
Навчають знати свої права
- 57
- коментар(і)
- 15-12-2017 17:20

— Проект «Я маю право!», що стартував у червні, є одним із пріоритетів роботи Мін’юстиції. Очікується, що, завдяки його реалізації, буде сформовано нову правову культуру у суспільстві, що забезпечить розвиток України як сучасної правової демократичної держави.
— Звучить красиво, Олено Іванівно, а як реально втілюється ця ідея?
— Проект виконує дві основні функції. Перша — просвітницька, адже багато наших громадян не знають свої права, як скористатися можливостями, гарантованими законодавством. Друга — моніторинг порушених прав i реагування з боку держави на системні питання, які фіксуються у центрах безоплатної правової допомоги (БПД).
— Як можуть скористатися цим правом жителі віддалених населених пунктів, де особливо важко з будь-якими правовими гарантіями?
— До географії проекту віднесено уci міста, включаючи віддалені селища, де функціонують центри та бюро БПД. На Житомирщині функціонує 5 центрів з надання БПД та 19 бюро правової допомоги.
Ми особисто їздили з юридичними консультаціями по району — проводили прийом громадян у Піщівській, Токарівській, Ярунській, Поліянівській, Новороманівській, Городницькій, Суслівській сільрадах. Багато питань щодо приватизації земельних ділянок, пільг тощо.
— Наскільки відомо, працює офіційний веб-сайт проекту з інформацією про права та інструкції правового захисту у різних життєвих ситуаціях?
— Так, на pravo.minjust.gov.ua розміщена уся необхідна інформація, новини та контакти, куди звертатися у випадку порушення прав. Чіткі і зрозумілі поради, щоб люди точно знали, як діяти.
— Тобто, коли хтось намагається відібрати ваше майно чи бізнес, або вимагає за якісь дії хабар, то можна замість суду звернутися на сайт?
— Так. Регулярно на сайті з’являються нові матеріали, що навчають, як недопустити порушення своїх прав. Зокрема, як правильно укласти угоду про оренду землі, нарахувати субсидію, чи які наслідки виникають у разі несплати аліментів.

— Щоб посилити відповідальність за несплату аліментів, до Верховної Ради внесено новий законопроект. На думку його авторів, проблема — у недосконалості законодавства, що дозволяє недобросовісним батькам ухилятися. Тож законопроект передбачає врахування усіх видів доходів при стягненні, зокрема, прихованих, та нові засоби примусового виконання до боржника, який боргує аліменти понад півроку.
— Чим можна змусити ще, коли найвагоміший аргумент — дитина — не має впливу?
— Тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом (на 6 місяців), вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, обмеження боржника у праві полювання до погашення заборгованості у повному обсязі.
Також новий вид соціального стягнення — соціальні роботи на строк від 120 до 240 годин, які боржник виконуватиме у вільний від роботи чи навчання час. Які саме роботи, — ви-
значатимуть органи місцевого самоврядування. У разі ухилення, можуть бути замінені адміністративним арештом.
— Ваш колектив відіграє важливу роль у питанні забезпечення виконання рішення судів. Які результати цьогоріч?
— Завдяки роботі наших виконавців, упродовж 11 місяців 2017 року фактично стягнуто та перераховано до бюджету України 1203842 грн., стягнуто виконавчого збору на загальну суму — 472027 грн.
— Немає нині сфери діяльності, державного органу чи підприємства, які могли би обійтися без консультації юриста. Ви це відчуваєте?
— Щодня до нас за допомогою та порадою звертаються тисячі громадян. Ми, зокрема, організовуємо семінари. Серед останніх — у Центрі соціальних служб на тему захисту прав жінок і дітей на належне утримання аліментів. Нині лише з цього порушення у відділі перебуває 1960 виконавчих проваджень.
Також часто маємо справу з водіями, які не сплачують штрафи, кредитними боржниками. Чого тільки не було: і через паркани від нас втікали, і сокиру на нас гострили, але від правосуддя не втечеш.
— Чи існують досі вакансії державних виконавців у вашій службі?
— Так, є п’ять вакансій. Цього року на роботу до нас прийшли чотири нових виконавці. Тепер є заохочення з боку держави — винагорода 2% від стягнутої у бюджет суми. Є такі виконавці, які лише за одне виконавче провадження отримали 3-9 тисяч гривень. Добре працюєш — маєш винагороду. Серед кращих працівників у нас цьогоріч: Катерина Пінчук, Олена Кулик, Світлана Сидорець, Валентина Корнійчук, Юлія Жигадло. Сподіваємося на те, що вакансії будуть заповнені і матимемо нові професійні кадри. Вітаю колег із професійним святом!
Розмовляла Юлія КЛИМЧУК
Фото Сергія ЩУРУКА
Фото Сергія ЩУРУКА
Коментарі відсутні