«РЕЗОНАНС ДЛЯ НАС — ПРОПАЛА ДИТИНА!»

«РЕЗОНАНС ДЛЯ НАС — ПРОПАЛА ДИТИНА!»

Які завдання нині стоять перед правоохоронцями? Як у цьому контексті працюють співробітники Новоград-Волинського міського відділу міліції? На ці та інші запитання відповідає начальник Новоград-Волинського МВ УМВС України в Житомирській області, полковник міліції Віктор Володимирович ПРИЛИПКО.
— Вікторе Володимировичу, в правоохоронних органах Ви працюєте досить давно. З чого починали, які відділи міліції доводилося очолювати?
— Службу в міліції я розпочав у вісімдесят четвертому році інспектором дорожньо-патрульної служби в місті Житомирі. Наступного року я одружився (дружина зі Звягеля, а сам я — з Ружина) і переїхав до Новограда-Волинського. Продовжив роботу на цій же службі. Потім були різні посади: старший інспектор ДПС, командир взводу, заступник начальника з громадської безпеки-кримінальної міліції, начальник штабу, перший заступник начальника, а у 2005 році був призначений на посаду начальника міського відділу міліції.
— Службові сходинки, ­безумовно, непрості. Але час пливе, все змінюється. Нині у відділі працює багато молодих спеціалістів, людей, так би мовити, нової формації. А це, у свою чергу, — нові бачення, інше сприйняття світу. Психологічно для Вас це не важко?
— Не скаржитимуся на труднощі. Я маю певний досвід роботи, розуміння ситуації. На сьогодні у нашому відділі працює сімдесят п’ять відсотків нового поповнення, вік яких складає від двадцяти одного до тридцяти. Працівники на своїх посадах перебувають недовго, від року до п’яти. Виняток, — якщо хтось затримався довше.
— З чим це пов’язано?
— Років п’ять-шість тому, користуючись державними пільгами та вислугою років, з міліції пішло близько сорока відсотків особового складу. Хоча, ці міліціонери могли ще працювати й працювати. Але закон є закон. Тому з 2005 року почали комплектувати відділи новими людьми. І хоча колектив молодий, але за кілька років він став боєздатний, професійний. Проте, як і у кожній роботі, не буває без помилок. Тому, працюючи, — вчаться.
— Останнім часом часто змінюються Ваші заступники. З чим це пов’язано?
— Я би так не сказав. У мене стабільними йдуть перший заступник, заступник з кадрів та інші. Щоправда, Віктор Кирилович Калітка, котрий до цього керував слідством, зараз обіймає посаду начальника Коростенського відділу міліції. Потім на цю посаду був призначений Леонід Володимирович Левчишин. На даний час він обіймає посаду начальника житомир­ського районного відділу. Однак є проблема із заступниками сектору громадської міліції. Як вам відомо, свого часу цей блок міліції очолював Юрій Володимирович Дем’яненко. Та й він пішов на підвищення, і тепер є заступником начальника з громадської безпеки області. Отже, люди отримали підвищення на посадах, тому й були деякі зміни. Але є заступники, котрі пішли на пенсію. Це такі професіонали як Олександр Миколайович Голуб, Валерій Павлович Іскоростенський.
— Вікторе Володимировичу, з приходом нового міністра внутрішніх справ у структурі правоохоронних органів завжди відбуваються зміни. Що нового відбулося у відділі, який Ви очолюєте?
— Новий міністр, як правило, — нові вимоги до часу. Та, насамперед, найголовніша вимога — своєчасне реєстрування злочинів, що скоюються, і, звичайно, їхнє розкриття. Це — перше завдання міністра. Друге завдання — збагачення комп’ютерної бази.
— Маєте на увазі новітні технології пошуку, що впроваджуються, і допомагатимуть боротися зі злочинністю?
— Саме так.
— Розкажіть, будь ласка, про них детальніше.
