Ціни на продукти продовжують зростати: що очікувати у вересні?
- Актуально
- 64
- коментар(і)
- 29-08-2024 14:54
Аномальна спека, перебої з електрикою та прискорення інфляції. Це лише декілька причин, через які дорожчають продукти в Україні. Поки експерти підраховують, наскільки може відбутися зростання, деякі виробники змушені вже піднімати ціни. Що саме подорожчало, а що зросте в ціні найближчим часом, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
- Блекаути б’ють по виробниках
Запас міцності закінчується, надалі ціни на продукти лише зростатимуть. Принаймні так кажуть українські виробники, які цього року отримали декілька масштабних «ударів». Чи не найважчим — стали тривалі блекаути. Вони змусили заводи працювати на генераторах, а електроенергія від них дорожча за мережеву в декілька разів. «Енергія, яку виробляють генератори, коштує до 30 гривень за кіловат, тому підвищення цін на продукцію є неминучим», — так прогнозує подальше зростання цін в Україні заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Серед інших факторів, що впливають на здорожчання продуктів, Марчук називає інфляцію — у річному вимірі прискорилася від 4,3% у червні до 5,4% у липні. А ще відсутність достатньої кількості робочої сили та збільшення акцизів на пальне.
Аномальну цьогорічну спеку, як одну із причин підвищення цін на харчі, називає експертка Світового банку з плодоовочівництва Оксана Руженкова. Високі температури, які трималися в Україні у липні, на думку Руженкової, негативно позначаться на врожаях картоплі, моркви, капусти та інших борщових овочів, що призведе до зростання цін на ринках.
Ще один фактор — ситуація у світі. За словами директора аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитра Чуріна, певне зростання цін на продукти харчування відбувається не лише в Україні. Крім того, варто враховувати і можливі подальші зміни вартості газу та електроенергії для бізнесу, що також матиме свій вплив на собівартість товарів.
- Ціни повзуть догори
Споживчі ціни в Україні не стояли на місці впродовж усього року. За даними Держстату, від липня 2023 до липня 2024 споживчі ціни зросли загалом на 5,4%. Причому, масло подорожчало на 16%, фрукти — на 14,1%, хліб — на 10,1%, молоко — на 8,3%, риба та продукти з риби — на 5,9%, макаронні вироби — на 1,8%. Натомість 25,6% втратили в ціні яйця, 19,3% — овочі, 7,6% — соняшникова олія, 1,9% — цукор, на 0,7% подешевшали м’ясо та м’ясопродукти.
В Асоціації виробників молока зазначають, що на початок серпня через скорочення виробництва молока, а також перебої з електроенергією, молочні продукти знову подорожчали. Пастеризоване молоко додало в ціні 1%, порівняно з попереднім місяцем, йогурти здорожчали на 2%, сир за місяць здорожчав на 4,6%, вершкове масло — на 4%, тверді сири — 3-5%. Виробники молочних продуктів припускають, що з осені їм доведеться підвищити ціни ще на 5%.
- «Борщовий набір» трохи здешевшає
Не згоден із висновками Оксани Руженкової щодо осіннього здорожчання борщового набору експрезидент Асоціації фермерів та землевласників України Іван Томич. За його інформацією, у певній категорії овочів та фруктів ціни на початку осені таки знизяться. «Що зараз можна очікувати по ціні, що буде дешевше, але не надто? Це безумовно цибуля. А також картопля. Починається масовий збір картоплі та цибулі. Це безумовно буде яблуко, це буряк, це морква», — переконаний експерт.
Центр громадського моніторингу та контролю
Коментарі відсутні