21 ЛЮТОГО — ВСЕЛЕНСЬКА БАТЬКIВСЬКА ПОМИНАЛЬНА СУБОТА

Відповіді на запитання дає Блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир:
— Невже наша молитва може допомогти померлим?
— По-перше, у Бога немає мертвих, для нього усі живі. І Господь не казав, що ближнього треба любити лише тоді, коли він з нами на землі. Зі Святого Письма нам відомо, що немає можливості каяття після смерті, і тому ті, що відходять до Господа, мають потребу у допомозі, і наш святий обов’язок молитися за спокій душ наших рідних та близьких, та прощення їм гріхів. Про те, що така молитва дієва, ми маємо свідчення у Святому Письмі, у житіях святих, церковній історії та з власного досвіду багатьох церковних людей. Ми щодня особисто молимося за упокій душ наших ближніх, але соборна молитва має особливу силу, бо є молитвою всієї Церкви. А Господь каже, що «якщо двоє з вас погодяться на землі просити про всяке діло, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного» (Мф. 18, 19). Тому і встановлені в Церкві, окрім особистих молитв, ще й такі поминальні дні, як Вселенська батьківська поминальна субота.
— Як правильно молитися за упокій померлих? Де і скільки треба ставити свічок?
— Молитись за померлих родичів, близьких та знайомих, є обов’язком кожного християнина. Найпростішою є молитва зі словами «Упокой, Господи, душу усопшого раба Твоєго, (наприклад, Маркіяна) та померлої раби Твоєя (Феодосії) та прости їм гріхи їх». Інші заупокійні молитви можна знайти у православному молитвослові. Існує також благочестива традиція читати за покійними Псалтир з додаванням після кожної кафізми особливої заупокійної молитви. Зазвичай Псалтир читають над покійним відразу після смерті і до погребіння, або протягом 9-ти чи 40-ка днів після смерті. Окрім приватної молитви, існує ще й молитва церковна. До заупокійних богослужінь належать панахида, літія, парастас та заупокійна літургія. Про них ви можете запитати у храмі або прочитати у книжках, на кшталт «Закону Божого» або «Нова Скрижаль». А скільки ставити свічок — залежить від ваших можливостей і бажання. Якихось особливих правил з цього приводу Церква не встановлювала. Що стосується місця, де ставлять свічки за упокій, то це так званий «канон» — невеличкий столик-підсвічник з розп’яттям. Якщо ж його немає, чи у храмі дуже багато людей, то поставити свічку та помолитися за упокій своїх спочилих близьких можна в будь якому місці храму. І, головне, тут ваша внутрішня налаштованість на молитву, а не місце, де ви стоїте.
— Як правильно замовити панахиду у храмі? Що принести?
— Щоб замовити панахиду, треба прийти до храму і спитати, де подають на панахиду. Існує благочестива традиція в поминальні дні приходити до церкви перед початком богослужіння, щоб встигнути подати поминальну записку та просфору на літургію. Тоді священик під час звершення проскомідії помолиться і за ваших близьких. Панахиду та заупокійну літургію можна замовити і заздалегідь, наприклад, з вечора. Але, головне, щоб замовлення молитви не обмежувалося поданням записок та внесенням пожертви на храм. Ви повинні знайти можливість особисто бути присутніми на молитві, бо це молитва Церкви і від вашого імені за вашого родича або знайомого. Що стосується продуктів, які приносять на панахиду, то, зазвичай, це хліб, цукор, олія, крупи тощо. Але існують і місцеві традиції, про які ви можете запитати у храмі. Після відправи панахиди ці продукти священик або та людина, якій він благословить, розділяє серед служителів храму та тих, хто потребує. В багатьох парафіях існує благочестива традиція: продукти з великих панахид, як то батьківські поминальні суботи, відвозити до лікарень, в’язниць або до дитячих будинків.
— Що робити, коли сняться померлі родичі? Що це означає?
— Хоча Церква дуже обережно ставиться до снів, та не займається їх тлумаченням, коли сняться померлі, то це чи не єдиний випадок, коли Церква знає точну відповідь на питання «Що робити?». Треба посилити молитву за упокій душі свого родича або близького, який наснився. Треба відвідати церкву і звернутися до священика з проханням відправити панахиду або помолитися за спочилого за літургією. При цьому не треба хвилюватися або лякатися. Мерці не можуть заподіяти вам ніякої шкоди. Якщо ж це спокуса, то до молитви за покійного треба додати і власну участь у Таїнствах Церкви. Перш за все, треба частіше бувати на Сповіді та Святому Причасті. При цьому не треба надмірно замислюватися про значення снів, бо таким чином легко потрапити у пастку. Якщо Господь і хоче нам цим щось сказати, то Він знайде й інший спосіб.