КОМЕНДАНТСЬКА ГОДИНА ДЛЯ ПІДЛІТКІВ?
- Актуально
- 2669
- 9 коментар(і)
- 10-07-2009 20:00
МІЛІЦІЯ. І ТРОХИ СТАТИСТИКИ
У міліції — тиша і спокій. Це з 23 до 2 години ночі тут прохідний двір — привозять дітей, потім за ними приїжджають батьки, складаються протоколи. Без скандалів не обходиться. Одна мама навіть на звинувачення, що її п’ятикласник напідпитку гуляє містом, ще й заявила: «А я єму разрєшаю». З травня по липень сюди було доставлено 87 підлітків, які після 23 години ще гуляли вулицями міста, а то й розпивали пляшечку по кущах. І складено 78 протоколів.
Олександр Володимирович Вовченко, начальник сектору кримінальної міліції у справах дітей, — молодий, симпатичний, та в кабінет заходить похмурий і втомлений. Цікавлюся:
— Що ж це ви, Олександре Володимировичу, такий сумний?
Вовченко О.В.: — Що-що, працюємо без вихідних і допізна, та ще й місячний звіт на носі.
— То як ви оцінюєте результати рейдів?
Вовченко О.В.: — Майже вдвічі зменшилось малолітніх і підлітків у місцях відпочинку.
— Як діти поводяться під час затримання і у відділку?
Вовченко О.В.: — По-різному. Зазвичай, звинувачують міліцію. На допитах брешуть і вигадують імена, вік. Лише додзвонившись до батьків, дізнаємося правду. Або кажуть: «А що ви мені зробите?».
А й справді, — нічого, бо до 16 років усю відповідальність за вчинки дітей несуть їх батьки.
І буває, що батьки або не цікавляться своїм чадом, або, що частіше трапляється, не мають на нього ніякого впливу. До того ж, дехто вважає, що це рішення порушує права дитини.
Поспілкувавшись з органами влади і службою в справах дітей, стає зрозумілим, — все, що можна приписати сюди, так це, навпаки, — захист дітей від невиконання батьками своїх обов’язків.
Заступник міського голови з питань гуманітарної сфери Валентина Степанівна Титяневич: «Абсолютно це не обмеження. Як відомо, Україна на 1 місці по злочинах, скоєних у стані алкогольного сп’яніння. У зв’язку з цим рішення було прийняте з метою захисту прав дитини.
Друга сторона медалі. Ми моніторили ситуацію, багато спілкувалися з батьками шляхом анкетування. І сьогодні частина батьків має проблеми виховного характеру з дітьми в підлітковому віці. А частина батьків взагалі не є авторитетом для своїх дітей у плані заборони перебування в тих чи інших місцях. Часто «тусовка» швидше дитину залучить до себе, ніж та мама або тато.
Воно, з одного боку, допомога батькам у вихованні неконтрольованих, неслухняних підлітів, а з іншого — убезпечення самих дітей від кримінального середовища.
Але, на щастя, переважна більшість дітей виховується в сім’ях, де є свої традиції, є свої закони, є своя мораль, де є дисциплінарні обмеження для дітей, і діти не вважають для себе це обтяжливим, бо так у родині заведено».
23:00
Комендантська година для неповнолітніх от-от мала початися, на годиннику — 22.40. Парк жив своїм звичайним життям. Скрізь по лавках кучкувалися компанії: хтось пив пиво, хтось просто спілкувався, виписуючи на доріжках лусками зернят: «Добрий ранок! Двірники!», хто еротично цілувався, заразом проходячи шкільну програму анатомії на практиці. Доросліші зайняли законні місця на лавочках зі столиками і демонстрували своїм вже сонним дітям — скільки мама з татом може випити; хлопці скакали на одноколісних велосипедах навколо фонтану і звичайно ж гриміла музика з «Літнього».
Забемкало 23-ю. І мій рейд-перевірка виконання батьками і дітьми рішення міської ради почався.
