Із жовтня субсидії надаватимуть по-новому: вичерпно про зміни та новації

Постановою Кабміну затверджено нове Положення про порядок призначення житлових субсидій, якою вдосконалено механізм надання житлових субсидій населенню у грошовій формі.
Згідно з Постановою КМУ №807, оновлене Положення про порядок призначення житлових субсидій визначає механізм використання коштів, передбачених у Держбюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.
Оновлене положення містить майже 75 сторінок, а зміни запроваджуються з 1 жовтня 2019 року.
Зокрема, функцію виплати житлової субсидії отримувачам буде передано з центрального рівня на місцевий. Відтепер, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня стануть структурні регіональні підрозділи з питань соціального захисту населення — обласні, районні, міські.
Таким чином, за задумом Уряду, одержувачі субсидії самостійно обиратимуть, куди їм перераховуватимуться кошти державної допомоги. Такий же принцип виплати передбачається застосувати і до порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у готівковій формі.
Згідно з Положенням, право на отримання житлової субсидії матимуть громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, які проживають у житлових приміщеннях (будинках).
«Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв’язку із смертю одержувача житлової субсидії, виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Отримання житлових субсидій не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла», — сказано в документі.
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а відповідна інформація про призначення субсидії вноситься до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.
Відтак, з’являться і відповідні комісії. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
Ці комісії прийматимуть рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Його можна буде переглянути в разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім’ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів.
Крім того, за рішенням комісії, житлова субсидія може призначатися одному з членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі — орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги, а також, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому разі склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії.
Житлову субсидію розрахують на всіх членів домогосподарства.
Водночас, субсидію не призначать одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.
Щодо ОТГ, у яких відсутні структурні підрозділи з питань соцзахисту населення, прийняття заяв громадян із необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам із питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Житлову субсидію не призначать (у тому числі на наступний період), якщо:

  • опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. м для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають 3 і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із його складу має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації і з дати випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда). Це не стосується транспортних засобів, одержаних безоплатно чи придбаних на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соцзахисту населення;

  • у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і при цьому за інформацією ДПС, ПФУ у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір МЗП, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони або за них не сплатили ЄСВ у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом 3 місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;

  • будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із його складу протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії придбав або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг), згідно із соціальною нормою житла на суму, яка на дату оплати перевищує 50 тис. грн;

  • структурний підрозділ із питань соцзахисту населення отримав інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати ж-к послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 НМДГ на день звернення за призначенням житлової субсидії;

  • громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди або не сплачує суми до повернення;

  • у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).


Під час призначення субсидії враховуватимуть наступні доходи:

  • зарплата після сплати ПДФО; пенсія; стипендія; соцвиплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи.


Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соцзахисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, переселенці — за фактичним місцем проживання):

  • заяву про призначення та надання житлової субсидії в грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики;

  • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики;

  • довідки про доходи — у разі зазначення в декларації доходів, інформації про які немає в ДПС, ПФУ, фондах соцстраху тощо і не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

  • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати ж-к послуг (у разі наявності);

  • договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).


Водночас, АТ «Ощадбанк» вестиме у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік одержувачів житлової субсидії та коштів, які надходять на рахунок для виплати житлових субсидій. Він переказує кошти на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об’єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» та управителями, об’єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Також фінустанова визначить і форму реєстру нарахованих сум платежів, яку оприлюднить на власному офіційному веб-сайті.
Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюватиметься шляхом перерахування структурним підрозділом із питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта». (Відшкодування поштових витрат АТ «Укрпошта» здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі).
«Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення подають щомісяця до 27 числа регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в коштах для виплати пільг у грошовій готівковій формі за поточний місяць. Під час формування заявки щодо потреби в коштах для виплати пільг готівкою структурні підрозділи з питань соціального захисту населення враховують наявні залишки коштів на рахунках на зазначені цілі», — йдеться в Положенні.
Разом із цим, регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів із питань соціального захисту населення заявки та не пізніше, ніж протягом наступного робочого дня подають Мінсоцполітики узагальнену заявку в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Мінсоцполітики після надходження узагальнених заявок щодо потреби в коштах на виплату пільг готівкою протягом двох робочих днів перераховує відповідні кошти регіональним органам соцзахисту населення, які не пізніше, ніж протягом наступного робочого дня, перераховують кошти на рахунки структурних підрозділів із питань соціального захисту населення. Останні впродовж двох робочих днів виплачують пільгу в грошовій готівковій формі пільговикам.
pershij.com.ua