Новоград-Волинський на сторінках газети «Соціалістичне Полісся»
- Сторінки історії
- 342
- коментар(і)
- 25-04-2014 20:38
(Продовження. Початок у №№15, 16 від 11, 18.04.14)
1937 РІК
На кінець 1937 р. у місті нараховувалось 14 механізованих підприємств і 8 артілей промислової кооперації, на яких працювало 1350 робітників («СП» від 5 листопада).
Промартіль «Змичка» займалася пошивом одягу, мала швейні майстерні та прядильний цех. Промартіль «Трудхарчовик» виготовляла кондитерські вироби, мінеральні води, ковбасні вироби, морозиво, патоку. Артіль інвалідів ім.Петровського спеціалізувалася на ремонті годинників і металоремонті, займалася виробництвом мінеральних вод, кондитерських і ковбасних виробів, випіканням хліба. Промартіль «Победа» займалася пошивом і ремонтом взуття, артіль ім.Тельмана — ремонтом і виробництвом побутових речей, фотографіями. Промартіль ім.Кірова виробляла вірьовки з відходів льоноволокна («СП» від 15 червня).
Артіль «Мебельщик» виробляла шафи. У 1936 р. були добудовані складальний і сушильний цехи. У поточному році артіль мала засвоїти випуск буфетів, туалетних столиків, меблів для дошкільних навчальних закладів («СП» від 5 січня). Завод мінеральних вод відкрив новий цех із виробництва газованої води. Денний випуск продукції становив 3200 л.
Тут виробляли ситро, газовану воду, квас, журавлиний, яблучний, вишневий і брусничний напої («СП» від 27 лютого).
Навесні по вул.Шевченка відкрилась майстерня з ремонту веломашин («СП» від 18 квітня). У червні по вулиці Леніна мав відкритися новий меблевий магазин. Крім меблів, у ньому передбачався продаж порцелянових, фаянсових і скляних виробів, а також електротоварів («СП» від 1 червня).
До новобудов 1937 р. належить також молочна кухня по вул. Радянській («СП» від 12 березня і 5 листопада). Зараз цей будинок, за спогадами старожилів, займає друкарня.
Цього ж року була прокладена і забрукована нова вулиця («СП» від 5 листопада). Згодом її назвали вул. Кірова. А вулиця Бухаріна, за рішенням президії міськради, була перейменована на вулицю Островського («СП» від 3 квітня). У місті планувалося будівництво нового хлібозаводу потужністю 70 т хліба на добу («СП» від 10 червня).
Хоча виробництво електроенергії в місті у 1937 р., порівняно з 1935 р., зросло майже у чотири рази, електростанції продовжували працювати погано. Так, наприклад, у ніч із 10 на 11 березня все місто залишилося без електроенергії. Через це газета «Соціалістичне Полісся» вийшла із запізненням на 10 годин, а демонстрування кінокартини «Доповідь тов.Сталіна» зірвалося («СП» від 12 березня і 5 листопада).
11 січня мали розпочатися заняття у новій середній школі №7, яку прийняла до експлуатації комісія облнаросвіти («СП» від 8 січня). У листопаді вона складалася з 17 класів, у яких навчалося 540 учнів («СП» від 12 листопада). А у березні розпочалося будівництво нової десятирічки №3 по вул.Міжнародній, що закінчилося напередодні свята Жовтневої революції. Наприкінці року в ній нараховувалося 666 дітей і 22 вчителя («СП» від 12 березня, 5 листопада).
На початку нового навчального року в семирічній школі №10 по вул.К.Лібкнехта було 11 класів, у т.ч. — 5 паралельних і 364 учні. У десятирічній школі №2 додалось понад 200 дітей, організовано 4 нових паралельних класи («СП» від 4 вересня, 12 листопада). Згадується також початкова школа №8 («СП» від 12 вересня). Вона займала будиночок поруч зі школою №10.
Будинок на вул.Радянській, який займав піонерський клуб, давно вимагав ремонту. У залі для глядачів на 150 місць сипалася стеля. Дитяча бібліотека, що мала понад 6000 книжок, містилася у невеликій кімнаті, в якій ніде було повернутися. При клубі працювали музичний і шаховий гуртки. Струнний оркестр під керівництвом Фельдмана з великим успіхом виступав на міській та окружній олімпіаді української музики і танцю («СП» від 18 березня).
У приміщенні школи №2 працювала середня школа для дорослих («СП» від 28 травня). У лютому Окрздороввідділом було відкрито Новоград-Волинську дворічну школу медсестер і акушерок. На той час у ній навчалося 90 чоловік. У 1937 р. вона містилася по вул.Урицького, №4, у приміщенні 1-ї школи («СП» від 4 лютого і 27 серпня).
