
Муніципальне житло за 6 тисяч: кого торкнеться новий експеримент Уряду?
- Актуально
- 33
- коментар(і)
- 10-07-2025 13:25
В українському Уряді анонсували експериментальний проєкт із запуску фонду муніципального орендного житла. Такі квартири, зокрема, надаватимуть у тимчасову оренду військовим, ветеранам та родинам загиблих захисників. Вартість житла обіцяють зробити нижчою за ринкову. Коли можна очікувати на появу таких квартир і скільки доведеться платити за оренду — дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.
Доступна оренда
Кабінет Міністрів дав старт амбітному експериментальному проєкту створення фонду муніципального орендного житла. Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду. Муніципальне житло отримають ветерани, рідні загиблих захисників, військовослужбовці, ВПО, діти-сироти, вчителі, лікарі, комунальники.
«Чітко визначаємо критерії, яким повинні відповідати отримувачі, а також критерії самого житла. Нормою буде метраж 40 кв. м на родину з двох осіб, а також придатність квартири до проживання, включно з умеблюванням та побутовою технікою», — зазначив Шмигаль.
Орендну плату мають формувати за спеціальною формулою з урахуванням умов конкретного регіону. Орієнтовно в місяць за оренду однокімнатної квартири люди платитимуть близько 6 тисяч гривень.
За словами очільника Уряду, замовниками будівництва будуть самі громади. Документація розроблятиметься на основі готових проєктних рішень, що значно прискорить та здешевить процес. Проєкт буде фінансуватися за кошти місцевих бюджетів, а також за кредитні та грантові кошти партнерів. Щоправда, про які обсяги житла йдеться та коли воно зможе потрапити на український ринок оренди, наразі не повідомляють.
Масштаби проблеми
За даними дослідження аналітичного центру Cedos, до повномасштабного вторгнення у власному житлі мешкало 95% українців. У 2022-2024 роках ця кількість скоротилася до 76-79%. При цьому найчастіше у власному житлі живуть мешканці сіл та селищ — 88%, тоді як в обласних центрах цей показник знижується до 69%.
Крім того, за різними оцінками, в Україні нині від 3,7 до 5 мільйонів переселенців. Адже внаслідок війни найбільше постраждав саме житловий сектор. Йдеться про понад 2 млн домогосподарств або ж 13% усього житлового фонду.
Де жити найдорожче?
Відповідно до даних Державної служби статистики, середня плата за місячну оренду 1-кімнатної квартири в травні цього року склала 7504 грн. Із початку року ціни зросли на 3,9%. Варто зазначати, що це повільніше за загальну інфляцію, яка за цей час досягла 5,6%.
Найдорожчими залишаються помешкання на заході України. На першому місці — Закарпатська область — в середньому 11956 грн за місяць оренди однокімнатної квартири. Львівська область на другому місці — 10833 грн. На третьому місці Рівненська область — 10289 грн.
У Києві оренда від початку року подорожчала на 1,5% до 9777 грн. На п’ятому місці Хмельниччина — 9591 грн. Також до десятки областей із найдорожчою орендою входять Чернівецька область (8916 грн), Черкаська (8867 грн), Волинська (8494 грн), Івано-Франківська (8478 грн), Вінницька (8271 грн).
Найнижчі ціни в Харківській (3942 грн), Запорізькій (3684 грн) і Херсонській (3243 грн) областях.
Центр громадського моніторингу та контролю
Коментарі відсутні