
П’яте (?) провалля Звягеля: цього разу «теплицю» не ставили, а просто засипали
- Топ новини
- 204
- коментар(і)
- 02-04-2025 16:41
Весняний дощ знову спричинився до розмиву грунтів у центрі Звягеля. Акурат на 1 квітня на тротуарі по вулиці Шевченка, біля будівлі колишнього універмагу, утворилося провалля. Цього разу незначне за розмірами, в порівнянні з подібними випадками, що стаються у Звягелі із завидною регулярністю.
Нагадаємо, найвідоміше звягельське провалля виникло у квітні 2023 року. Міська влада після консультацій із археологами спробувала перетворити його на «туристичний магніт», натомість містяни нарекли це місце «теплицею» — через характерну схожість.
Детальніше про реакцію звягелян на нове провалля та про попередні недавні випадки просідання грунтів у центрі міста читайте у матеріалі.
«Накрити сцікляним куполом», —
відреагувала на новину в Фейсбуці підписниця спільноти «Звягель» (тижневик) Ніна (стиль збережено).
«Знову теплицю поставимо?» — пожартувала Марія. «Ні, то буде хованка від тцк», — відповіли їй.
«Ще одна зачіпка, щоб витягнути фінанси з бюджету», — висловила припущення Людмила.
«Мабуть, легше буде центр міста перенести», — пише Тетяна.
«І як засиплють — погано, і як залишать — погано. Критики не уникнути...», — вважає Микола.
«Напевно дослідять, сфотографують на згадку та засиплють, як біля кінотеатру», — припустила авторка фото Любов Ян.
Версія краєзнавця
Серед дотепного гумору ледве не загубився коментар місцевого краєзнавця Віктора Ваховського.
Ось яке він висловив припущення: «Найвірогідніше, це — засипаний підвал будинку Чарторийського. На декількох дореволюційних світлинах цей будинок (іноді є напис склад) видно. Це була одноповерхова споруда. Будинок знищений. Довгий час ця територія була облаштована як сквер. У цьому сквері навіть новорічну ялинку встановлювали. У 1964 році звели універмаг, який у народі називають старий універмаг. Очевидці стверджують, що під час риття котловану під універмаг відкрився глибокий підвал, в якому зберігався крам».
«Ліквідатори швидко працюють»
Попри можливий історичний інтерес, комунальники залатали дірку в тротуарі вже наступного дня.
«Провалля ліквідовано. Дякуємо за повідомлення!» — написав у Фейсбуці начальник управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради Олег Годун, підкріпивши повідомлення відповідним фото.
«Ліквідатори швидко працюють», — чи то із вдячністю, чи з іронією відреагував на це підписник спільноти Віктор.
Звягеляни жартують. Автор колажу — Ксенія.
…І знову про підземні ходи
Поряд із жартами про черговий «парник», «теплицю», «пуп Звягеля», «вхід до метро» («Усе логічно: друга станція метро. Перша — площа Лесі Українки, друга — Звягель Центр. Вартість проїзду 15 гривень», — автор Оленка) знову активізувалися чутки й перекази про підземелля й ходи, які нібито ведуть аж до Корця.
«Це підземелля тягнеться від фортеці до Корця. Під житловими будинками, колишньою поштою. У дитинстві ми, діти, лазили по ньому», — написала Олена.
«Тема дуже цікава, тільки потрібна фахова людина і, звичайно, фінанси. Таємниць наше місто Звягель багато приховує, а підземелля — особлива тема, бо її завжди приховували», — пише Олександр.
«А також нам колись говорили, що під цим колишнім універмагом тече підземна річка», — додала Людмила.
Пригадали й інші цікаві факти, пов’язані з цим місцем.
«Історична довідка. Десь приблизно на цьому місці торгував морозивом безрукий інвалід», — написала Марина.
«Шая був під час війни мінером і там втратив руку. Після війни торгував газировкою навпроти парку, колись вул. Леніна, 45. А у 70-их уже став торгувати морозивом. Щодо Шаї і його дружини Елли, то були дуже хороші люди і добрі сусіди», — доповнила Марина.
В одному з провалів навіть знайшли німецьку флягу
…У липні 2017 року провалився тротуар у центральній частині вулиці Шевченка, неподалік від церкви. Оскільки це сталося напередодні «Лесиних джерел», яму оперативно засипали й заклали тротуарною плиткою. Але, за свідченнями одного з робітників, який ліквідовував наслідки аварійної ситуації, глибина провалля сягала двох метрів, де виднілися залишки цегляної кладки.
Провалля біля входу у сквер вмістило чотири «КамАЗи» землі, фото — листопад 2017 року.
…У листопаді 2017 року провалився тротуар по вулиці Соборності, біля входу до скверу. Яма на позір сягала кількох метрів, а на дні стояла вода. Небезпечну ділянку тротуару огородили, а потому працівники комунального підприємства міської ради «Шляхрембуд» провалля засипали. Але історія мала продовження. Через декілька днів до редакції «Звягеля» звернувся директор «Шляхрембуду» Юрій Юсипець і продемонстрував цікаву знахідку — німецьку флягу 1941 року, яку виявили, коли засипали яму. Фляга виконана в дерев’яному корпусі, під яким, вочевидь, алюміній. На це натякає напис (якщо правильно ідентифікували літери): «Ritter. Aluminium». Нижче — літери «DR.G.M.». Ще нижче — цифра 41, взята в коло. На корку вибито напис: «ЕSВ40». Юрій Юсипець мав намір передати знахідку в Краєзнавчий музей.
Німецька фляга, знайдена у проваллі по вулиці Соборності.
…Найвідоміше провалля Звягеля — туристичний магніт, «теплиця», «парник» — утворилося у квітні 2023 року на площі Лесі Українки. Коли комунальники, які прибули для ліквідації надзвичайної ситуації, у прямому сенсі копнули глибше, їм відкрилися справжні підземелля із цегляною та кам’яною кладкою. Проконсультувавшись із археологами, міська рада вирішила облаштувати скляний купол над проваллям, щоб усі зацікавлені мали змогу бачити історію.
Археологи дослідили найвідоміше провалля Звягеля. Площа Лесі Українки, фото — травень 2023 року.
…У лютому 2024 року підмило грунт на фортеці неподалік від дзвону. «Провалля невеличке, воно з’єднується з підземеллям, яке ми розчистили під дзвоном, і куди вже з весни матимуть доступ туристи. Плануємо задля безпеки людей укріпити це місце, накрити його знову плиткою. Загалом під цією територією існує низка підземних ходів, які в майбутньому плануємо досліджувати. Переконаний, що історію потрібно зберігати», — коментував тоді подію для «Звягель-інфо» начальник управління культури і туризму міської ради Олександр Широкопояс.
Провалля на фортеці, фото — лютий 2024 року.
Кожне нове провалля активізує чутки про наявність розгалужених підземних ходів під Звягелем. Так, у 2019 році ми друкували спогади Миколи Мироновича Юзюка, місцевого жителя, який стверджував, що у далекому 1949 році п’ятеро хлопчаків дві доби блукали тунелями під містом…
Олег БРЮХАНОВ
Фото з Фейсбук-сторінки Любов ЯН та з архіву «Звягель-інфо»
Коментарі відсутні