— Сьогодні міліція стає схожою більше на європейську. До речі, ці технології, про які ви запитуєте, вже впроваджені. Наш відділ сьогодні досить непогано комп’ютеризований. Кожен працівник міліції нині може дізнатися про зацікавлену особу все: коли він отримав паспорт, чи є він власником зброї, чи притягувався до адміністративної чи кримінальної відповідальності, який має транспорт тощо. Про ту чи іншу особу ми можемо знати не тільки в Новограді-Волинському, а й по всій Україні. Це дуже допомагає в нашій роботі. Наприклад, коли авто перебуває в розшуку, і зупиняється працівниками ДАІ подібна за описом машина, то номера кузова одразу перевіряються на сервері. Те ж саме пророблюється і з людьми, котрі перебувають у розшуку.
— Сьогодні існує чимало проблем із приладами, що визначають швидкість руху автомобілів, через що між водієм і працівником ДАІ виникає чимало непорозумінь…
— Раніше у нас були так звані «Візири», але їх вилучили. Скажімо, в Києві зараз застосовуються нові, досконаліші, прилади, проте, на жаль, ми ще таких не маємо, працюємо з тими, що є. Якщо водій не згоден з думкою працівника ДАІ, тоді на місце пригоди виїжджає керівництво і розбирається в даному питанні. Але сподіватимемося, що незабаром і наш відділ буде оснащений новою технікою.
— У великих містах зараз впроваджують відеоспостереження на дорогах. А як з цими новаціями у провінціях?
— Початок у нас є, але мізерний. Проте, завдяки кабельному телебаченню, ми могли б відеокамери поставити по всьому місту. Однак все залежить від місцевої влади і наполегливості міліції. Це питання вже обговорювалося з новим мером Володимиром Івановичем Загривим і виноситиметься на найближчих засіданнях сесії міської ради. Пропонуватимемо, щоб при відкритті нових торгових точок, барів, ресторанів тощо їхні власники встановлювали відеокамери, які безпосередньо підключатимуться на пульт оперативного чергового. Це, по-перше, полегшить нашу роботу, а, по-друге, — убезпечить від ряду проблем господарів даних об’єктів. Між іншим, така програма існує вже давно, але за браком фінансування, втілити в життя задумане поки що не виходить.
— Гаразд. А яка сьогодні взаємодія міської та районної влади з правоохоронцями? Чи допомагають вони міліції?
— Я сказав би, взаємодія — на вищому рівні. Новий мер міста, новий голова держадміністрації розуміють, що міліція сьогодні недостатньо фінансується, тому районна адміністрації купила нам легковий автомобіль, який переданий дільничним інспекторам, котрі обслуговуватимуть села житомирського напрямку. Днями міською і районною владою для нас був придбаний другий автомобіль, що обслуговуватиме ярунську зону. Велика дяка Петру Михайловичу Литвину, депутату обласної ради, котрий у кінці літа цього року подарував відділку дванадцять мотоциклів. Ця техніка навесні почне обслуговувати місто і район. Крім влади, нам також допомагали і приватні підприємці такі як Олександр Миколайович Ющенко, Сергій Володимирович Канюка, Вадим Омелянович Смоляр. Вони допомагають з ремонтом відділу, дають пальне, якого практично не давала держава. Ось за шість останніх років ми нещодавно вперше отримали кошти на бензин.
— Чи мали місце в цьому році якісь резонансні справи. Якщо так, то чи були вони розкриті?
— Резонансних злочинів у цьому році у нас не було. Але як розцінити сам термін «резонанс»? Для нас «резонанс», — пропала дитина десяти років. Всі відділи залучені до пошуку цього хлопчика. Є відомості, що він із сусідською дівчинкою пішов до річки і пропав. До роботи ми також задіяли всі засоби масової інформації міста. ­Обстежувалася річка, крига, але позитивних результатів, на жаль, поки що ми не маємо. Проте, пошуки тривають. Оце для нас резонансна справа, — пропала дитина.
— Вікторе Володимировичу, кожен відділ міліції має свої особливості роботи. Яке місце в області займає міський відділ?
