Чи можуть відсторонити від роботи осіб, які відмовляються вакцинуватися проти коронавірусу?

Чи можуть відсторонити від роботи осіб, які відмовляються вакцинуватися проти коронавірусу?

Підтримуючи ідею вакцинації, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова вважає, що щеплення має бути забезпечено державою для якомога більшої кількості громадян, особливо — цільових груп, які підпадають під високий ризик інфікування COVID-19, що визначені Дорожньою картою з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19.
«Стаття 3 Конституції України наголошує, що людина, її життя і здоров’я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Міжнародний пакт про громадянські та політичні права також передбачає, що в ситуаціях серйозної загрози для здоров’я населення і надзвичайних станах, що загрожують життю нації, можливі обмеження окремих прав і свобод, якщо такі обмеження вводяться в законному порядку, є, безумовно, необхідними і обгрунтованими та співмірними з метою, з якою вони запроваджуються», — зазначила омбудсман.
МОЗ України затвердило наказ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 р. №2153, який набирає чинність через місяць із дня його публікації. Цим наказом передбачено обов’язковість вакцинації для працівників закладів освіти, наукових установ, центральних органів виконавчої влади і місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів, проте відсутній перелік професій, виробництв, робота на яких може сприяти зараженню працівників та поширенню інфекційної хвороби. Особи, які відмовилися вакцинуватися, підлягають відстороненню від роботи.
Омбудсман зауважила, що практична реалізація цього наказу в межах чинного законодавства може призвести до порушення права на добровільність профілактичного щеплення та права на працю працівників закладів освіти, наукових установ та органів виконавчої влади. У зв’язку з цим Людмила Денісова зазначила, що вакцинація проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, відповідно до чинного законодавства України, є добровільною для всіх груп населення та професійних груп, про що наголошено і в Дорожній карті.
«З метою забезпечення цієї гарантії державою має бути наданий вибір кожному — вакцинуватися, проходити регулярне тестування на відсутність хвороби або працювати дистанційно. Будь-яка дискримінація — обмеження в правах осіб, які не вакцинувалися, є неприпустимою і прямо порушує норми Конституції України, а також не відповідає резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка закликала держави-члени забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації через те, що не пройшов вакцинацію у зв’язку з можливим ризиком для здоров’я чи небажання пройти вакцинацію», — наголосила Людмила Денісова.
Омбудсман закликала громадян з відповідальністю і серйозністю поставитися до свого здоров’я, адже вакцинація — єдиний шанс попередити тяжкі ускладнення хвороби та убезпечити себе та своїх рідних.
Пресслужба Уповноваженого ВРУ з прав людини