«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

Обіцяний Звягельською міською радою початок опалювального сезону з 8:00, 14 жовтня, не настав. Натомість, реагуючи на обурені коментарі в соцмережах, на сторінці міської ради з’явилося повідомлення, що «після термінової наради, яка відбулася в Житомирській ОВА, стало відомо, що запуск систем газового опалення тимчасово неможливий через ситуацію в енергетичному секторі країни».

«Наразі газ не подано, облгаз лічильники не розпломбував. Ситуація в енергосфері України вимагає обережності та зважених рішень. Це — вимушений крок, який має забезпечити стабільність і безпеку всієї енергомережі. Ми перебуваємо на постійному зв’язку з усіма службами та готові розпочати опалювальний сезон, щойно це стане можливим», — пояснила міська влада громаді й рекомендувала закладам освіти скоротити тривалість уроків та частину занять перевести у дистанційний формат.

Більше про ситуацію та перспективи початку опалювального сезону у Звягелі «Звягель-інфо» дізнався у директорки КП «Звягельтепло» Людмили Тодорович.

 
  1. У Звягелі 13 об’єктів мають автономні газові котельні

«Наразі розпочато опалювальний сезон у лікарні — вона обладнана котельнею на щепі. На рівні держави вирішується питання подачі тепла у школи й дитсадки — там, де це можливо, тобто, якщо ці заклади обладнані автономними котельнями. У Звягелі таких об’єктів — 13. Щойно буде команда, ми готові розпочати опалення. Підкреслю, що все господарство нашого підприємства підготовлене до опалювального сезону. Однак вхідні засувки на котельнях опломбовані, зняти пломби можна лише після дозволу облгазу. Тут ні ми, ні міський голова не маємо повноважень», — пояснила Людмила Тодорович.

Вона додала, що в Житомирській області станом на сьогодні, 15 жовтня, опалювальний сезон не розпочався ніде. Лише в Житомирі опалюють крупні медичні заклади.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

  1. За самовільне розпломбування — кримінальна відповідальність

В один із довоєнних опалювальних сезонів, коли в Україні теж була газова криза, тодішній міський голова Звягеля (Новограда-Волинського) Микола Боровець прийняв рішення без команди з облгазу розпломбувати котельні, оскільки склався температурний режим, який потребував початку опалювального сезону. Тоді такі дії завершилися викликами «на килим» у Нафтогаз.

Нині ж, підкреслила Людмила Тодорович, самовільне розпломбування, якими б благими намірами воно не було продиктоване, може призвести не лише до зняття з посад, а й до кримінальної відповідальності. Тому у Звягелі, як і в інших містах області, чекають рішень вищих органів влади.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

  1. «Прошу всіх заспокоїтися й трішки потерпіти», —

опівдні, 15 жовтня, із відеозверненням до звягелян виступив міський голова. Микола Боровець зазначив, що у Звягелі все підготовлено до початку опалювального сезону, але є розпорядження на рівні обласної адміністрації і вище про його відтермінування.

«Сьогодні, 15 жовтня, голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко поїхав у Офіс Президента вирішувати питання, щоб хоча б дозволили подати газ на ті котельні, які опалюють соціальну інфраструктуру — школи, дитячі садки, лікарні. Поки що ми рекомендували керівникам навчальних закладів використовувати обігрівачі, де це можливо, чи переходити на дистанційне навчання. Розглядаємо також варіант перенесення осінніх шкільних канікул. Ситуація непроста, але, можливо, це ще не найгірше випробування, яке на нас чекає», — сказав Микола Боровець.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

Ілюстрація на сторінці Звягельської міської ради до новини про неможливість почати 14 жовтня опалювальний сезон.

  1. Реакція звягелян

У коментарях під дописом на сторінці міської ради про неможливість почати 14 жовтня опалювальний сезон звягеляни висловили максимум обурення.

«Класна фоточка! Тільки кіт на холодній батареї сидіти не буде. На відміну від нас», — прокоментував використану міською радою ілюстрацію до допису, де кіт сидить на батареї, директор Ліцею №1 Юрій Рошка.

«Для чого нам місцева влада, яка не вирішує основних питань? У кожній квартирі працює обігрівач. Це не навантажує систему?» — пише Тетяна.

  1. «Чому дітям у школах не зробити канікули раніше?

З садочками трохи складніше», — пише Анюта.

«Дитина — два рочки, її в одній кімнаті не втримати, обігрівачі стоять у всіх кімнатах. По марафону просять з 16-ї години до 22-ї менше користуватися потужними приладами. А як? Дати дитині замерзнути? Місцева влада — брехуни. По марафону слухаю, говорять, що по містах вирішує місцеве самоврядування. В багатьох містах затопили садочки, школи, лікарні, Житомирська область особлива, в нас все не так. Жахіття, що вони там роблять? Штани протирають», — вважає Зінаїда.

