Ляшко захистив конституційні права українців

Ляшко захистив конституційні права українців

Лідеру Радикальної партії вдалося переламати хід історії: на його вимогу Президент ввів військовий стан тільки на прикордонних територіях і виключив із закону норму про обмеження конституційних прав громадян, а парламент проголосував за фіксовану дату виборів — 31 березня 2019 року, щоб уникнути інсинуацій.
Перед тим, як визначити позицію щодо голосування, Олег Ляшко поїхав на київський залізничний вокзал і запитав думку людей про воєнний стан. Більшість опитаних ним випадкових перехожих висловлювалися проти, припускаючи, що цей режим буде введений винятково з метою зірвати вибори, а не захистити країну від агресора.
— Для мене дуже важлива ваша думка. Влада дуже далека від людей, вона не знає, що ви думаєте. А я хочу знати перед тим, як приймати важливі історичні рішення.
— Спасибі, що слухаєте людей, — поплескав по плечу політика сивий чоловік.
— Так ви за військовий стан чи проти?
— Проти, тому що влада хоче вибори зірвати.
— І ви теж так думаєте? — звернувся Ляшко до жінки, яка стояла поруч.
— Всі так думають. З учорашнього вечора всі про це говорять.
Заручившись підтримкою людей, Олег Ляшко поїхав до парламенту переконувати колег і Президента прислухатися до волі людей. Ухваленню остаточного рішення передувало декілька годин напруженої боротьби: Олег Ляшко зі своєю фракцією не відходив від президії, але не блокував її, а, скоріше, переконував спікера не відкривати засідання і не заслуховувати Президента до того, поки не буде вироблено компромісне рішення. А коли в залі з’явився Петро Порошенко, Олег Ляшко ходив за ним із роздрукованим проектом документу і ручкою, добиваючись виключення з указу спірних моментів. Політик вимагав, щоб під приводом введення військового стану не були обмежені конституційні права всіх українців, зокрема, і виборче право.
Але після того, як були враховані всі поправки Олега Ляшка, наслідки введення воєнного стану вдалося максимально пом’якшити: Президент погодився скоротити термін його дії з 60 до 30 днів і ввести тільки на тих територіях, які межують із РФ і Придністров’ям, і лише за умови вторгнення російських військ. Крім того, основні конституційні права громадян залишилися не обмежені, а дата виборів зафіксована.
«Я вніс новий проект указу, в якому термін дії воєнного стану скорочений до 30 днів. Цей указ зареєстрований у Верховній Раді офіційно, офіційно внесений на заміну. І зараз при оголошенні постановки на голосування ви будете голосувати саме за нього», — звернувся Порошенко до депутатів.
Тільки після цього парламент, у тому числі — і фракція Радикальної партії, проголосували «за».
Ляшко переконаний: ця боротьба дала українцям шанс вибрати нового Президента, який зупинить війну.
«Завдяки позиції нашої фракції, завдяки позиції парламенту, нас почули, ми не дали ввести воєнний стан проти українців. Парламент прийняв рішення про введення воєнного стану винятково за умови російського вторгнення, наземної операції і це означає, що реально воєнного стану немає, поки немає реального російського вторгнення. Це означає, що не буде обмеження свободи слова, наступу на конституційні права громадян. Ми не дали Президенту узурпувати владу і скасувати вибори. У березні 2019 українці оберуть собі Президента, який відновить мир і поверне території. Ось що ми зробили! Це — великий день», — підсумував результати голосування Ляшко.
Петро ВАСИЛЕНКО