COVID-19 і грип: що спільного і відмінного?

ЩО СПІЛЬНОГО?
Нова коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.
Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.
ЩО ВІДМІННОГО?

  • Грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.

  • Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19.

  • Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, — це більше, порівняно з грипом. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні та специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.

  • Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою.

  • Попередні дані, отримані в КНР, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.


СИМПТОМИ COVID-19 І ГРИПУ
Фахівці припускають, що 80% випадків коронавірусної інфекції COVID-19 мають легкий чи безсимптомний перебіг, 15% є тяжкими і вимагають кисневої терапії, а 5% — критичними випадками, які потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі й критичні випадки COVID-19 серйозніші, ніж під час грипу.
Найбільш схильні до ризику тяжкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом.
Щодо COVID-19, то, згідно з дослідженнями, старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
ЛЕТАЛЬНІСТЬ COVID-19 І ГРИПУ
Відома наразі інформація свідчить про те, що смертність унаслідок COVID-19 є вищою від рівня смертності грипу, особливо сезонного.
Істинні показники смертності від COVID-19 достеменно не відомі, адже на їх визначення потрібно більше часу. Наявні дані показують лише приблизне співвідношення щодо смертності (кількість звітованих смертей поділена на кількість звітованих випадків), що складає від 3% до 4%.
Для сезонного грипу летальність зазвичай нижча — 0,1%.
ВАКЦИНУВАННЯ
Вакцина проти грипу неефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2.
Нині тривають клінічні випробування вакцин від COVID-19. Велика Британія розпочала вакцинацію від коронавірусу. Тиждень тому британська влада схвалила вакцину спільного виробництва американської Pfizer і німецької BioNTech для масового застосування.
Водночас, існують противірусні препарати і вакцини для захисту від грипу. Щорічна вакцинація є доведеним ефективним засобом попередження грипу та його ускладнень.
Пам’ятайте! Звичайне миття рук захищає не лише від нової коронавірусної інфекції COVID-19, а й від інших небезпечних захворювань.
Як захистити себе:

  • мийте руки протягом 20-40 секунд теплою водою з милом чи обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%;

  • уникайте близького контакту з людьми із симптомами ГРВІ (мінімальна дистанція — 1,5 м);

  • не торкайтеся обличчя, зокрема очей, носа й рота;

  • термічно обробляйте продукти (особливо м’ясо, його субпродукти і яйця);

  • у разі появи симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.


ЩО РОБИТИ, КОЛИ ЗАХВОРІЛИ НА COVID-19?
Консультуйтеся з лікарем телефоном або онлайн. Самостійний прихід у лікарню збільшує ризик зараження інших людей або ймовірність заразитися самому (якщо COVID-19 ще не підтверджений).
Рівень насичення крові киснем (сатурація) — найбільш об’єктивний показник стану. Домовтеся зі своїм лікарем або лікаркою про періодичність контактів (телефоном або через месенджери), щоб мати постійний нагляд за симптомами.
Киснева підтримка потрібна, коли показник сатурації нижчий за 95%. За такого показника, зв’яжіться з вашим лікарем або лікаркою, щоб обговорити подальші дії.
ЯК ПОВОДИТИСЯ, КОЛИ ХВОРІЄТЕ ВДОМА?

  1. Більшість людей із COVID-19 переносять хворобу легко. Якщо температуру легко вдається знизити, а рівень сатурації близько 98% — залишайтеся вдома, виконуйте медичні рекомендації.

  2. Приймайте жарознижувальні засоби за необхідності.

  3. Дотримуйтеся самоізоляції, щоб не заразити інших.

  4. Повідомляйте близьких про всі зміни вашого стану й обов’язково зв’яжіться з лікарем.

  5. Якомога більше відпочивайте й пийте багато води під час хвороби.

  6. Прикривайте захисною маскою рот і ніс при контакті з іншими людьми вдома чи поза помешканням. Не потрібно носити маску, коли ви самі в приміщенні.

  7. Якщо не можете носити маску через проблеми з диханням, кашляйте і чхайте в згин ліктя або серветку, яку одразу ж викидайте.

  8. Дотримуйтеся дистанції у 2 метри — це убезпечить людей навколо вас.

  9. Часто мийте руки з милом впродовж щонайменше 20 секунд.

  10. Використовуйте дезінфектор із вмістом спирту 70%, якщо немає мила та води. Натирайте ним поверхні рук, поки вони не стануть сухими.

  11. Не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота.

  12. Не використовуйте предмети домашнього вжитку, які належать іншим. Виділіть лише для себе посуд, рушник та постільну білизну, яких не будуть торкатися інші.

  13. У разі погіршення стану і коли не можете додзвонитися до свого лікаря/лікарки, телефонуйте за номером 103.


phc.org.ua