Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Протягом двох днів, 4 та 5 жовтня, Звягель став майданчиком проведення низки заходів, спрямованих на порятунок малих річок України, зокрема, річки Случ як основного джерела водопостачання та рекреаційної зони міста.

 




Першого дня, 4 жовтня, відбулося виїзне позачергове засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Тема обговорення — «Про стан річок України та шляхи його покращення».

Передусім народні депутати, учасники Комітету, разом із міським головою Миколою Боровцем вшанували пам’ять воїнів, полеглих за незалежність та територіальну цілісність України, поклавши квіти до Меморіалу загиблим учасникам війни, а також відвідали місцеві локації, пов’язані з проблематикою питання порядку денного засідання Комітету.

Відвідали основне виробництво КП «Звягельводоканал», де обговорили питання забезпечення підприємством централізованого водопостачання міста, основні проблеми, пов’язані з цим. Ознайомилися з проєктом «Реконструкція водозабірних споруд на р. Случ у місті Звягель Житомирської області», який планується реалізувати для покращення якості виробництва питної води.

Також йшлося, що для поглиблення русла водойми, чистки заростей та берегів від надмірної рослинності Звягельською міською радою прийнято рішення про закупівлю багатофункціональної машини «Амфібія» з додатковим навісним обладнанням. Для цього з бюджету громади виділено понад 9 млн грн. Найближчим часом очікується її поставка.

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Відкриваючи засідання, голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко звернувся до його учасників, наголосивши, що сьогодні законотворці розуміють свою відповідальність у збереженні стратегічно важливого природного ресурсу — води. До того ж, сьогодні це питання має виражену соціальну цінність.

Усім присутнім було презентовано відео про стан річки Случ, яка є основним джерелом водозабезпечення міста Звягеля.

У засіданні Комітету взяли участь члени Комітету, народний депутат України Дмитро Костюк, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, а також представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державного агентства водних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, Державної служби геології та надр України, Державного агентства меліорації та рибного господарства України, Житомирської військової обласної адміністрації, керівництво та депутати Звягельської міської ради, а також представники освітянської та наукової галузей і громадськості.

Зокрема, учасники засідання розглянули та обговорили питання загального стану забруднення річок України та причин їх забруднення. Окрему увагу приділили питанню впливу на водні об’єкти нинішніх воєнних дій, в результаті яких до них потрапляє велика кількість забруднювальних речовин через підриви складів паливно-мастильних матеріалів, сховищ нафтопродуктів із відповідними наслідками для довкілля, а також через руйнування агресором інфраструктури підприємств, пошкодження і руйнування очисних споруд, вилив стоків у водойми та пошкодження грунтового покриву, горіння лісів.

За результатами виїзного засідання прийнято рішення щодо напрацювання рекомендацій Комітету стосовно необхідності вдосконалення та посилення контролю за станом водних об’єктів та дотримання вимог природоохоронного законодавства для покращення екологічної ситуації в цілому.

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Того ж дня, 4 жовтня, розпочала роботу дводенна науково-практична конференція «Малі річки: кліматичні та екологічні виклики».

Очікувані результати: науковий підхід до вирішення проблем малих річок України на прикладі річки Случ. Зокрема:

— обміління;

— заростання водойми;

— замулення;

— підняття рівня грунтових вод;

— зменшення рівня марганцю;

— покращення якості виробництва питної води;

— альтернативного водозабезпечення громади підземними водами;

— створення місць рекреаційного відпочинку.

Ініціатором проведення конференції став Звягельський міський голова Микола Боровець. У заході взяли участь представники Державного агентства водних ресурсів, Асоціації міст України, Держгеонадра, підписанти Угоди мерів — Схід, керівники районної військової адміністрації, територіальних громад, депутатський корпус Звягельської міської ради, громадські організації, провідні науковці, заклади та установи у сфері екології та природних ресурсів. Серед учасників конференції (науковий рівень) — Вінницький національний аграрний університет; факультет лісового господарства та екології Поліського національного університету; кафедра біоресурсів аквакультури та природних наук Поліського національного університету; Державний університет «Житомирська Політехніка»; Харківський національний університет міського господарства
ім. О.М. Бекетова; Інститут водних проблем і меліорації НААН; Національний університет водного господарства та природокористування (м. Рівне).

Актуальність теми пов’язана, передусім, із необхідністю напрацювання дієвих заходів та наукового підходу задля порятунку річки Случ. Поступово вона втрачає водозабезпечуючі, рекреаційно-оздоровчі та кліматоутворюючі якості. Случ стрімко міліє — без головного джерела водозабезпечення ризикують залишилися тисячі місцевих жителів.

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Модераторкою конференції стала заступниця міського голови Ірина Гудзь.

Міський голова Микола Боровець у виступі акцентував увагу на надважливості питання, що стало темою конференції.

Подякував усім, що завітали до Звягеля та долучилися до роботи форуму. Детально ознайомив присутніх із вжитими заходами для покращення стану головної водної артерії громади. Зокрема, у поточному році для покращення якості виробництва питної води заплановано початок реалізації проєкту «Реконструкція водозабірних споруд на р. Случ у місті Звягель Житомирської області».

