Інформація щодо розподілу між  споживачами обсягів спожитих у будівлі  послуг із постачання теплової енергії

Інформація щодо розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі послуг із постачання теплової енергії

Розпорядженням Звягельського міського голови від 04.01.2024 р. №4(о) створена Робоча група з вивчення питання щодо розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, якій було доручено опрацювати питання щодо розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

 

Зміни в законодавстві стосуються 1119 споживачів (в т.ч. — 1014 категорія «населення»), які мають індивідуальне опалення із 8526 споживачів із централізованим опаленням.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України, всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі — допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конст-рукції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Внутрішньобудинкові мережі центрального опалення якраз і належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку і є його невід’ємною частиною. І, власне, за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормальної роботи мереж водопостачання, водовідведення, інших комунікацій для всіх мешканців будинку, незалежно від того, приєднані їх помешкання до центрального опалення чи від’єднані.

Статтею 12 Закону «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що надання житловокомунальних послуг здійснюється винятково на договірних засадах; договори укладаються, відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №830 (у редакції постанови КМУ від 08.09.2021 р. №1022) (далі — Правила) передбачено, що надання послуги здійснюється винятково на договірних засадах. Послуга надається споживачеві, згідно з умовами договору, що укладається, відповідно до типових договорів про надання послуги, відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Пунктом 5 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №830 (у редакції постанови КМУ від 08.09.2021 р. №1022), текст якого розміщено на сайті підприємства за посиланням: https://zviahel-teplo.org.ua/?p=356, передбачено, що: обсяг спожитої споживачем послуги визначається, як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої, згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», та складається з:

— обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо (визначається за показниками лічильника теплової енергії, який встановлено у належному вам приміщенні);
— частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку (визначається за показниками загальнобудинкового лічильника теплової енергії);
— обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення (визначається за показниками загальнобудинкового лічильника теплової енергії).

Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.

Таким чином, окрім оплати за теплову енергію, використану безпосередньо на обігрів належного споживачеві приміщення, він також несе обов’язок щодо оплати частини обсягу теплової енергії, використаної на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення та функціонування внутрішньобудинкової системи опалення.

Розподіл спожитої теплової енергії здійснюється, відповідно до положень Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Мінрегіонбуду України 22.11.2018 р. №315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.12.2021 р. №358) (зі змінами).

Правила надання послуги з постачання теплової енергії передбачають, що «Відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов’язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку».

Із 1 листопада 2023 року КП ЗМР «Звягельтепло» почало здійснювати розподіл послуги з постачання теплової енергії, відповідно до положень Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Мінрегіонбуду України 22.11.2018 р. №315 (зі змінами).

До 01.11.2023 р. розподіл обсягу ВСІЄЇ спожитої будинкової енергії (за показниками будинкового лічильника) здійснювався ЛИШЕ між власниками квартир із централізованим теплопостачанням.

Із 01.11.2023 року обсяг теплової енергії, витрачений нафункціонування системи теплопостачання будинку (згідно з показниками теплового лічильника) розподіляється між ВСІМА квартирами (як підключеними, так і відключеними), а ЗАЛИШОК — на квартири з централізованим теплопостачанням.

Споживання тепла на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку визначаються за фор-
мулами, які є в згаданій Методиці. Вони грунтуються на технічних характеристиках будинку — довжині трубопроводів, площах приміщень, планових втратах і т. п.

Згідно з Методикою №315 від 22.11.2018 року (зі змінами), сума платежу за надання послуги з постачання теплової енергії для приміщень з індивідуальним опаленням складається з трьох складових:

1) тепла, яке потрапляє до приміщення з індивідуальним опаленням через стояки.
При чому, якщо ці стояки ізольовані, питомі тепловтрати приймаються на рівні 7 Вт/м, а якщо ізоляція відсутня, — теп-
ловтрати на рівні 14 Вт/м.

2) тепла, яке потрапляє до підвалів (горищ) будинків через трубопроводи внутрішньобудинкової системи опалення.
При чому, якщо ці стояки ізольовані, питомі тепловтрати приймаються на рівні 11 Вт/м, а якщо ізоляція відсутня, — тепловтрати на рівні 22 Вт/м.

3) частини тепла, яке витрачається через огороджувальні конструкції квартир, або/та наявних опалювальних приладів на МЗК (сходові клітини, сміттєзбиральні камери, загальні коридори).
Причому, до розрахунку береться площа МЗК, незалежно від наявності опалювальних приладів).

Із точки зору теплотехніки такий розподіл є справедливим, бо мешканці будинку, чиї помешкання відключені від центрального опалення, згідно із законами фізики, все одно споживають теплову енергію. 

Тому підприємство зобов’язане всім жителям будинку нараховувати плату за функціонування внутрішньобудинкових систем опалення, бо, в іншому випадку, більше навантаження лягатиме на тих, хто користується центральним опаленням, і в них із цього приводу будуть справедливі претензії.

До прикладу, на скільки менше заплатили власники квартир із централізованим опаленням у грудні 2023 року?

Житловий будинок по вул. Лесі Українки, 50.

На власників квартир з індивідуальним опаленням виставлено 6,3868 Гкал, відповідно, на цю теплову енергію менше сплатили приміщення з централізованим опаленням, або на квадратний метр площі ця цифра склала: 6,3868:2292.51 м кв. х 1677,12 грн = 4,67 грн/м кв., або власник 3-кімнатної квартири площею 63,7 м кв. заплатив 2158,23 грн у місяць, це — на 297,63 грн менше, враховуючи застосування норм Методики №315 від 22.11.2018 року (зі змінами).

Житловий будинок по вул. Лесі Українки, 55.

На власників квартир з індивідуальним опаленням — 6,35958 Гкал, відповідно, на цю теплову енергію менше сплатили приміщення з централізованим опаленням, або на квадратний метр площі ця цифра склала: 6,35958:2925.1 м кв. х 1677,12 грн = 3,65 грн/м кв., або власник 3-кімнатної квартири площею 64,7 м кв. заплатив 2224,29 грн у місяць, це — на 235,92 грн менше, враховуючи застосування норм Методики №315 від 22.11.2018 року (зі змінами).

Відділ інформації міської ради