ЗАПИТАННЯ ДО СВЯЩЕНИКА

НА ЗАПИТАННЯ ВІДПОВІДАЄ ІГУМЕН УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ — АЛІПІЙ:
— Помер тато, що робити з одягом та в які терміни? Щиро дякую.
— Христос рождається! Термін не встановлюється, але одяг Ви можете роздати нужденним чи використовувати для своїх потреб. Головне — молитися за душу померлого!
— Спаси Вас Господи, о.Алипий! Мы с моим бывшем мужем венчаны, но я с ним развелась, теперь мы снова вместе живем, но расписываться не хотим. Является ли это грехом? Спасибо за ответ.
— Христос рождается! Скреплять ли свой брак юридически — вопрос супругов. Церковь благословила ваш брак Венчанием.
— Отче, благословите спросить. В нашей семье любят кушать тонкий лаваш (т.н. армянский), особенно, в пост. Недавно я по радио услышал как евреи делают мацу и понял, что маца и лаваш — это одно и то же. А значит, мы уже несколько лет грешим, вкушая во время поста еду культовую, еду врагов нашего Господа. Как очиститься от такого греха? Почему производители не пишут на «лаваше», что это маца?
— Христос рождается! Вы глубоко ошибаетесь: маца и лаваш — разный хлеб. И по способу приготовления и по смыслу. Более того, ничего зазорного не будет, если Вы будете кушать мацу в течении года, как обычный хлеб, кроме дней еврейской Пасхи (Песах), — 8 суток. Поскольку именно в эти дни маца приобретает ритуальный характер, который нам, православным, чужд. Ну, а поскольку Вы не вкушали мацу, а ели лаваш, — хлеб, который характерен для христиан Востока, то и каяться Вам не в чем.
— Скажіть, будь ласка, а правда, якщо не подавати записки за упокій предків (дідів, бабів...), то Бог нас карає? І як правильно подавати за тих, кого давно вже немає, що саме замовляти з 4 пунктів і в які дні? — Замовляти літургію за упокій — замовляти панахиду — замовляти панастас — замовляти літію? Дякую!
— Господи, благослови! Молитися за спочилих — наш обов'язок. Якщо молимось ми, то скоро будуть молитися й за нас. Ми передамо поколінням прийдешнім цей святий звичай.
Молитися за померлих — собі допомагати. Бо й вони, отримуючи послаблення, за нас просять Бога. Тому той, хто не молиться за спочилих, сам себе карає.
Замовляти Літургію можливо лише за покійних, що померли у Вірі. Ця служба — найвища. Парастас, Панахиду, Літію можливо правити навіть за тих, хто був лише Хрещеним, але не був справжнім християнином, та все ж не відрікався від Бога і Православ'я. Правити ці служби можна щодня, окрім Неділі та великих свят.
— Я їздила на відпочинок і пішла до церкви на сповідь. На мене батюшка наложив епітімію на рік не їсти м’яса і читати канони до покаяння за те, що ми з чоловіком живемо у піст, але чоловік у мене зовсім не віруючий, а у разі відмови, — свариться, приходить додому п’яний, і мені доводиться йому уступити. Що мені робити, адже я порушую постійно епітімію, чи є це гріхом, як бути в такій ситуації? Дякую за відповідь!
— Христос рождається! Апостол Павло сказав ясно: «1. А о чем вы писали ко мне, то хорошо человеку не касаться женщины. 2. Но, (во ­избежание) блуда, каждый имей свою жену, и каждая имей своего мужа. 3. Муж, оказывай жене должное благорасположение; подобно — и жена мужу. 4. Жена не властна над своим телом, но муж; равно и муж не властен над своим телом, но жена. 5. Не уклоняйтесь друг от друга, разве по согласию, на время, для упражнения в посте и молитве, а (потом) опять будьте вместе, чтобы не искушал вас сатана невоздержанием вашим (1 Коринф. гл.7).
Священик не мав права накладати на Вас Єпітімію за те, що Ви притримуєтесь веління апостола Павла. Бо Апостол велів утримуватись одне від одного хіба що зі згоди супругів. Але, якщо цього не бажає чоловік, то Ви не можете бути самостійною розпорядницею свого тіла — але чоловік, як і чоловік не повинен самостійно розпоряджатись своїм тілом — але жінка.
Тож не Вас хай карає, а чоловіка. Ви невинні.
— Підкажіть, будь ласка, яким святим, крім, звичайно, Бога, маю молитися, щоб у мене й мого чоловіка на роботі все було нормально, бо відчуваємо й знаємо, що є люди, котрі заздрять чи, мабуть, недолюблюють, судимо так з їх учинків та розмови з ними, а спілкуватися доводиться надто часто, тому що разом працюємо.
— Христос рождається! Краще за все молитися за тих людей, котрі стали для Вас спокусою. Молитися тихою молитвою доброзичливця.
А щоб у роботі було менше ­перешкод, то моляться про допомогу святителю Спиридону Тримифунтському.