Про державну програму «Доступні ліки»

Про державну програму «Доступні ліки»

15 серпня на Житомирщині працювала команда Національної служби здоров’я України на чолі з Наталією Гусак. Протягом дня вони поспілкувалися з представниками ЗМІ та взяли участь у спільній нараді з керівниками громад Житомирщини.




Звягельську громаду представляла секретар міської ради Оксана Гвозденко. Під час наради детально обговорили співпрацю медичних закладів області з НСЗУ, зокрема, в реалізації та розширенні державної програми реімбурсації «Доступні ліки». Зазначалося, що з початку 2023 року мешканцями Житомирської області погашено 295564 е-рецепти, тобто, 77,93%. Це — середній показник по країні.

Спільна мета державної програми полягає в тому, щоб кожен житель області мав можливість отримати весь перелік гарантованих державою послуг. Під час наради обговорили перспективи впровадження роботи мобільних аптечних пунктів.

За результатами зустрічі з НСЗУ у Звягелі найближчим часом буде проведено робочу нараду з керівниками закладів охорони здоров’я.

Також у пресцентрі Житомирської обласної військової адміністрації відбулася зустріч представників медіа Житомирщини з керівництвом Національної служби здоров’я України. Предметом обговорення стала реалізація та розширення державної програми реімбурсації «Доступні ліки».

Із журналістами зустрілися: Наталія Гусак, Голова Національної служби здоров’я України (НСЗУ); Наталія Остапченко, перший заступник начальника Житомирської обласної військової адміністрації; Алла Горбатюк, директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ; Галина Нагорна, директорка Департаменту комунікацій НСЗУ.

Спікери розповіли про розширення переліку препаратів програми «Доступні ліки» та про результати її роботи в Житомирській області.

Зазначалося, що у Житомирській області цьогоріч було виписано 379269 електронних рецептів на «Доступні ліки». За цим показником Житомирщина займає середню позицію серед інших регіонів України.

«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому», — зазначила Голова НСЗУ Наталія Гусак.

Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:

— серцево-судинних захворювань;


— діабету 2-го типу;


— цукрового та нецукрового діабету;


— бронхіальної астми;


— епілепсії;


— розладів психіки та поведінки;


— хронічного обструктивного захворювання легенів;


— хвороби Паркінсона;


— імуносупресивні препарати.


У серпні 2023 року список поповнили тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові та знеболювальні для паліативних хворих.

Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно отримати електронний рецепт від лікаря. В залежності від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:

— пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребує препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рівня глюкози у крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;

— пацієнтам із нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога;

— пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог або психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки;

— пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.

Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). В залежності від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій номер із таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку, яка міститиме номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер. Термін дії рецепта 30 днів.

Щоб отримати ліки, необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни».

В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку.

Дізнатися, де розташована найближча аптека з необхідними ліками, можна зателефонувавши на «гарячу лінію» НСЗУ за номером: 16-77 у робочі дні, з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п’ятницю), або через чат-бот «Спитай Гриця».

Відділ інформації
міської ради