Мітинг з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка спонукав Загривого вибачатися від імені громади перед Литвином

Мітинг з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка спонукав Загривого вибачатися від імені громади перед Литвином

Багаточисельний мітинг, що відбувся в ювілейну річницю від дня народження Кобзаря, ледве не паралізував рух на площі Шевченка. Мітингувальників не змогли вмістити алейки і тротуари біля пам’ятника, тому вони були змушені розташуватися на частині території автовокзалу.
— Сьогодні — прекрасний день, рівно 200 років тому Бог подарував нам великого Кобзаря. — розпочав промову міський голова Володимир Загривий. — Рішенням влади ми цій площі надали ім’я Тараса Шевченка. І віднині прапор України, який щойно вперше підняли на щоглі, буде обов’язковим атрибутом наших урочистих заходів. Площу поряд із нами, з іншого боку автовокзалу, нещодавно міська влада найменувала Європейською. А далі — біля Будинку рад — ми в найближчий час піднімемо прапор Європейського Союзу, як ознаку нашого вибору і нашого історичного поступу. Ми й надалі будемо робити все, щоби зберегти пам’ять про Тараса Григоровича Шевченка.
— На тематику нашого краю, про наших людей написано два твори — повість «Варнак» і поему «Варнак». Одинадцять разів у творчості Шевченка згадується річка Случ, два рази — Новоград-Волинський, два рази — Житомир, — акцентував на тому, що перебування на Волині знайшло відображення у творах Шевченка, колишній міський голова та екс-голова РДА Микола Іванюк.
Виступ депутата Верховної Ради України Володимира Литвина частина мітингувальників супроводжувала вигуками «Ганьба!». Відповідь на причини такої поведінки можна було прочитати на паперових плакатах, що їх підняли жінки, котрі стояли в першому ряду. «Геть перевертнів від влади!», «Ні — подачкам з барського плеча!», «Ні — політичній проституції!», «Хто прийняв мовний закон?», «Хто підписав диктаторські закони 16 січня?», «Хто прийняв харківські угоди?», «Україна болить нам, але не вам», — такі заклики й запитання адресували Литвину.
Можливо, Володимир Литвин готував іншу промову, але, з огляду на те, що відбувалося, відреагував цитатою з творчості Шевченка: «У Тараса Григоровича Шевченка є такі слова у поемі «Варнак»: «Поки є у хаті спокій, — нехай живе, не виганяй…».
— І я переконаний, що сьогодні ці Шевченкові слова якраз потрібні Україні. Потрібні для того, щоб зберегти єдність України, для того, щоб зберегти Україну. Сьогодні не час говорити про те, хто які погляди сповідує, хто яку позицію займав. Сьогодні головне і визначальне — об’єднати український народ, щоб не допустити анексії території України, зберегти цілісність держави і не допустити її розшматування. Це те, про що мріяв і за що боровся Тарас Шевченко. Буду робити все для того, щоб розвивався наш рідний край, щоб пам’ять про Шевченка матеріалізувалася не у сварках, а в нормальному, цивілізованому, європейському житті. І на завершення: я давно не підписую закони», — підкреслив Литвин.
Коли частина мітингувальників та більшість офіційних осіб, закривши мітинг, покинули площу, близько сотні людей залишилися продовжити віче. Їм оголосили, що готується подання кандидатури Василя Остапчука, голови міського осередку ВО «Свобода», на посаду голови Новоград-Волинської райдержадміністрації. На момент підготовки номера до друку питання щодо того, хто очолить РДА, залишалося відкритим.
На початку тижня на ситуацію, що сталася на мітингу, заявою-зверненням відреагував міський голова. «Від імені міської громади, яка практично 70% голосів обрала народним депутатом України нашого земляка, я приношу вибачення за завдані особисті образи Володимиру Михайловичу Литвину, а також за організовану провокацію, яку в запалі емоцій та політичних амбіцій, примітивних політичних інтриг, організували невідомі особи», — йдеться, зокрема, у заяві Загривого.
Олег БРЮХАНОВ