До свята 1 Травня в міському Парку обладнали танцювальний майданчик, естраду для оркестру і дитячий спортивний майданчик («СП» від 1 травня). 26 червня тут відкрився новий літній кінотеатр на 400 місць. Проте обіцяна музика на естраді не грала, у парку горів лише один електричний ліхтар («СП» від 21 червня, 26 червня і 22 липня).
Збірна команда міста успішно виступала у Всеукраїнському футбольному розіграші.
У півфіналі новоград-волинці перемогли збірну Коростеня і зустрілися з командою міста Гришине (Донбас). Фінальна зустріч відбулася 6 вересня на стадіоні «Динамо» і, незважаючи на присутність кількох тисяч вболівальників, закінчилася поразкою господарів із рахунком 1:2 («СП» від 24 серпня і 8 вересня).
Наприкінці серпня на території міської лікарні мали ввести в дію двоповерховий пологовий будинок на 30 ліжок («СП» від 9 серпня). У цей самий час вперше згадується про влаштування «Швидкої допомоги» при міській поліклініці. Її здійснював півторатонний автомобіль, на кузові якого стояв тапчан для хворого («СП» від 23 серпня).
У середині вересня по вулиці Міжнародній відкрився новий електролікувальний заклад. У ньому було обладнано кабінети електролікувальних процедур (ванни, дарсонваль, гальванізація), електроосвітлювального лікування і теплових процедур («СП» від 18 вересня). 19 серпня на вул. Больнічній, №4, відкрився новозбудований дезінфекційний пункт («СП» від 24 серпня).
Згідно з постановою міськради, з 1 лютого по 1 березня місцевий відділ зв’язку та радіовузол (Пушкінська, №15) проводили реєстрацію всіх радіоприймачів. У разі виявлення незареєстрованих радіоприймачів власники таких підлягали штрафові до 100 крб. або примусовій праці до 30 днів («СП» від 8 лютого). На 1 липня в місті було 812 радіоточок («СП» від 6 липня).
У газетних публікаціях 1937 р. згадуються адреси деяких установ: вул.Шевченка, №3 — Окрземвідділ, Міжнародна, №51 — міськфінвідділ, Волі, №13 — контора електростанції, Свердлова, №10 — Укрплодоовоч, Пушкінська №25 — Заготскот, Леніна №15 — дитсадок ім.12-річчя РСЧА, Міжнародна, №94 — окрздороввідділ, Міжнародна, №43 — будинок наросвіти, К.Лібкнехта, №31 — ліспромгосп.
На березневому пленумі міськпарткому О.Абаш був виключений із членів пленуму. Першим секретарем міськпарткому обраний І. Ромашко («СП» від 30 березня, 4 травня, 20 липня). Пізніше згадується секретар окрпарткому Семенов («СП» від 20 липня). 28 березня відбулося засідання президії міської ради. Президія доручила П.Я.Гончаренку виконувати обов’язки голови міськради («СП» від 30 березня).
У багатьох номерах друкуються статті, в яких викриваються «вороги народу». Такими виявилися замісник голови окрвиконкому Виноградов і завідуючий окрфінвідділом Бредс, яких виключили з партії, голова окркомітету Червоного Хреста Фуфигін. («СП» від 20 липня, 28 липня). На липневому пленумі М.Д.Межуєва, як знятого обкомом КП(б)У з посади голови окрвиконкому, було виведено з членів пленуму і бюро окрпарткому («СП» від 1 серпня). Як «шкідників» знято з роботи працівників редакції Вітовецького, Камфера, Котляра, Чорнобая, Бродфайна та ін. («СП» від 6 серпня). Така сама доля спіткала директора маслозаводу Килимника, начальника окрвідділу зв’язку Продана, директора школи №2 Рижка, директора школи Майстренка, керівника окрвідділу народної освіти Щербину та ін. («СП» від 14 серпня, 21 серпня, 3 вересня, 3 жовтня).
Восени відбувся суд над «контрреволюційною шкідницькою зграєю, яка діяла в Новоград-Волинському окрземвідділі». 5 чоловік засуджено до розстрілу, одного — до 12 років і ще одного — до 15 років ув’язнення («СП» від 23 жовтня).
Починаючи з серпня 1937 р., посаду редактора «Соціалістичного Полісся» обіймав Г.Толчинський. А з 15 жовтня, після ліквідації Новоград-Волинського округу і створення Житомирської області, ця газета стала органом міськкому КП(б)У та міськради і виходила на 4 сторінках.
(Далі буде)
Леонід КОГАН, краєзнавець
Леонід КОГАН, краєзнавець
Коментарі відсутні