Коли холодильник не працює: як зберегти продукти під час вимкнень електрики?
- Актуально
- 21
- коментар(і)
- 05-09-2024 18:16
Російські атаки на українську енергетику змушують українців у тилу набувати все нових і нових навичок. Одна із них — вміння зберегти від псування продукти, коли надворі рекордна спека, а холодильник не працює вже багато годин поспіль. Як довго можна зберігати продукти без холодильника та яка саме їжа підходить для такого зберігання? Центр громадського моніторингу та контролю зібрав корисні поради.
- Тримайте холодильник зачиненим
Відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я, у холодильнику має бути температура 4 °С або нижче, у морозильній камері — не вище -4 °С. При відключенні світла у МОЗ радять не зазирати ні до холодильника, ні до морозильної камери. Тоді продукти нормально збережуться до 4 годин у холодильнику, до 48 годин у повній морозилці та до 24 годин у напівпорожній морозилці. Що повніший холодильник, то довше їжа у ньому залишатиметься придатною. Річ у тім, що наповнений холодильник нагрівається зсередини повільніше, завдяки меншій кількості повітря.
Якщо електроенергії немає більше 4 годин, у МОЗ радять покласти сухий або блоковий лід до продуктів у холодильнику. Також можна придбати спеціальні акумулятори холоду або ж заздалегідь заморозити пластикові пляшки із солоною водою.
- Залишити чи викинути?
Проте буває, що всі зусилля виявилися марними, і температура у холодильній та морозильній камерах таки перевищила рекомендовані відмітки. У такому разі деякі продукти доведеться викинути. Так, американський урядовий проєкт Food Safety радить позбутися сирих або розморожених м’яса, птиці, риби та морепродуктів, ковбаси, відкритих консервів, м’яких сирів, молока, сметани та йогуртів.
У МОЗ, у свою чергу, застерігають не куштувати їжу на смак, щоб перевірити її придатність. Крім того, радять одразу викидати будь-які продукти, що почали незвично пахнути, змінили колір чи текстуру. Наслідками ігнорування цих порад можуть стати харчові отруєння різної тяжкості — залежно від того, яку саме зіпсовану їжу з’їла людина. До прикладу, мікроорганізми, що спричиняють псування продуктів тваринного походження, ймовірно, є патогенними для людини. Вони виділяють токсини, які можуть залишитися в їжі і після температурної обробки. Крім того, підпсовані м’ясо, риба чи морепродукти після приготування можуть мати неприємний смак. Також на їжі у «теплому» холодильнику може розвинутися цвіль. Її підступність у тому, що проростає доволі глибоко, а «пушинки» на поверхні — це лише її незначна частина. Цвіль може бути небезпечною через мікотоксини, які продукують деякі її види.
За словами мікробіологині і засновниці науково-популярної платформи «Мікроб і Я», Олени Лівінської, серед мікотоксинів є такі, що здатні викликати сильну інтоксикацію та навіть смерть. «Але ймовірність того, що щось смертельно небезпечне виросте на звичайній кухні, дуже невелика. Проте отримати харчовий розлад та слабкість все ж можливо», — застерігає науковиця.
- Збережуться при кімнатній температурі
На щастя, є багато продуктів, які можуть тривалий час зберігатися і без холодильника. Передусім, це чимало овочів та фруктів. Зокрема, буряк, кабачки, баклажани, морква, огірки, картопля, цибуля й часник. Головне: покласти їх у прохолодне та темне місце. При кімнатній температурі можна зберігати томати, яблука, банани, ківі та цитрусові. Адже холод майже не сповільнює процес їхнього достигання і псування. Закриті консерви також можна залишати без холодильника, єдине — варто уникати прямих сонячних променів. Не потребує холоду і в’ялене та сушене м’ясо.
Загалом фахівці рекомендують на час вимкнення електрики мати вдома готові перекуси, щоб не доводилося часто відкривати холодильник, який втрачатиме холод. Підійдуть каші та сухі супи, які можна запарити гарячою водою. Також варто зробити запас різноманітних снеків. За рекомендацією МОЗ, обирати треба ті, що містять мало цукру і солі.
Центр громадського моніторингу та контролю
Коментарі відсутні