  1. «А спростити процедуру видачі дозволів на індивідуальне опалення?»

 

«Діти в садочку мерзнуть та хворіють, температура в приміщенні 15 градусів!» — пише Ольга.

«Тобто, поїздки з набуттям досвіду з інших країн/міст не дають результату? А обігрівачі не навантажують електромережі? А подумати раніше, адже не перший опалювальний сезон під час повномасштабного? А спростити процедуру видачі дозволів на індивідуальне опалення? А альтернативні котельні?» — має багато запитань до міської влади Ксенія.

«У Швеції, наприклад, спалюють сміття і цією енергією опалюють домівки. І тепло, і сміття нема, купують у інших країн. В Україні на порозі четверта воєнна зима, а проблема з енергоносіями не вирішена досі. Всі прекрасно розуміють, чого хоче кремль. Але не треба все списувати на москальські обстріли. Потрібно було за літо підготуватися до такої ситуації на зимовий період. На захист критичної інфраструктури були виділені чималі кошти від західних спонсорів. Де вони? Думаю, всі здогадуються. Замість міняти асфальт, до прикладу, можна було би подбати про важливіші речі на теперішній час. Існують альтернативні варіанти, як отримувати світло і тепло. Біда у тому, що нема господарів при владі в Україні. Одні злодії та брехуни», — вважає Світлана.

«Я розумію: в школах урок можна зробити не 40, а 20 хв! А дошкільний заклад як ви скоротите, коли до 17:00 робочий день, і діти лягають в холодну постіль на обідній сон?!» — висловила обурення Леся.

«Ага, а в Житомирі та інших містах газ подали, а в Звягель — ні», — написала Катрін.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

  1. «Прикро, що коментатори не мають поняття, як працює газотранспортна система»

«Невже ніхто не читав інформацію, що протягом останніх 10 днів к@ц@пи здійснили масштабні удари, націлені саме на газотранспортну розподільчу систему, на видобуток газу, газові мережі, чим створили складну ситуацію в цій галузі. Від наших «теплих» коментарів тепліше не стане. Залишається сподіватися на злагоджену роботу газовиків у відновленні їхніх систем», — відповіла в коментарях працівниця управління ЖКГЕ Любов Кучерявенко.

«Саме так. Прикро, що горе-коментатори, які не мають елементарного поняття і уявлення, як працює ГТС, жваво коментують наявність газу і тепла в їх домівках, не розуміючи, якими зусиллями це все забезпечується», — підтримав її Олексій.

  1. За якої температури вмикають опалення в Україні

Згідно із законодавством України, опалення вмикають, коли середньодобова температура зовнішнього повітря становить плюс 8°C протягом трьох днів поспіль або нижче.

Це правило було розроблено для забезпечення комфортних умов у квартирах, будинках та промислових приміщеннях, адже низька температура повітря вимагає додаткового обігріву приміщень.

Коли саме дадуть опалення, залежить від погоди. Як правило, опалювальний сезон починається 15 жовтня. Проте кожен регіон України має свої особливості клімату, тому дати початку опалювального сезону можуть дещо відрізнятися. За теплої температури зовнішнього повітря вмикати опалення можуть пізніше.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

  1. Коли ввімкнуть опалення в Україні у 2025 році

«Опалювальний сезон 2025-2026 буде розпочато, залежно від погодних умов. Точну дату визначають органи місцевої влади.

Насамперед до тепла підключають критичну інфраструктуру. Житлові будинки під’єднають, коли середньодобова температура триматиметься на рівні плюс 8°C протягом трьох днів.

У деяких містах України вже увімкнули опалення, насамперед, у лікарнях, дитячих садках та школах. Проте всі розуміють необхідність економії та раціонального використання енергоресурсів, адже росія продовжує атаки на енергетичну інфраструктуру України. Зараз під загрозою опинилися й газові сховища», — йдеться в матеріалі «Фактів» за 14 жовтня.

Як зазначив голова Львова Андрій Садовий, у місті на жовтень доступно лише 8 млн кубічних метрів газу, тоді як для повного опалення потрібно ще 10 млн кубічних метрів. Тому першочергово тепло нададуть дитячим садкам і лікарням, а там, де можливо, будуть використовувати когенераційні установки та твердопаливні котли.

