Які таємниці приховує Смолківський «Вирок»?
- Наше місто
- 758
- коментар(і)
- 05-08-2024 15:12
Ця мальовнича локація на річці Смолка відома серед звягелян як «Вирок». Але варто правильно ставити наголос: вирОк — від слова вир, а не… судовий вИрок. Вона розташована відносно неподалік від автомобільного мосту вище за течією.
Безпосередньо до «Вирка» можна дісталися лише пішки. Чи велосипедом із екстримом. Стежина веде вниз від останнього перед мостом магазина, що по вулиці Гетьмана Сагайдачного.
«Вирок» — не типова ділянка русла Смолки в межах Звягеля. Здебільшого, неширока, кам’яниста річка в цьому місці утворює чималий затон. Маленьке «водосховище». Яке приваблює відпочивальників зручним берегом і можливістю покупатися у глибокій воді.
Саме — у глибокій, адже Смолка переважно мілководна. А тут, за свідченнями місцевих, справжньої глибини не знає ніхто…
Навіть коли над «Вирком» була «тарзанка» (зараз це дерево всохло і «атракціон» зі стрибків у воду не діє), кажуть, що ніхто, пірнаючи, так і не досяг дна. Можна, лише уявити, яка риба зачаїлася в темних водах… Які соми…
Як розповідають місцеві старожили, «Вирок» утворився внаслідок вибуху авіабомби в часи Другої світової війни (хоча, можливо, це й вигадка). Величезну воронку заповнила вода, а бобри збудували загату, створивши озерце на річці.
До речі, під час весняних повеней тут дійсно утворюється вир. Що, знову ж таки, свідчить про глибоку яму. Звідси — й назва «Вирок».
І ще одна міська легенда, якими так багатий Звягель.
А сама місцина ще й має великий туристично-рекреаційний потенціал.
Якщо б у перспективі тут облаштувати пішохідні доріжки (на місці вже протоптаних стежин), відновити пішохідні мости, встановити лавки, урни, загалом підвищити рівень благоустрою, то Смолка, яка в межах Звягеля наділена ознаками гірської річки — із порогами, міні-водоспадами, вирами, бобровими загатами, мальовничою навколишньою природою, — могла б стати одним із улюблених місць відпочинку й зеленого туризму.
Олег БРЮХАНОВ
Фото автора
Коментарі відсутні