
Археологічні знахідки наблизили вік Новограда до 1000 років
- 278
- коментар(і)
- 06-10-2017 18:18

2-4 жовтня це, зокрема, стало приводом для обговорення на краєзнавчій конференції «Возвягль — Звягель — Новоград-Волинський у часовому зрізі тисячоліть». У роботі конференції взяли участь науковці, археологи, історики з України, Білорусі, Молдови та Польщі. Кандидат історичних наук Андрій Петраускас ознайомив їх з артефактами, знайденими під час польових досліджень 2017-го року. І ексклюзивно поділився зі «Звягелем» цікавими фактами:
— Окремі матеріали, пов’язані з IX-X сторіччям, були знайдені на городищі ще у 70-80-х роках. Вони засвідчили, що на цьому місці існували люди — про це дізнаємося з досліджень археологів Михайла Кучери, Богдана Звіздецького. Але чи була ця територія відкритим місцем поселення без оборонних споруд чи містом, — залишалося невідомим. Сьогодні вже є достатньо підстав, щоб віднести дату формування міста до більш раннього періоду — середини X-го сторіччя.

Важливим підсумком конференції стала необхідність перегляду дати заснування міста. Крім того, науковці наголошують на унікальній для Новограда можливості започаткувати на городищі новий туристичний центр — Музей під відкритим небом, оскільки північна і південна частини городища збереглися в ідеальному стані. Тут немає сучасних комунікацій, споруд, житлової забудови, не зруйновані культурні нашарування.
— Це вже є музеєм під відкритим небом, але його необхідно відповідно оформити, і він буде притягувати туристів близького і далекого зарубіжжя, — переконаний Андрій Петраускас. — Прогавити розташування пам’ятки національного значення на відстані 20 метрів (!) від міжнародної траси «Київ-Чоп» — треба мати «талант». Інститут археології та краєзнавчий музей працюють над цим, сподіваємося на підтримку влади.

— Селікатна цегла нікого не цікавить — жоден туроператор не повезе до вас туристів на склад «Церсаніту». Туристам не цікаві заводи чи «Макдональдси». Городище — це діамант, якщо зробити належну «огранку» — виграєте усі.
Кричущою проблемою назвали науковці розкопки «чорних» археологів, які руйнують культурний шар, як «мавпа газету». Під час відвідин городища переконалися, що роблять це не лопатами, а вже бульдозерами. Знищити історію значно легше, аніж зберегти.
Юлія КЛИМЧУК
Коментарі відсутні