Біля входу на «Літній» стоять «бувалі» — Тимур (15 років) і його команда: Серьога, (16), Міша, (17), Дімос, (16).
— Хлопці, як ви ставитеся до заборони підліткам гуляти після 23-ї без батьків?
Серьога: — До 11 — це вже слішком, ну, хотя би, до 12.
Тимур:— А я так думаю: мати-батько розрішає, то дитя може гулять.
— А якщо діти неконтрольовані: п’ють, б’ються...
Тимур:— Це вже забота радителей, а не забота міліції і нашего уряду.
— Вас ловили міліціонери?
Серьога:— Подивились, што 16 і відпускають. У нас документи.
Тимур: — Меня два раза. А сегодня я со старшими, тут мой дядя есть, ему 19 лет.
— А як ставилася міліція до вас?
Тимур: — Нічого. Вивелі с «лєтнєго», как уголовніка. Я говоріл, что 16 — не слушали. Грозілісь, што будут біть. Прівезлі в отдельную комнату. Говорілі, что составят протокол, а обдурювалі, не составілі. Говорілі, что штраф 250 грівен — обдурювалі, а штаф от 7 до 24 грн. максимум. А єслі снова попадаєшся, сума подваєвається. І всьо! Говорілі, что на суд визовут. Нє визивалі. Втіралі: «Ещё раз попадьоте»... я просто второй раз попадался. Пєрвий, правда, што я куріл возлє школи, а второй — за ету фігню.
— Хто забирав з відділення?
Тимур: — Мама. Покрічала трохи, посідєл дома пару дней.
— І ти будеш далі ходити?
Тимур: — Конєшно, буду, чего мне тєрятся.
— Значить, мамине слово для тебе не закон?
Тимур: — Почєму нє закон? Посидів пару днєй. Та й дальше.
Серьога: — Понімаєте, родітелі разрешают. Они беспокоятся, но разрешают. Ви поставьте себя на наше место.
— А ви знаєте, коли має прийти міліція?
Серьога: — Конечно. В часов 11, уже есть. І перед закритієм.
Міша (на футболці напис: «береги воду — пей пиво»): — Они в 8 вибєгают с нор (ги-ги!!!) што-то севодня не відно. Должни прийти.
— Міліціонери обходились з вами грубо?
Серьога: — По шеє раз далі.
— А-а! Ну, це на користь, а щось серйозніше траплялося?
Серьога: — Друзья расказивалі, што ставят под почки книжку и б’ют туда, что би следов не осталось.
— Хлопці, мені потрібен «екземпляр» напідпитку до 16 років.
Тимур і його команда: — Ха-ха. Ру-у-у-у-у-у-уся.
Підпливає Руся, 14 років. Гладенький, кругленький, в джинсах, чорному светрі і бейсі. На обличчі «інтелектуальна» посмішка, в голосі «блатний» відтіночок.
Наступну розмову бажано серйозно не сприймати і близько до серця не брати:
— Руся, як ти оцінюєш рішення про обмеження перебування підлітків після 23 на вулиці?
Руся: — Це не правильно.
— А чому?
Руся: — Бо мусора дибіли.
— Як би ти переробив це рішення?
Руся: — Та не нада гулять.
— Тобто, ти згоден — треба вдома бути?
Руся: — Нє-єт, треба гулять. Ха-ха
— І що ти сьогодні пив?
Руся: — Я нічого не пив, я їв трамадол. Га-га (пожартував).
— Міліція забирала?
Руся: — Да.
— А хто забирав додому, мама?
Руся: — Нє, не мама, брат.
— Що брат сказав?
Руся: — Сказав: «Ідіть ви нафіг». Хе-хе
— В міліції повчальну роботу проводили?
Руся: — Да, щось таке базарили.
— А мама знає, що тебе забирали у відділення?
Руся: — Да, і нормально, разрєшає гулять.
— А чим ти захоплюєшся?
Руся: — Колись борьбою. Всякім отакім во.
