
ОДНА З ВУЛИЦЬ МІСТА НОСИТЬ ІМ’Я СВЯТОГО
- 571
- коментар(і)
- 24-09-2010 02:03

Історія ця дійсно досить цікава несподіваними і незвичними поворотами. Почалась вона майже відразу після закінчення Великої Вітчизняної війни і, звісно, з нею пов’язана. З початку 1946 року, протягом майже 15 років, у давньому Звягелі послідовно дислокувались два військово-морських авіаційних училища технічного профілю.
Трапилось те, що трапилось. Наше стародавнє місто, розташоване майже за 800 км від найближчого моря, раптом «одягло» чорну військово-морську форму з незмінними безкозирками і «кльошами». Перебування морських авіаторів у нашому місті залишило більш яскраве враження, ніж перебування поруч (до жовтня 1956 р.) частин дивізії «крилатої гвардії», тобто десантників.
Саме тому у ті часи все військове містечко №4, де розташовувалось у т.ч. училище, отримало неофіційну назву «Морське». Тому і головна вулиця житлової частини цього містечка була названа на честь видатного флотоводця, адмірала Федора Федоровича Ушакова (1745-1817).
Таким чином наше далеке від моря місто стало поруч з усіма військово-морськими базами і пунктами базування флоту тодішнього СРСР. Ця традиція виникла у радянському ВМФ лише у 1944 р., коли під час війни образи видатних флотоводців — адміралів Ушакова і Нахімова — стали потрібні Сталіну як символ слави і переможних традицій нашого флоту. Звернення до образів славних предків було радісно сприйняте радянськими моряками і народом в цілому. Зауважимо тільки, що пам’ятники Ф.Ф.Ушакову і вулиці, названі на його честь, є і в Болгарії і в Греції.
Перелік славетних звитяг Ф.Ф.Ушакова на Чорному, Середземному і Азовському морях дуже відомий і досить великий.
Але з 38 років служби, 31 рік головною базою Ф.Ф.Ушакова був південь сучасної України. Навіть свій перший орден — Св.Володимира IV ст. — бойовий офіцер отримав за успішну боротьбу з епідемією чуми у м.Херсон. Найвища військова нагорода адмірала — орден Св.Олександра Невського з алмазами. Є щось символічне у тому, що беззмінним заступником майже усіх начальників військових училищ і шкіл, що розташовувались по вул.Ушакова, був один з 330 кавалерів ордена Олександра Невського — А.Я.Прищепка. Видатним був внесок адмірала у розбудову Севастополя, Херсона і Миколаєва, розвиток у них суднобудівельної промисловості.
Час спливає. Через сорок років після розформування у нашому місті військово-морського авіаційно-технічного училища, коли пам’ять про нього залишилась тільки у спогадах, назві вулиці і неофіційній назві самого військового містечка (чому дивується навіть міська молодь), — відбувся переворот у нашому сприйнятті образу видатного флотоводця.
5 серпня 2001 р. Російською православною церквою адмірал Ф.Ф.Ушаков був канонізований як праведний воїн Федір Ушаков, «местночтимый» святий Саранської і Мордовської єпархії. Незважаючи на те, що за процедурою святий Федір Ушаков був канонізований як «местночтимый» за місцем поховання, вже 2002 р. в Україні у м.Херсон була збудована невеличка церква на його честь.
А 6 жовтня 2004 Архієрейський собор Російської православної церкви причислив Федора Ушакова до загальноцерковних святих «в лике праведных». «Деяние о его канонизации» вказало: «Сила его христианского духа проявилась не только славными победами в боях за Отечество, но и в великом милосердии, которому изумлялся даже побеждённый им неприятель… милосердие адмирала Феодора Ушакова покрывало всех».
Пам’ять про святого Федора Ушакова вшановується 25 травня (Собор Ростовських Святих), 23 липня (день канонізації) і 2 жовтня (день смерті, всі дати за юліанським календарем). У лютому ц.р. виповнилось 275 років з дня його народження.
Символічним є і те, що в Росіїї св.Федір Ушаков — покровитель не тільки Військово-Морського Флоту, а також і стратегічної авіації.
Ця подія знов не обійшла наше місто — 2008 р. на території 12 інженерного полку був освячений храм на честь святого, праведного воїна Федора Ушакова, захисника Батьківщини. На все є Господня воля.
Так і з’явилась, мабуть, саме з Господнього благословення, без участі міської влади, перша вулиця в нашому місті, що носить ім’я святого.
Мабуть, недарма на казарменному фонді по сучасній вулиці св. Федора Ушакова з травня 1940 р. розміщувалось п’ять військових і розміщується зараз три цивільних навчальних заклади, де молоде покоління отримувало і отримує нині не тільки професійну підготовку, але й духовний і фізичний гарт.
Вже понад 200 років життя у нашому місті проходить під бравурну музику військових оркестрів, а військові, як діючі, так і колишні, відіграють у цьому житті помітну роль.
Вшанування пам’яті святого Федора Ушакова стає однією з нових благочестивих традицій стародавнього Звягеля. Традицію — духовного виховання захисників Вітчизни, майбутніх і діючих — на прикладі наших славетних предків — праведних воїнів, таких, як святий Федір Ушаков.
Олександр ПРОВОТОРОВ, член Національної спілки краєзнавців України
Коментарі відсутні