КОНТРАЦЕПЦІЯ В ЖИТТІ ЖІНКИ

Контрацепція — це використання різних методів, за допомогою яких можливе попередження небажаної вагітності. Якщо ви бажаєте зробити своє інтимне життя гармонічним, не залежати від випадковостей — зробіть правильний вибір контрацептивних засобів. Прийняти рішення про використання будь-якого з методів краще після того, як ви дізнаєтесь про всі засоби контрацепції. Для правильного вибору контрацептиву необхідно знати, як він діє, які в нього переваги та недоліки, схему його використання.
Більшість методів орієнтована на жінок, деякі — на чоловіків. Кожна людина може використовувати різноманітні методи контрацепції в різні періоди життя, в залежності від віку, стану здоров’я, кількості дітей в сім’ї, необхідного часу використання контрацепції, регулярності статевого життя.
Хірургічна контрацепція — жіноча і чоловіча стерилізація. Надійність методу становить 99,9%. При стерилізації жінки блокують фаллопієві труби, що попереджують з’єднання яйцеклітини та сперматозоїдів у трубі. При чоловічій стерилізації блокуються сім’явивідні канали, і в результаті цього припиняється виділення сперми (не впливає на потенцію або сексуальний потяг).
Внутрішньоматкові спіралі — це невелике пластикове пристосування, що містить мідну спіраль, яка вводиться лікарем-гінекологом з метою попередження імплантації яйцеклітини в матку. В результаті змінюється склад слизу шийки матки і попереджується рух сперматозоїдів. Перевагами цього методу є висока ефективність, довготривалість дії, простота використання, можливість використання в період годування груддю. До недоліків відносять підвищений ризик виникнення запальних захворювань органів малого тазу, порушення менструального циклу і не рекомендується жінкам, які ще не народжували.
До бар’єрних методів відносяться: презервативи, діафрагми, ковпачки; сперміциди. Всі вони є механічними засобами запобігання вагітності, що попереджує проникнення сперми у вагіну інактивації сперми (сперміциди). Бар’єрні методи забезпечують захист від захворювань, що передаються статевим шляхом.
Симпто-термальний метод оснований на періодичному утриманні від статевого життя перловуляторні дні (10-14 д.м.ц.). Вимірюючи кожного дня базальну температуру та спостерігаючи за змінами в характері цервікального виділення, жінка може визначити, коли сталась овуляція. Оскільки це найбільш сприятливі для запліднення дні, жінці в цей період слід уникати статевих контактів. Цей метод не має побічних ефектів, не здійснює гормональної чи механічної дії на організм. Але для використання симпто-термального методу необхідно пройти спеціальне навчання. Не рекомендується жінкам після пологів, з порушенням менструального циклу.
Гормональна контрацепція: при правильному використанні — ефективність 99%. Оральні контрацептиви (ОК) — містять 2 жіночих гормони — естроген та прогестерон, які кожного місяця попереджують овуляцію і дозрівання яйцеклітини, змінюючи склад слизової оболонки шийки матки, вони попереджують проникнення сперматозоїдів. Перевагами даного методу є:

  • зменшують біль та кровотечу при менструації;

  • пом’якшують передменструальний синдром;

  • знижують ризик ракових захворювань яєчників та матки.


Ін’єкційні контрацептиви — жінці роблять ін’єкцією прогестагенного гормону внутрішньом’язево, в результаті чого подавляється овуляція. Ефект продовжується кілька місяців, але вони можуть викликати тимчасове порушення менструального циклу, або аменорею (тимчасову відсутність менструації).
Пам’ятайте, що завагітніти можна при:

  • неправильному використанні контрацептивів;

  • навіть при першому статевому контакті;

  • до настання першої менструації;

  • навіть під час менструації;

  • після пологів, під час годування груддю;

  • після аборту до настання першої менструації;

  • навіть, якщо після статевого контакту прийняти душ чи ванну, або проспринцюватись;

  • навіть, якщо статевий акт був перерваний.


Всі засоби контрацепції мають тимчасову дію (крім хірургічної стерилізації), вони захищають здоров’я жінки та попереджують небажану вагітність та аборт. В умовах ТМО зараз часто використовують метод хірургічної контрацепції (перев’язка маткових труб) методом лапароскопії.
Тож, любі жінки, звертайтеся до дільничних гінекологів, народжуйте
запланованих дітей і піклуйтесь про своє здоров’я.
Л.ОМЕЛЬЧУК, зав. гінекологічного відділення