— Чому ж кинув?
Руся: — Вес не позволяет. Хе-хе. Це все пиво (демонструє свій розмір живота). Всьо, ідіть он беріть у дєвок.
Напроти входу в літній сидить компанія: дві симпатичні дівчини, з виду — років 16-17, і два хлопці вже старші. Познайомимося. Юля (15 років), — в очах блищать градуси, та сама «і»-характерна посмішка; Таня, говорить впевнено, як на свої 15 і на пізній час; Віталик, 21 і Давид (вік — історія замовчує).
— Дівчата, як ви ставитеся до так званого комендантського часу, під який ви якраз підпадаєте?
Таня: — Отрєцательно. Сделалі галімо, бо цей Боровець, як молодий був, йому теж хотілося погуляти, я не знаю, пускали його чи нє. Але сьогодні всі хочуть погуляти. Що ті 11 годин? Считайте, в 7 часов виходити — свєтло, начало 9 — тільки темніє, в 9 тільки починають всі виходити. І що там ті 2 години.
— Вас міліція зупиняла?
Таня: — Зупиняли, і не раз. Питали скільки років. Правду кажу — 15. Ведуть у міліцію. Оформляють протокол. Записують всі дані. Викликають батьків.
— Як мама відреагувала?
Таня: — В міліції сказала: «Вона своє дома получить». А дома покричала, канешно: «Щоб більше такого не було».
— Є в тебе альтернатива «літньому», щоб ще десь погуляти?
Таня: — «Сафарі», «Марсель», «Бамболіно». А, чесно кажучи, і немає куди піти більше.
Тут нас перервав сусід із більшим життєвим досвідом, Віталік, і зав’язалася справжня дискусія: — Каждий хоче бути взрослим. Якщо мер хоче, щоб народ молодий отдихав по повній програмі і в свій час, він має створювати умови. А те, що ущімлює міліцією, — це не вихід. Молодьож ще больше обозляється на міліцію.
Таня, пожвавішавши: — Конешно, ця молодьож больше буде так делать, бо забороняють.
Віталік: — С одной сторони — правільно, а с другой — хрєново. Я скажу так: до 15 лет вам нечего делать в городе. В 14-15 іде развітіє...
Таня: — А вспомні, Віталік, себя в 15...
Дискусія тривала ще дуже довго. За весь цей час лише один раз повз нас стрімко пройшли два міліціонери, нікуди не зазирнувши, нікого не зачепивши. Не прийшли вони і на закінчення дискотеки, як пророкували Тимур і його команда. Але і підлітків того вечора було зовсім мало — можливо, неділя, зазвичай — більше. О першій, коли дограв останній «мєдляк», як за наказом, вимкнулося світло по всьому місту. І молодь розходилася в повній темряві, перегукуючись один з одним.
Подумалося: «Нехай процвітає «Індекс-банк», цілодобовий кіоск біля торгового дому, заправка «WOG»!!! Бо лише вони на шляху додому слугували світлом у темному тунелі, не давали спіткнутися об битий-перебитий новоградський асфальт і не розбити собі голову.
По дорозі додому тему продовжила з друзями.
Катя, 19 років: «Якби ж у місті молоді була якась альтернатива, де розважитися. Це рішення — не вихід із ситуації. Я, наприклад, ходила, аби виключно потанцювати, але таких одиниці, то чому через більшість мають страждати ті, які переслідують інші цілі. Це впадання в крайнощі. Організуйте щось інше, більш зайнятливе».
Ми все життя звикли, що нам усе пропонують і нам дають. Неважливо — хороше чи погане ми отримуємо — все одно нарікаємо, критикуємо. Дивна річ, всі знають, що це не так і як це має бути насправді, але ніхто не рухне мізинцем, аби змінити щось. Зручніше ж нарікати на владу з дурними законами; на міліцію, яка завжди десь, але не там, де треба; на батьків, які не знають, як виховати достойну дитину; на неконтрольованих дітей, яких не можемо зацікавити нічим корисним. Та це просто прикрита невдоволеністю лінь. От і живемо, як отара безініціативних овець. І тільки розводимо руки, мов тут вже нічого не поробиш.
