
«РЕБЯТА С НАШЕГО ДВОРА…»
- Люди і долі
- 913
- коментар(і)
- 10-08-2012 16:59

Умовно названий район нашого міста «Світанок» завжди відрізнявся особливим характером своїх мешканців, а будинок по вулиці Карла Маркса, 82 (нині Соборності), взагалі був особливим. І не тільки тому, що там знаходився єдиний у місті басейн «Золота рибка», а й тому, що перші жителі з’явилися в ньому в далекому 1962. І це була одна із перших багатоповерхових престижних будівель нашого міста. І мешканці теж були особливі — молоді сім’ї з різних куточків колишнього Радянського Союзу.
А ще були у них спільні риси — молодість, завзятість, небайдужість, почуття радості від отриманого житла і бажання жити щасливо, весело. Сьогодні зникло таке поняття, як «спільна кухня». А тоді частина трьохкімнатних кварир була заселена двома зовсім різними сім’ями. І прожили вони в таких умовах більше десяти років. І вихованням дітей двору займалися всі мешканці будинку.

Скільки разів склив вікна Фомушкін Микола Григорович! Скільки разів приходила до батьків учителька Поліна Яківна, скільки передач перевозив дітям цього двору дядя Міша Маламед, скільки кілограмів пирогів напекла жителям тьотя Женя Стадник, скільки смачних рецептів розповіла тьотя Маня, скільки дядя Ваня Клосович знав історій про автобуси, а тьотя Клара Фомушкіна допомагала придбати напрокат телевізори позачергово, а дядя Митя Черниш стежив за дотриманням чистоти у дворі, а Лисенко дядя Гриша давав усім безкоштовні юридичні консультації, а дядя Гриша Осадчук безвідмовно латав взуття. А як любив розповідати про своїх синів-соколів дядя Льоня Жогло. А сім’я Ліберманів була взірцем родинної злагоди — завжди вдвох.
А бабусі цього двору ! Швидкості передачі повідомлень про шкоду дітей батькам позаздрив би будь-який Інтернет.
А як не згадати перші «дитячі дорослі витівки», і перші цигарки, і першу пляшку вина, і першу бійку за дівчину, і перші брюки-кльош, і зачіску «під нуль», — все це готувалося в режимі повної секретності, але якимось дивним чином ставало темою для виховання всіх небайдужих мешканців.
А славнозвісний острівець на річці Случ. Це було улюблене місце відпочинку всього двору. Туди йшли сім’ями, домовляючись про такий похід ще з вечора. Готуючи обід, що несли в каструлях, і обов’язково брали гроші, щоб купити смачних пиріжків з повидлом, по п’ять копійок, які вивозили прямо на берег, та солодкої газованої води, а пора дорослості — перші акорди на гітарі під вікнами сусідів, перші побачення під ойкання знову ж тих сусідів…

Доля розкидала нас по світах. Корінних мешканців залишилося зовсім мало, але цьогоріч приїхали «патріархи двору» — беззаперечні авторитети дворової дітвори, іх знало все місто за спортивні досягнення, за захоплення технікою, за вміння грати на гітарі і просто за те, що вони були жителями «Золотої рибки». З Москви — Юра Лисенко, Таня Лисенко — з Тернополя, Володя Фомушкін — з далекого Ізраїлю. Двадцять років не було в Новограді-Волинському Фомушкіної К.І. А Бела Пашковська змогла повернутися з холодної Півночі. А Міша Скабаров прийшов із сусіднього двору (він добре пам’ятає, як заселялися перші мешканці). Тамара Класович, Галя Кашпур, Марія Жогло, Женя Стадник, тьотя Маня щиро вітали всіх, а Олександр Стадник — він, до речі, перший новонароджений у цьому будинку, розповів про свою ностальгію, яка повернула його з Сахаліну.
Звичайно, не обійшлося без «директора» Олександра Кучинського. Своїм був того вечора у дворі тренер з футболу А.Д.Титяневич і депутат А.Газаров. А Мітя Кибитчик запросив усіх на рибалку, а Сергій Кальченко — знову біля апаратури, а Валерій Шаров приніс перші яблука. Слова. Сльози, спогади. Фотосесія… і повернення у дитинство — в найкращі роки. Реквієм за тими, хто навчив нас жити правильно, цінувати дружбу. Спогади про тих, хто був нерозлучним, але сьогодні не з нами — Геру Саркісянса, Володю Миронова, Григорія Фомушкіна, Сашу та Льоню Магідів… І ніяка відстань, статус не стали на заваді зустрічі сивочолим, статечним «ребятам с нашего двора…»
Наташа СТАДНИК, мешканка буд.82, кв.2, вул.К.Маркса
Коментарі відсутні