19 серпня — свято Спаса

19 серпня — свято Спаса

19 серпня православні відзначають Свято Преображення Ісуса Христа. У народі це свято називають Спасом, Яблучним Спасом. Ще одна назва цього дня — Другий Спас, який іде після медового Спаса 14 серпня. Цього дня в церквах святять яблука, груші, мед й обжинкові вінки, або колосся жита та пшениці.
Преображення Господнє відзначається з ІV ст. на спомин про велику подію в житті Ісуса Христа, коли він, здійснивши половину свого земного служіння і довівши достатньо свою божественність ученням та чудесами, вирішив незвичайним способом показати учням славу свого Божества.
Усі три синоптичних Євангелія містять подібні описи Перетворення Господнє (Матвій 17:1; Марко 9:2; Лука 9:28). Незабаром після того, як Спаситель відкрив учням, що Йому слід постраждати, бути вбитим і на третій день воскреснути, Він завів трьох апостолів — Петра, Якова й Івана на гору Фавор і преобразився перед ними: обличчя Його просяяло, як сонце, одяг зробився білим, як сніг. Преображення Христове супроводжувалося з’явою старозавітних пророків Мойсея й Ілії, які говорили з Ісусом про Його близький відхід. Усіх їх осінила світла хмарина, і з неї почувся голос: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся!».
Святкуванням Преображення Церква сповідує поєднання в Христі двох начал — людського і Божого. Преображення — поява Сина при свідченні Отця в Духові Святому, тобто одкровення всіх іпостасей Святої Трійці. Преображення полягало не в зміні Божественної природи Христа, але у з’яві Його Божества в природі людській. Відповідно до Іоанна Золотоустого, Преображення відбулося, «щоб показати нам майбутнє преображення єства нашого і майбутнє Своє пришестя на хмарах у славі з ангелами».
Свято Преображення Господнього існувало вже в IV ст., про що свідчать повчання і слова Єфрема Сіріна й Іоанна Золотоустого. Мати Костянтина Великого, свята рівноапостольна Єлена, побудувала на горі Фавор храм на честь Преображення, зруйнований у XII ст. Салах-ад-діном. Піснеспіви на честь свята були написані Іоанном Дамаскином і Космою Маюмським (VIII ст.).
На Заході свято ще в XII ст. не було загальним; його заснував у 1457 папа Калліст III, установивши тоді ж богослужбовий чин.
У народі це свято називають Спасом, Яблучним Спасом. Крім яблук, цього дня до церкви приносили й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо.
Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що в ній, як у суспільстві священному, усе від людини до рослини повинно бути присвячене Богу як Його творіння.
Повернувшись із церкви, родина урочисто сідала за стіл, їли яблука з медом, пригощали одне одного пирогами, фруктами. Свячений мед та віск зберігають до наступної весни і використовують для підгодовування бджіл.
Існує повір’я, що свячені на Спаса яблука допомагають при сліпоті. Освячене зілля також використовують: волошки — проти падучої, запою, температури; відвар сон-трави — при безсонні.
За народними прикметами, на Спаса літо зустрічається з осінню, першим холодом. У деяких регіонах України від цього свята вже починалися приморозки, тому й говорили: «Прийшов Спас — тримай рукавиці про запас!».
УСПЕНСЬКИЙ ПІСТ 2019
14 серпня розпочався Успенський піст, у народі його ще називають Спасівкою, він триває два тижні — з дня Першого Спаса 14 серпня до 27-го числа. Такий же строгий, як і Великий піст напередодні Великодня.
Успенський піст встановлений православною церквою на честь Успіння (смерті) Пресвятої Богородиці. Це — єдиний піст у церковному році, присвячений Діві Марії. Сенс цього посту — вшанування Богородиці, яка, знаючи про смерть, постійно дотримувалася посту й молилася. Під час Успенського посту необхідно відвідати храм і хоча б раз сповідатися й причаститися.
Що не можна їсти в Успенський піст: м’ясо і м’ясопродукти; яйця; молочні продукти; випічку; рибу; вживати алкоголь.
Понеділок, середа, п’ятниця — сухоїдіння, тобто в ці дні не можна вживати термічно оброблену їжу. Дозволяються сирі овочі, фрукти, сухофрукти, мед, горіхи. Заборонено тепле пиття, алкоголь та олію. По вівторках і четвергах можна їсти варену їжу без олії: каші, супи, відварну картоплю. У суботу та неділю можна вживати гарячу їжу з олією. Рибу й рибні продукти можна їсти на Преображення Господнє, Яблучний спас 2019.
28 серпня, у День Успіння Пресвятої Богородиці, усі обмеження в їжі знімаються.
Що не можна робити: лаятися, сваритися; бажати комусь зла, адже воно повернеться; влаштовувати гучні гуляння; відзначати весілля (можна розписатися, а гуляння перенести на інший день після закінчення посту); вживати непісну їжу.