Отож, небайдужі! Всі, у кого є нехай навіть дурнуваті ідеї, особливо молодь! Я приймаю будь-які пропозиції, що можна в місті зробити, організувати, аби провести свій вільний час цікаво.
Адже держава — це ж ми, і ми живемо в нашому місті. То хто ж за нас повинен зробити життя кращим.
Фото Віктора ТИМОЩУКА
Коментарі 9
как раз то что ты предлагаешь – не окупится в ближайшее время. то что окупается давно работает. никто бы не стал прибыльный кинотеатр превращать в бог знает что, если бы он действительно был прибыльныйЭто вот тот такой крутой кинотеатр которым был старый советский кинотеатр или вот тот такой маленький зал где крутили экранки которые покупали этажом ниже в ларьке? Да эт
FireBurner
17:08:54 10-08-2009
см.выше
admin
20:07:48 29-07-2009
Я все-таки поинтересуюсь... Нафиг просить предложения со стороны? Чтобы в очередной раз поглумиться? "А-а-а, вы - уроды, ни хрена вам не будет, дохните дальше со скуки, нам на вас деньги не интересно зарабатывать"? Так получается? Это - смысл нашей беседы? То есть местным предпринимателям выгодно организовывать заведения для "мутного контингента", куда нормальные ходить не будут. Нормальные при эт
inkoginto
13:07:30 29-07-2009
как раз то что ты предлагаешь - не окупится в ближайшее время. то что окупается давно работает. никто бы не стал прибыльный кинотеатр превращать в бог знает что, если бы он действительно был прибыльный. по той же причине у нас нет многого и даже то что пытались открыть - супермаркеты, гипермаркеты электроники - закрываются, хотя они уж на порядок должны быть более прибыльными чем тот же кинотеатр.
admin
17:07:00 28-07-2009
ну спасибо. "Я приймаю будь-які пропозиції, що можна в місті зробити, організувати, аби провести свій вільний час цікаво." - Вы просили - я вам предложения предлагаю. А были бы у меня лично офигенные заработки - было бы дело. Тут и сомневаться нечего, поскольку все капиталовложения окупятся нефиг делать.
inkoginto
14:07:04 28-07-2009
сделай :)
admin
13:07:13 28-07-2009
Господи, да сделайте НОРМАЛЬНЫЙ книжный магазин ближе к центру с кофейней в нем же, чтобы расслабиться можно было и поговорить о книгах. Поднимите молодежный театр, чтоб в нем не школьники по принуждению играли, а молодые люди лет 20-25 по собственному желанию. Откройте, наконец, в городе кинотеатр! Это ужасно, когда негде посмотреть новые (да и старые) фильмы. Сделайте комплекс с катком и боулинг
inkoginto
10:07:26 28-07-2009
Інтернет потрібен безлімітний кожному підлітку))). Нехай краще вконтакті якомусь сидять чи в ігри по інтернету грають:). Як на мене це набагато краще ніж шукати пригоди на свою "попу". В Новограді-Волинському і так не надто приємна обстановка. То одному другу досталося, то другого побили, що 6 зубів нарощувати прийшлося. Та мені наприклад якось страшно виходити "у люди" тут. В 3 години ночі не бою
FireBurner
08:07:27 28-07-2009
чудик! какие претензии ко мне? я всего лишь высказал свое мнение. и думаю, как это ни прискорбно, оно недалеко от правды. что б наш кинотеатр окупался, наверное надо, что бы он был загружен на 100%, т.е. все нормальное сеансное время - зал забит на 100%. я лично в НВ такого не представляю. были времена, когда с развлеченьями было туго, но сейчас кинотеатром никого не удивить. был бы рад ошибаться.
admin
18:08:49 10-08-2009