«СИЛЬНА УКРАЇНА» ВИСТУПАЄ ЗА ЗАВЕРШЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ

«СИЛЬНА УКРАЇНА» ВИСТУПАЄ ЗА ЗАВЕРШЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ

\"«СИЛЬНАДощі на початку літа і нинішня небувала спека дають невтішний прогноз на врожай. Багато українців уже замислюються над тим, яких цін на продукти чекати цієї осені. Про ситуацію в сільськогосподарській галузі ми попросили розповісти керівника експертної комісії з питань АПК партії «Сильна Україна» Владислава Атрошенка. За словами представника політичної сили Сергія Тігіпка, українські землі можуть стати надійною базою для економічного розвитку країни. Але для цього необхідно передати їх у дбайливі руки і забезпечити умови для того, щоб у сільське господарство прийшли інвестиції.
— Владиславе Анатолійовичу, кажуть, урожай цього року буде не дуже...
— Справді, погода поки розчаровує аграріїв. Уже зараз фахівці прогнозують зменшення урожайності зернових щонайменше на 10-12 відсотків. Ситуація ускладнюється і тим, що через дощі збиральній техніці складно працювати в полі. Тож у цілому, ситуація гірша, ніж планувалося, але треба дочекатися кінця жнив. До речі, урожай буде гірший у всьому світі. І, найшвидше, ціни на зерно підуть вгору. Ми вже це спостерігаємо.
До того ж, зерно нинішнього урожаю має більш високу вологість, більш схильне до хвороб, тому може зберегтися до весни тільки якщо його розмістити на елеваторах з доброю вентиляцією і просушуванням. Але таких у нас небагато.
— Як так сталося, що в Україні найкращі у світі чорноземи, а ми закуповуємо продукти харчування за кордоном...
— Згоден з вами. Простій людині складно зрозуміти, чому Україна, яка володіє третиною світових запасів чорноземів, купує за кордоном м'ясо і цукор, а часом навіть зерно. Агропромисловий комплекс дає до 10% ВВП держави, а до бюджету від нього не потрапляє нічого — усе «з'їдають» дотації і пільги.
— Але чому все так? Адже народ у нас розумний, працьовитий...
— Річ у тому, що незалежна Україна наступає на ті ж граблі, що й колись Радян­ський Союз. Держава підтримує низькі ціни на продовольчі товари, а це — загибель для ринку. Галузь не отримує можливостей для розвитку виробництва. Крім того, Україна не завершила земельну реформу. Державну власність на сільськогосподарську землю скасували, а до приватної так досі й не прийшли. Але ж земля без повноправного господаря втрачає свою цінність. Про те, що приватна власність на землю більш ефективна, не раз заявляв і голова «Сильної України», віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко. Він вважає, що необхідно розблокувати питання з продажем землі сільгосппризначення. У такому разі Україна зможе залучити значні інвестиції в сільське господарство — близько сорока мільярдів доларів. Вливання в АПК дадуть потужний поштовх до розвитку. При цьому треба розуміти, підтримка агросектору повинна полягати ще й у тому, щоб захистити вітчизняний ринок від імпорту дешевого м'яса, цукру і т.д.
Я це кажу як представник партії, яка має намір докорінно переглянути підхід до розвитку сільського господарства. Ми будемо впливати на вирішення проблем аграріїв на місцевому рівні, прийшовши на найближчих виборах до органів місцевого самоврядування.
— А що, на вашу думку, потрібно зробити, аби нарешті відродити сільське господарство України?
— У цілому для поліпшення ситуації в агропромисловій сфері Україні необхідно вирішити два завдання. По-перше, припинити субсидувати низькі ціни. Замість цього для початку варто було б запровадити гарантовані державні закупівельні ціни на рівні мінімальної рентабельності виробництва. Цей захід дозволить уникнути диктату посередників. Треба також створити умови для припливу приватних інвестицій. Тут досить полегшити та спростити процедури землевідведення та дозвільних документів. По-друге, довести до кінця земельну реформу. Що дасть країні і селянам повноцінний земельний ринок? Вартість 40 мільйонів гектарів ріллі — це не менше 200 мільярдів доларів. Зрозуміло, що цей капітал вийде на повноцінний ринок не відразу і не весь. Але обіг навіть невеликої його частини забезпечить бюджету великі податкові надходження. При реальній ринковій вартості землі нинішні власники паїв отримають гідну орендну плату, а не залежатимуть від свавілля орендарів. Поява класу реальних власників землі буде сприяти розвитку агротехнологій та підвищенню родючості земель. Держава отримає зрозумілу і прозору базу оподаткування. Власники паїв зможуть отримувати за продану землю в п'ять-шість разів більше, ніж сьогодні.
Земельну реформу провели всі країни Східної Європи і Прибалтики, у яких були такі самі стартові умови, що й у нас. Усі вони отримали ефективний, конкурентоспроможний аграрний сектор із перспективами зростання. Навіть Росія просунулась набагато далі від України. Чому ж нам не вдається вжити очевидних заходів, правильність яких підтверджена усією світовою практикою? Та тому, що у нас склався величезний тіньовий ринок землі і цілий клас людей, які на цьому ринку наживаються. Багато голів місцевих рад накопичили чималі статки, працюючи у зв'язці із земельними спекулянтами. Опір реформам у цій сфері буде колосальний. Тому я вважаю, що навести в цьому господарстві лад можна тільки за наявності вольових рішень державної влади та з появою відповідальних, чесних керівників на місцях, які будуть працювати на розвиток держави.
Петро САМОХІН