«Є тварюки рашистські, а є наші: якщо поліція не почне їх доганяти, то доганятимуть люди»

«Є тварюки рашистські, а є наші: якщо поліція не почне їх доганяти, то доганятимуть люди»

Гучний звук «пердячого» мотоцикла на центральній звягельській вулиці — і якийсь чоловік падає на асфальт, немов шукаючи на собі зброю. Перехожі перелякано дивляться на нього та його незрозумілі рухи. За якусь мить він приходить до тями, встає, тримаючись за голову, озирається навколо і роздратовано йде геть. Не потрібно бути психологом чи медиком, аби зрозуміти, що така реакція — це реакція людини з ПТСР. Правила у цьому й надалі диктуватимуть шалені водії?

Тих, чиї мотоцикли і автівки під час війни гримлять гучніше заводських налаштувань, містяни називають «рашистськими тварюками, яким класти на всіх», або «гнидами з прямотоками». Водії свідомо посилюють звуки вихлопу свого транспорту в умовах небезпеки балістики з боку сусіда-агресора, щоденних обстрілів та жахливих жертв в українських містах. 

Шум нагадує звук безпілотників ворога, може відволікати ЗСУ. Є інформація, що прямотоки заважають акустичній фіксації шахедів.

У першу чергу від «гнид» страждають захисники з ПТСР та люди з територій бойових дій, у яких голосні звуки (а звуки мотоциклів дуже схожі зі звукам шахедів), викликають панічні реакції. Досі ця проблема в нашому місті ігнорується, а звуки «пердячих» мотоциклів та авто щодня лякають дітей та дорослих.

Нарікання стосуються не лише центральної частини міста з рівними ділянками доріг, де можна ганяти на великій шкидкості, а й інших районів Звягеля, населених пунктів за його межами.

Законопроєкт, який би карав порушників, досі не прийнятий. Мовляв, не зрозуміло, як саме вимірюватимуть рівень шуму від транспортних засобів і як враховувати автомобілі з заводськими особливостями (гучними системами вихлопу).

Ми порушили тему на Фейсбук-сторінці газети — у «Звягель» (тижневик) — і почули багато негативних реакцій, що давно мало стати для влади і правоохоронців мотивом для рішучих дій.

«Як же я їх ненавиджу. Росіян, звісно, більше, але мікроцефалів із прямотоками — дуже і дуже сильно!»

«У центрі часто їздить один рагуль на мотоциклі, в якого вихлоп «відстрілює». Сподіваюся, у  пеклі йому вже окремий котел готують».

«Це їздять істоти, які плювати хотіли на всіх і все».

«Поки хлопці на передку їздять на «Фіат Регатах» 1986 року випуску, виявляється, у тилових містах можна витрачати купу грошей на те, щоб тачка гриміла циліндрами, а всі навколо сіпалися від жаху і глухли».

«Коли поліція виконуватиме свої обов’язки, тоді не буде таких неприємностей з тими, у кого прямотоки в голові. Тим більше, під час комендантської години!»

Також порушників тиші називають «латентними прихильниками руського міра».

«Знаючи, що це дратує і лякає людей, вони публічно демонструють зневагу до цінностей, яких притримуються мешканці міста. Їхні цінності знаходяться по інший бік фронту. Вони радіють від того, що ставлять місто на вуха».

У деяких містах України під час воєнного стану місцева влада заборонила використання прямоточних глушників та інших пристроїв, не передбачених конструкцією автомобілів. За порушення можуть конфіскувати автомобіль на потреби ЗСУ. Заборона діятиме до скасування військового стану. 

У нашому місті таких дій наразі не вжито. Коментарі містян з цього приводу:

«Національна поліція України має звернути увагу своїх підлеглих на такі випадки».

«Проблема не варта виїденого яйця при реакції відповідних органів. Вправляти мізки сільським дядькам стражі доріг — мастаки. Чому в цій ситуації нічого не можуть вдіяти?»

«Вони не їздять, а літають. Ані правил не дотримуються, ані людяності не мають. Деякі водії — взагалі діти, які створюють небезпеку на дорогах».