Слушні та актуальні виступи під час конференції зробили: Віталій Волков, національний експерт України проєкту ЄС «Угода мерів — Схід»; Ігор Гопчак, заступник голови Державного агентства водних ресурсів України; Олексій Ярошевич, експерт проєкту, координатор проєктів ОБСЄ в Україні; Оксана Коноваленко, керівниця напряму «вода» громадської спілки «Всесвітній фонд природи — Україна»; Роман Шахматенко, керівник напрямку захисту довкілля та енергетики; Анна Гузенко, фахівець з адаптації громад ГО «Екоклуб»; Олег Микитин, заступник начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять.

Цікавими були презентовані практики щодо вирішення викликів та проблем річок Вінниці, Житомира, Хмельницького.

Жваві дискусії та широка географія учасників свідчать про актуальність та важливість теми.

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

У ході другого дня науково-практичної конференції «Малі річки: кліматичні та екологічні виклики», яка проходила у Звягелі 5 жовтня, провели круглий стіл та наукові консультації: «Річка Случ як основне джерело водопостачання та рекреаційна зона Звягеля», де заслухали науковців за напрямками: екологія, гідрологія, питне водопостачання та ін.

Учасники конференції долучалися до участі як у очному, так і дистанційному форматі. В ході круглого столу спікери представили свої напрацювання з піднятої теми, мали можливість подискутувати та висловити своє бачення щодо вирішення проблем малих річок України на прикладі річки Случ.

Олена Горбонос, начальниця Звягельської дільниці басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять, та Наталія Корпач, завідувачка Звягельського районного відділу ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» детально охарактеризували головні водно-екологічні проблеми річки Случ.

Юрій Вергелес, старший викладач кафедри інженерної екології міст Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, на прикладі річки Немишля у місті Харків розповів про екологічний стан малих річок в умовах забруднення господарсько-побутовими стічними водами.

Світлана Хоменко, здобувач наукового ступеню, та Ганна Кірейцева, кандидат економічних наук, доцент кафедри екології та природоохоронних технологій Державного університету «Житомирська політехніка», окреслили особливості застосування дистанційних систем моніторингу води в Україні та в світі і презентували пілотний проєкт із розробки комплексної системи онлайн моніторингу стану водних артерій Чернігівської області.

Дмитро Дядін, завідувач кафедри інженерної екології міст Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, детально охарактеризував підходи до оцінки вразливості малих річок у містах до зміни клімату.

Зробив акцент на науково-методологічних підходах до підтримання сприятливого гідрологічного режиму та екологічного стоку басейну річки Случ Павло Ковальчук, головний науковий співробітник лабораторії екології, доктор технічних наук, професор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук.

Про виклики та перспективи пошуку підземних вод для постачання населення розповіла Тетяна Біла, начальник гідрологічної партії Житомирської геологічної експедиції державного підприємства «Українська геологічна компанія».

Для учасників конференції Андрій Мозговий, доктор технічних наук, професор кафедри геотехніки, підземних споруд та гідротехнічного будівництва Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, представив детальний аналіз будівництва підпірних гідротехнічних споруд на малих річках з урахуванням вітчизняного та світового досвіду.

Спільними зусиллями — до покращення стану головної водної артерії громади — річки Случ!

Опісля Володимир Ракуляк, директор ТОВ «Дніпроводпроект» провів презентацію проєкту «Будівництво підпірної гідротехнічної споруди з проведенням протиповеневих заходів, поліпшенням гідрологічного режиму та санітарного стану річки Случ», в ході якої учасники змогли детально розглянути та обговорити переваги та недоліки проєкту будівництва підпірної гідротехнічної споруди з проведенням протиповеневих заходів, поліпшенням гідрологічного режиму та санітарного стану річки Случ.

Значну увагу приділили питанню екстериторіальних впливів гідротехнічного будівництва на р. Случ. Василь Корбутяк, кандидат технічних наук, доцент кафедри землеустрою, кадастру, моніторингу земель та геоінформатики Національного університету водного господарства та природокористування, та Дмитро Стефанишин, доктор технічних наук, провідний науковий співробітник відділу природних ресурсів Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору Національної академії наук України, комплексно окреслили чинники антропогенного впливу на басейн річки Случ.

Про результати досліджень якості води у створі водозабору водоочисної станції м. Звягель розповів Дмитро Чарний, головний науковий співробітник лабораторії водопостачання і водовідведення, доктор технічних наук Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України.

Розглянули біотичний підхід до оцінки та покращення якості джерел водопостачання міста Житомир, з яким ознайомила Оксана Дунаєвська, професор кафедри екології Поліського національного університету.

Про особливості вселення водних біоресурсів у рибогосподарські водні об’єкти, як один із засобів збереження та відтворення біорізноманіття водних екосистем, розповіла Владлена Черненко, головний спеціаліст відділу іхтіології, регулювання рибальства та меліорації Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області.

Із цікавим проєктом сучасних технологій вирощування тилапії (Tilapia) в установках замкнутого водопостачання ознайомила Наталія Мосієнко, асистент кафедри біоресурсів, аквакультури та природничих наук Поліського національного університету.

Всі матеріали конференції будуть видані у спеціальному збірнику науково-практичних статей.

Наразі річка Случ має багато проблем, які потрібно вирішувати вже сьогодні. У цьому допоможуть лише консолідовані зусилля влади усіх рівнів, науковців та громадськості. Важливим є не стільки подолання наслідків, як виправлення причин та врахування великої кількості природних, кліматичних та антропологічних чинників.

За результатами конференції найближчим часом буде затверджено розпорядження міського голови з конкретним планом заходів щодо вирішення проблем річки Случ.
 

Відділ інформації міської ради