— За статистикою, ми завжди займаємо перші-другі місця. Наприклад, за своєчасною реєстрацією злочинів у цьому році ми вийшли на друге місце. Разом із тим, зменшилася кількість вбивств, випадків тяжких тілесних ушкоджень, шахрайств, розбійних нападів тощо. Але рівень крадіжок зріс. Чому? Та тому, що в минулому році, наприклад, за крадіжку притягували людину, котра завдала збиток потерпілому в дев’ятсот гривень, то в цьому році — кримінальна відповідальність настає, коли вкрадена річ сягає більше восьмидесяти семи гривень. Ось тепер і розслідуються справи за крадіжку кроля, індика або велосипеда, що був куплений ще двадцять років тому. Але, вважаю, це правильно. Бо через невисокі зарплати, які одержують наші громадяни, крадіжка того ж кроля є для них великим збитком.
— Чи існує сьогодні рекет?
— Він себе давно викорінив. Правда, недавно був «наїзд» на одного бізнесмена. Але нам вчасно подзвонили, ми виїхали, і зловмисників затримали. А наших жителів, котрі займаються підприємницькою діяльністю, хочу попередити: якщо на когось чинитимуть вищезгадані дії, — телефонуйте на «102», навіть анонімно. Ми обов’язково відреагуємо.
— Звягельчан, певно, цікавить: чи є в місті злочинні угрупування?
— Півтора місяці тому ми затримали злочинну групу, мешканців Новограда-Волинського, котрі займалися угоном машин на території нашого міста, Житомира і Києва. Зараз ця справа передана у слідче управління області. Також у цьому році затримали злочинне угрупування, яке розповсюджувало синтетичні наркотики. А якщо точніше, то був знешкоджений цілий злочинний ланцюг, що тягнувся аж із Польщі. Зараз ці люди — в очікуванні суду. До того ж, у Рівному навіть був затриманий працівник міліції, котрий цим усім заправляв.
— Питання дещо іншого нахилу. Стосується браконьєрства на річках…
— Ви знаєте, я сам рибалка. Якось виїжджав половити вудкою. Та задоволення не отримав. Браконьєри заважали сітками. Знаю, що ви також рибалите і часто торкалися цієї теми на сторінках своєї газети, але не думав, що вона настільки серйозна. Тож, після льодоходу та коли риба йде на нерест, працівники міліції двічі-тричі на тиждень проводитимуть рейди, щоб браконьєрству покласти край.
— А в зимовий період, коли сонну рибу так званими «драчами» витягають із зимувальних ям?
— Якщо хтось помітить подібні випадки, — дзвоніть до міліції, і ми вживатимемо заходів.
— Вікторе Володимировичу, не вважайте це за некоректне запитання, але Ви, так би мовити, працюєте довго і…
— Вже людина пенсійного віку, так?
— Саме так. Чи думаєте працювати далі?
— Я двічі подавав рапорт про відставку, але керівництво області його не задовольнило, сказали, що треба працювати. Можливо, якби у мене був якийсь бізнес, я пішов би. Але я люблю свою роботу. Тим більше, я дуже багато чого зробив для відділу і мені шкода його кидати. До того ж, хочу до кінця довести кілька важливих справ. А це, насамперед, будівництво житлового багатоквартирного будинку для наших працівників, на який уже виготовлений проект, технічна документація. Коли людина матиме житло, відповідну зарплату, то вона й цілковито віддаватиметься роботі. Сподіваємося, що кошти на будівництво цього будинку будуть закладені в державний бюджет у цьому році. А друге питання, яке хочу вирішити, — це впровадження відеоспостереження в місті. Гадаю, що нам у цьому допоможе місцева влада, а також і держава. Оскільки незабаром Євро-2012, і через наше місто їхатимуть туристи і, звичайно, у нас зупинятимуться.
— Дякую Вам за розмову! Разом з тим, від імені редакції щиро вітаємо Вас, ваших колег, весь особовий склад очолюваного Вами колективу, з професійним святом — Днем міліції!
Розмовляв Микола МАРУСЯК
Фото Віктора ТИМОЩУКА