневих браслетоподібних кілець, призматичних намистин із сердоліку. Лунниця могла означати нерозривність, поєднання чоловічої (Місяць) і жіночої (Сонце) сутності. Також вона була символом шлюбного обряду та жіночим оберегом здоров’я і достатку.
Прикраси належали знатній древлянці, адже за коштовностями можна було визначити статус жінки. Скроневі кільця особи жіночої статті різного віку носили інші: дівчатка — прості, молоді жінки — більш масивні, старі жінки — теж прості. Прикраси для тодішніх жінок мали не лише естетичне значення, а й виконували функцію оберегу. Тому, коли вони їх носили, то почували себе безпечно перед довколишнім світом.
Нагадаємо, що презентація жіночих прикрас періоду раннього слов’янства відбулася на свято «Лесині джерела» — 26 липня. Усі, хто не зміг побувати на презентації, мають можливість побачити прикраси у краєзнавчому музеї.
Людмила ПЕТРУК
Коментарі відсутні