«Що стосується Житомира, під час позачергового засідання міської ради було вирішено розпочати опалювальний сезон 15 жовтня, першочергово підключивши дитячі садки та лікарні. Також у Києві вже почали подавати тепло в аналогічні заклади — дитсадки та медичні установи.

У Кривому Розі ситуація з підготовкою до опалювального сезону 2025-2026 років є складною. Для підготовки до зими залучені працівники з інших областей, які займаються ремонтом тепломереж та котелень. Заміна зношених ділянок трубопроводів триває, а також проводяться гідравлічні випробування для виявлення та усунення пошкоджень до початку холодів.

Фахівці з Донецької області підтримують Теплоцентраль у підготовці Кривого Рогу до опалювального сезону. Працівники з Покровська, Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська та Лиману вже протягом трьох місяців виконують роботи в Покровському районі міста», — йдеться у матеріалі «Фактів».

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

Когенераційна установка — виробляє одночасно теплову й електричну енергію.

  1. Росія прицільно б’є по газовій інфраструктурі: як Україна переживе наступну зиму?

У жовтні росіяни завдали масованих ударів по газовидобувній інфраструктурі України. Наслідки атак критичні: зруйновано близько половини внутрішнього видобутку газу, що ставить під загрозу опалювальний сезон. Про масштаби руйнувань, вартість імпорту газу та ймовірність зростання тарифів для населення йдеться у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.

  1. Цілеспрямований терор проти цивільних об’єктів

У ніч на 3 жовтня російські війська вдарили по газовидобувній інфраструктурі Харківської та Полтавської областей 35 ракетами та 60 дронами. Голова правління НАК «Нафтогаз України» Сергій Корецький назвав цю атаку однією з наймасштабніших від початку повномасштабної війни.

«Цілеспрямований терор проти цивільних об’єктів, які забезпечують видобуток та підготовку газу, що використовуються для забезпечення нормального життя людей. Жодного воєнного сенсу. Черговий прояв російської підлості, націлений винятково на те, щоб зірвати опалювальний сезон і позбавити нас можливості опалювати будинки українців взимку. Внаслідок цієї атаки, значна частина наших об’єктів пошкоджена. Частина руйнувань — критична», — зазначив Корецький.

5 жовтня росія повторила удар. Наступного дня Президент Володимир Зеленський під час пресконференції з прем’єром Нідерландів заявив, що росія робитиме все, щоб ми не могли займатися видобутком нашого газу. «Все це захистити буде складно», — застеріг Зеленський.

«Звягельтепло»: «Зараз на рівні держави вирішується питання подачі тепла в школи і садочки»

  1. Газ доведеться імпортувати

Згідно з оцінками Bloomberg, нещодавні російські удари вивели з ладу понад 60% внутрішнього газовидобутку України, що змусить країну витратити до 1,9 мільярда євро (2,2 млрд доларів) на імпорт палива.

Якщо удари продовжаться, Україна очікує, що до кінця березня їй потрібно буде закупити приблизно 4,4 мільярда кубометрів газу вартістю майже 2 мільярди євро, за словами джерел, знайомих з деталями. Це еквівалентно майже 20% річного споживання України.

«Ми плануємо ще на відсотків 30, якщо нам вдасться, збільшити можливості імпорту. Все залежатиме від того, наскільки ми зможемо відновитися», — сказала міністерка енергетики України Світлана Гринчук.

За інформацією Гринчук, в України є фінансовий ресурс, щоб забезпечити у повному обсязі імпорт газу, оскільки залучили позики на 500 мільйонів доларів від ЄБРР і на 300 мільйонів доларів — від Європейського інвестиційного банку.

  1. Чи підвищать тарифи?

Попри потребу в мільярдних закупівлях, українська влада не планує змінювати ціну на газ для населення. Вона наразі становить 7,96 грн за кубометр за тарифним планом «Фіксований» від Нафтогазу. Така ціна діятиме до 30 квітня 2026 року.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса називає це «щастям популізму».

«Можна сказати, що за все заплатить Європа. Чи заплатить, чи ні — питання відкрите, але сказати то можна. А поки махнути рукою і закрити очі, не дивлячись у сторону фінансів Нафтогазу, який буде купляти дорого і продавати дешево», — написав Фурса на своїй сторінці у соцмережі.

А за словами директора Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка, відмова від підвищення тарифів призведе до того, що замість модернізації тепломереж місцеві бюджети змушені будуть покривати тарифну дірку. Павлюк прогнозує, що цієї зими опалення буде нерівномірним у різних містах, а температура у батареях — нижчою. «Замерзнути не замерзнемо, але буде холодніше, аніж зазвичай», — певен Павлюк.

Олег БРЮХАНОВ

Фото з відкритих джерел