ТЕСТИ ДЛЯ ПОМІДОРА АБО «НЕПОНЯТКИ» З ГМО

До редакції «Звягель-Інформу» місцева жителька принесла… помідор. Звичайний з виду овоч — кругленький, ціленький, без вм’ятин і чорних цяток. Такий зовні гарний — будь-хто купив би. І все б нічого, якби не одне але. Ці помідори жінка придбала ще в жовтні минулого року. Минуло стільки часу, а вони — наче вчора з грядки. Тож, виникло логічне питання: може, вирощені ці овочі якимсь неприродним шляхом, із застосуванням генно-модифікованих організмів, приміром?
Із цим помідором ми звернулися у місцеву санстанцію. Оглядали дивний овоч усі гуртом — головний державний санітарний лікар району, заступник, ще декілька спеціалістів санстанції. Нічого конкретного, на жаль, з’ясувати не вдалося. Дослідження на ГМО у нас не проводять. Розбиратися, є ГМО чи немає, на території області уповноважені тільки в спеціальній лабораторії, що у Житомирі. І коштуватиме це дорого — одне випробування харчового продукту на вміст ГМО вартує від 600 до 800 гривень. Та й замало для грунтовних аналізів одного помідора.
Натомість було вирішено дослідити цей помідор на вміст нітратів. Саме цим, переважно, займається місцева санстанція, коли контролює якість продуктів харчування, що продаються в магазинах і на ринках. Встановили, що нітратів згаданий помідор містить усього 15,8 мг/кг при допустимій нормі 100 (для овочів, вирощених у парниках, — норма 200 мг/кг). Як бачимо, тест на нітрати помідор блискуче витримав. Але це зовсім не значить, що нічого іншого шкідливого він не містив. Хоча санітарними лікарями й було висловлено припущення — мовляв, помідор був зірваний зеленцем, тому й зберігся дотепер у чудовому стані.
Що ж до контролю за реалізацією продуктів із ГМО, — тут ціла «непонятка». З одного боку від початку року діє закон, яким виробників зобов’язали вказувати на упаковці: є в продукті ГМО чи немає. З іншого — ще не траплялося таких виробників, які б написали про вміст ГМО, якщо б це дійсно мало місце насправді. На поодиноких продуктах пишуть лише «Без ГМО». І все.
Схоже, українські законодавці ще й самі не ви­значилися, як діяти в цьому питанні. Як повідомляють ЗМІ, 30 березня Верховна Рада розглядала в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Закону «Про безпечність та якість харчових продуктів» (щодо інформування громадян про наявність у харчових продуктах генетично модифікованих організмів).
У випадку прийняття законопроекту, був би заборонений обіг продуктів, етикетка яких не містить інформацію про наявність чи відсутність у продукті ГМО у вигляді надпису «З ГМО» чи «Без ГМО», якщо доля ГМО в харчовому продукті перевищує 0,9% від загальної маси продукту в одиниці упаковки. (0,9% — це той мінімум, до якого взагалі вважається, що в продукті ГМО немає, навіть якщо «трішки» є.) Проте більшості в Раді цей законопроект не набрав.
У санстанції кажуть, що цими днями з Житомира надійшла вказівка — розпочати контроль у мережі торговельних закладів міста за продажем продукції з ГМО. Однак, механізм контролю, тут же додають, ще не відпрацьований. Іншими словами — що робити з продукцією, якщо на ній нічого не написано про ГМО. Вилучати? Так тоді й їсти буде нічого. Штрафувати? Теж вагомих підстав немає. Втім, знову ж таки повідомляють у санстанції, незабаром мають надійти роз’яснення щодо порядку дій і перевірок. Побачимо, що з того вийде.
Довідково. Генетично мо­ди­фікованими називають організми, генетичний матеріал яких був змінений шляхом, що не відбувається в природних умовах, на відміну від схрещування або природної рекомбінації.
Отримують генетично модифіковані організми за допомогою методів генетичної інженерії. Наприклад, переносом в геном створеної поза організмом рекомбінантної ДНК, що містить нові, або змінені гени. Технологія дозволяє переносити гени між видами, надаючи організмові нових властивостей (краще росте, довго зберігається тощо). Її застосовують як у науково-дослідних цілях, так і в господарських з метою отримання організмів із якостями, які важко або неможливо отримати методами класичної селекції.
Про можливий шкідливий вплив харчів із ГМО на організм людини поки що говорять обережно. Доволі поширена думка, що регулярне вживання генно-модифікованих продуктів може в майбутньому позначитися на репродуктивній функції людини. Однак, як про доведений факт, — про це повідомлень немає.
Олег БРЮХАНОВ