До України ввезли понад 350 тисяч генераторів: чим українці рятуються під час вимкнень електрики та скільки це коштує?

До України ввезли понад 350 тисяч генераторів: чим українці рятуються під час вимкнень електрики та скільки це коштує?


Ракетні атаки росіян на нашу енергосистему змусили кожного українця замислитися про енергетичну незалежність та набути нових знань про альтернативні способи забезпечити себе електрикою. Під час вже звичних відключень світла, які тривають від кількох годин і, якщо пощастить менше, до кількох діб, павербанком для мобільного не обійтись. У хід пішли генератори, портативні зарядні станції та, навіть, саморобні пристрої для накопичення електроенергії. Ажіотаж дозволив постачальникам та продавцям підняти ціни на генератори та їхні замінники подекуди в кілька разів, однак і це українців не зупиняє: на поставку деяких позицій вже треба очікувати від 2 тижнів до 2 місяців.

Чим українці забезпечують власну енергонезалежність, скільки це коштує та як зекономити на таких пристроях, — розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Життя під гул генераторів

У листопаді 2022 року, за даними нардепа Ярослава Железняка, до України ввезли понад 350 тисяч генераторів та супутніх до них товарів.

Характерний звук генераторів нині чутний на будь-якій вулиці країни. І не дивно — під час вимкнень світла — це головний інструмент забезпечення життєдіяльності бізнесу, інфраструктурних установ та приватних будинків. Від 10 жовтня, коли росіяни вперше обстріляли нашу інфраструктуру, попит на генератори, за даними великих торговельних мереж, зріс вдесятеро, що не могло не відобразитись на цінах. Вартість найпопулярніших моделей бензинових чи дизельних генераторів зросла щонайменше на третину. Та й за такі гроші дістати генератори нині непросто: ті, що були в наявності, — вже розкупили, черга за новими поставками може сягати двох місяців. Попит настільки великий, що новинні стрічки вже переповнені повідомленнями про шахраїв, які виманюють гроші в охочих забезпечити себе світлом.

Генератор нині коштує в середньому 15-45 тисяч гривень, залежно від потужності. До загальної суми витрат, перед купівлею, варто врахувати і вартість підключення (додаткова розетка, окрема проводка та інше) — це ще плюс 5-10 тисяч гривень, та витрати на паливо. До прикладу, невеликий генератор «з’їдає» 4-5 літрів бензину за 10 годин роботи.

Із мінусів — підходящим варіантом він буде лише у випадку, якщо ваше приміщення має вихід надвір. Генератор суворо заборонено встановлювати на балконі квартири, адже він виділяє чадний газ, яким можна отруїтися.

Генератори бувають бензинові, дизельні та газові. Серед переваг бензинового — компактність, у порівнянні дизельним, простота експлуатації та обслуговування, а також доступність. Серед недоліків — шумність, необхідність періодично вимикати пристрій для «перепочинку» та чутливість до палива. Дизельний генератор невибагливий до палива, не такий гучний, як бензиновий і надійний. Однак і коштує дорожче. Перевагами газового генератора можна вважати економічність, відсутність вихлопів із різким запахом та надійність. Але коштує пристрій також недешево.

Зарядна станція — новий айфон. Товар, власником якого від 10 жовтня стало бути престижно. Портативні акумулятори, на відміну від генераторів, просто використовувати в квартирі. Він них, в залежності від ємності, можна зарядити не лише телефон чи ноутбук, а й на якийсь час заживити котел чи навіть холодильник. Із початком віялових та аварійних відключень світла, Ecoflow, Bluetti та аналоги стали хітом продажу всіх мережевих продавців побутової техніки. Там їхня вартість зросла в середньому на 50%. А ціни на найпопулярніші, тобто, дешевші моделі — більш, як удвічі. Ще більше задирають ціни так звані «перекупники», які обіцяють продати товар швидше. Адже очікувати на зарядну станцію нині можна стільки ж, скільки і на генератор.

Зарядний пристрій із автомобільного акумулятора та інвертора: для тих, хто вчив фізику

Найдешевший, однак найскладніший спосіб принаймні на кілька годин забезпечити себе електрикою: власноруч скласти зарядний пристрій із автомобільного акумулятора та перетворювача струму (інвертора).

На перший погляд — усе просто, і, відносно генераторів та зарядних станцій, недорого: необхідно придбати автомобільний акумулятор (~2500 грн), до нього під’єднати інвертор для дому (~1000 грн), який перетворить постійний струм на змінний, тобто, із 12 на 220 вольт. Якщо в комплекті інвертора немає кабелів, — варто врахувати і їхню вартість. Так можна підзарядити не лише ноутбук чи телефон, а й заживити, до прикладу, котел. Варто врахувати, втім, пікову потужність перетворювача: показник максимального навантаження, при якому перетворювач не вийде з ладу і продовжить працювати. Крім того, бажано вибирати інвертор 12-220 з функцією стабілізації напруги. Адже побутова техніка не любить перепадів.

Ще один нюанс — синусоїдальність напруги. Перетворювач із правильною, а не модифікованою синусоїдальністю напруги коштує дорожче, але підходить для заживлення газового котла та будь-якої побутової техніки, а не лише для зарядки гаджетів.

Як зекономити?

Уникнути завищених цін на пристрої альтернативного живлення не вийде, адже їхня вартість, через енергетичну кризу в Україні, зросла навіть у Європі та в Китаї. Ба більше, дефіцит на ці товари тепер є і закордоном: їх просто не встигають виробляти. Утім, все ж дешевше буде замовити той самий генератор чи зарядну станцію, приміром, у Польщі. Або ж попросити знайомих закордоном купити його для вас, дочекатись доставки та не переплачувати одразу кільком ланкам посередників.

Якщо ж ви живете у багатоквартирному будинку або маєте власний бізнес, — є шанс відбити частину суми, витраченої на генератор. Для цього у Києві, Сумах, Львові, Чернівцях, Тернополі, Полтаві, Миргороді та Одесі місцева влада вирішила компенсувати частину вартості генераторів. У залежності від міста — від 50 до 80% від вартості приладу.

Подати заявку можуть лише юридичні особи: тобто ОСББ, ЖЕК, або, як от у Львові — ще й заклади харчування, продуктові магазини, перукарні, аптеки, приватні навчальні заклади.

Центр громадського моніторингу та контролю