
За досвідом — у Норвегію
- Наші за кордоном
- 134
- коментар(і)
- 16-03-2018 20:51

Поїздка відбулася у рамках проекту польсько-норвезької допомоги з покращання енергоефективності в Україні. З 5 по 9 березня участь у ній взяли представники з 18 наших регіонів, які переконалися, що енергоефективність по-українськи — це заміна вікон і дверей, утеплення будинків, а по-норвезьки — радикально інша стратегія, що полягає у тотальному зменшенні викидів у атмосферу. Для цього залучають нові види енергії та активні державні інвестиції.
У великих містах створюють маленькі — щоб мешканці максимально були забезпечені інфраструктурою. Перехід на електромобілі (3% громадян вже використовують), а до 2050 року норвежці планують повністю замінити свій автомобільний транспорт. Держава для заохочення скасувала усі податки для покупців електромобілів та активно будує підзарядні станції для них, аби максимально мінімізувати шкідливі викиди в атмосферу.
Норвежці не розуміють, що таке утеплювати будинки «постфактум», як роблять українці, передбачаючи це на стадії будівництва. Будинки — лише дерев’яні, екологічно чисті, склопакети, двері — теж. На цьому тлі українці, як кажуть, вчергове вирізнилися недолугістю, радіючи заміні на пластик вікон і дверей, у тому числі — у закладах освіти та медицини (!), що провідні європейські країни вважають шкідливим для здоров’я.
Наша делегація відвідала заводи з утилізації та переробки відходів, що виробляють енергію та біогаз в Осло та інших містах, центр оптового продажу енергії. Норвегія є найбільшим експортером газу і нафти, а у себе використовує ці ресурси за остаточним принципом. Електроенергетика в Норвегії — у державній власності і коштує, як в Україні, при середній зарплаті там 5 тисяч євро.

За рік на одному лише заводі в Осло переробляється понад 100 тонн сміття, теплова енергія забезпечує опаленням понад 30 тисяч осель! Отриманий біогаз (з харчових відходів і нечистот) використовується для заправки автобусів. Навіть шлак, що залишається у процесі переробки, використовується норвежцями для будівництва доріг. Пластик і поліетилен купують у них німці, теж переробляючи їх на продукцію.
За переробку сміття норвежці щомісяця сплачують 100 крон (350 грн.), а дітей змалку навчають сортувати сміття, встановивши спеціальні урни у дитсадках і школах.
Питання про зарплати тут вважають некоректним, середня зарплата медиків — 5 тисяч євро. 57% ВВП уряд Норвегії спрямовує саме на заробітну плату, а бургомістри (мери) не знають, як формується державний бюджет (цим займаються фінансисти) і хто працює у парламенті.
5 євро коштує разовий проїзд у метро (більше — дешевше), 2,5 євро — кава, пляшка пива — 300 грн., піца — майже 2 тисячі. На наші гроші — жах, для забезпечених норвежців — норма.
Вразили наших чиновників і лічильники, які у режимі «wi-fi» зчитують кількість спожитої енергії та нараховують оплату, і «зелені будівлі» з екологічно чистої сировини, що мають нульовий рівень викидів в атмосферу, і відсутність захисних турнікетів у метро для затримки «зайців» через високу моральну свідомість мешканців. Вразили скляні двері у школах, щоб за процесом навчання міг спостерігати кожен бажаючий, і те, що батьки купують учням лише портфелі і спортивні костюми, усе інше — фінансує держава, і безкоштовні для відвідувачів кава і чай у муніципалітетах, і ошатні будинки приватного сектору у білих тонах із низенькими парканчиками, які можна переступити, і мешканці, які у 80 років є активними та енергійними (на пенсію йдуть — у 68). Секретом здоров’я тут вважають чисте довкілля і чисту воду, яка, до речі, подається у будинки безкоштовно. Існує, навіть, урядова програма «Вода — це здоров’я», у рамках якої сплачують лише за підігрів води.
Після відвідин Польщі можна зробити висновок, що українці житимуть так років через 50, а щодо рівня життя норвежців — 50 треба помножити на декілька українських поколінь. «Треба змінювати законодавство і відповідальність. Є потенціал у людях, але немає потрібних змін у законодавстві», — резюмувала Олена Пономаренко.
Що за таких умов можна впровадити у Новограді, — хіба що, сортувальні контейнери у бюджетних установах. Глобальні зміни нам даються вкрай важко. Будівництво біогазового заводу на базі очисних споруд зупинилося на етапі обговорення з депутатами та інвестором. Ініціативи міського голови, який привів у Новоград інвестора, виявилося замало. Тож, депутатам варто повернутися до питання, як посприяти будівництву заводу. Бо такий завод у Норвегії, згадайте, опалює 30 тисяч квартир і 120 одиниць громадського транспорту. А нам слабо?
Юлія КЛИМЧУК
Коментарі відсутні