27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього

27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього

27 вересня православні християни святкують Воздвиження Хреста Господнього. Це одне з головних 12-ти церковних свят. Походить воно з першої половини IV століття, коли в Єрусалимі було знайдено хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа.
Хрест Господній знайшли за часів святого рівноапостольного Костянтина Великого — першого імператора, котрий став християнином та легалізував християнську церкву в Римській імперії. Як повідомляють церковні історики IV століття, мати Костянтина, свята рівноапостольна Олена, на прохання сина поїхала до Єрусалиму, щоби знайти місця, пов’язані з подіями земного життя Ісуса Христа, а також відшукати хрест, чудесне видіння якого стало для Костянтина знаком перемоги над супротивником.
Існують три версії передання про знайдення святого хреста. За найдавнішою з них, хрест був під язичницьким храмом Афродіти. Коли капище зламали, — знайшли три хрести, а також табличку з надписом «Ісус Назарянин, цар юдейський» та цвяхи. Щоби дізнатися, який саме з хрестів належав Спасителю, єрусалимський єпископ Макарій почергово прикладав їх до тяжкохворої жінки. Вона одужала після того, як доторкнулася до одного з хрестів. Тоді св. Макарій підняв цей хрест для загального поклоніння.
За іншою версією, що стала більш поширеною у Візантії, св. Олена дізналася про місце перебування хреста в одного з престарілих єрусалимських юдеїв на ім’я Юда. Він вказав на храм Венери. Розкопавши місце, знайшли три хрести. Встановити, на якому з хрестів був розіп’ятий Ісус, допомогло чудо: неподалік проносили покійника, і коли до тіла доторк­нулися справжнім хрестом, — мрець воскрес.
Хрест Господній знайшли 325 чи 326 року, і одразу після цього у Єрусалимі Костянтин розпочав будівництво декількох храмів. Через 10 років безпосередньо біля Голгофи та печери Гробу Господнього було освячено велику базиліку (Мартиріум) та ротонду Воскресіння. День «Оновлення», тобто освячення цих сакральних будівель, урочисто відзначали 14 вересня. З цього святкування згодом виокремилося свято Воздвиження Хреста Господнього.
Воздвиження стало важливим днем літургійного року. За Єрусалимським уставом, Воздвиження є днем суворого посту, коли дозволяється вживати тільки рослинну їжу, олію та вино. Про піст у це свято згадує преподобний Никон Чорногорець у XI столітті як про загальноприйняту практику.
Одною з богослужбових особливостей цього свята є чин воздвиження хреста, відомий з V століття. Прикрашений квітами або кольоровими стрічками, хрест високо підіймають та опускають до землі. В Україні тепер цей обряд звершується тільки у кафедральних соборах, а у монастирях та на парафіях — лише з дозволу правлячого архієрея. Втім, у греків і сьогодні чин воздвиження хреста можна побачити в будь-якій церкві.