Містяни фіксують ці порушення на відео. Незрозуміло, як батьки дають у руки неповнолітнім мототехніку, адже водії без прав і знання правил дорожнього руху — потенційні вбивці. 

«Те, що вчора виробляло це «дитятко» під час тривоги пів години на вулиці Мамайчука біля «Авангарду», — не вкладається в голову», — написала містянка під відео, яке зняла і виклала в мережу.

«Чому поліція оминає такі транспортні засоби, а ТЦК їх вперто не помічає?»

«Дістали конкретно. Особливо, коли за кермом якийсь малолітній хлопчик. Зробиш зауваження, то ще такого почуєш...»

«Якщо поліція не почне їх доганяти, то скоро доженуть небайдужі громадяни».

Прокоментували ситуацію у Звягельському районному відділі поліції:

— Згідно з чинним законодавством, поліцейські можуть зупиняти мотоциклістів лише у разі порушення ними Правил дорожнього руху або за наявності інших підстав, визначених пунктом 2.4 ПДР та Законом України «Про Національну поліцію». Гучний звук вихлопу не є окремою підставою для зупинки, якщо не супроводжується явними порушеннями. 

З метою пошуку шляхів вирішення ситуації, поліцейські зверталися до міської ради з листом щодо встановлення дорожніх знаків 3.7 «Рух мопедів заборонено», 3.6 «Рух мотоциклів заборонено» зі встановленням додаткової таблички 7.4.5 для зазначення заборони часу руху мототранспорту з 22:00 до 06:00 з перехрестя вулиць Шевченка — Київська до перехрестя вулиць Шевченка — Соборності — Героїв Майдану, а також на вулиці Соборності до перехрестя вулиць Соборності — Гетьмана Сагайдачного. Це дозволить впорядкувати рух і дасть змогу поліцейським ефективніше реагувати на правопорушення. 

Поліцейські стверджують, що під час патрулювання проводять профілактичну роботу з водіями двоколісних транспортних засобів та реагують на звернення громадян. З початку року припинили понад 130 порушень ПДР водіями двоколісних транспортних засобів, із них:

4 39 за ст. 130 (Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції) КУпАП;

4 35 за ст. 126 (Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів …) КУпАП;

4 6 за ст. 121-3 (Порушення вимог законодавства щодо використання номерних знаків транспортних засобів) КУпАП;

4 8 за ч. 6 ст. 121 (Порушення правил керування або експлуатації транспортного засобу…) та 17 за ч. 5 вказаної статті КУпАП.

У поліції нагадали, що про випадки грубих порушень водіями громадяни можуть повідомляти за номером 102 або через офіційні канали зв’язку. Зокрема, надіславши повідомлення на офіційну сторінку Звягельського РВП у Фейсбуці. За можливості, необхідно надати фото- чи відеофіксацію, де чітко видно номерні знаки транспортного засобу.

І якщо наше місто, на щастя, не має таких ворожих атак, як, наприклад, сусідній Київ, то слід розуміти, що в умовах війни ситуація може змінюватися будь-якої миті. 

Українці пропонують розробити в «Дії» сервіс, а Верховній Раді ухвалити відповідний закон, щоб можна було скидати туди відео з особистих камер щодо порушень ПДР, як у Євросоюзі. Особливо, якщо пообіцяти відправнику хоча б 30 відсотків від штрафу. 

«Буду першим, хто викладатиме в «Дію» свідчення проти таких «автомаргіналів» за неповажну поведінку на дорозі, як роблять мої друзі в Німеччині», — написав наш читач.

Отже, наразі війна випереджає усіх, окрім шалених гонщиків, від яких люди здригаються, і вже є випадки, коли захисники мають бойовий рефлекс посеред тилового міста. 

А що буде далі, якщо не вносити зміни в закони, бодай на місцевому рівні? Гучний звук вихлопу не є окремою підставою для зупинки, кажуть поліцейські. Це означає, що досі ці випадки ніхто не вважав за такі, що розглядаються в умовах літаючих шахедів. І якщо правоохоронці зверталися з цього приводу до влади, то місто чекає конкретних результатів цієї роботи.

Юлія КЛИМЧУК
На фото: стопкадр із відео у Фейсбуці — розваги мотоцикліста по вул. Мамайчука, липень 2025 року.