«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

В обласному центрі крові обіцяють

позапланові виїзди до Звягеля в разі потреби

 

Відділ з питань охорони здоров’я Звягельської міської ради повідомив, що до виїзної акції із забору крові у Звягелі 22 жовтня долучилися 96 донорів. Загалом зібрано майже 44 літри крові, і це вважають гарним показником. Проте охочих здати кров було більше, але їм відмовили. Про це йшлося у коментарі до новини на офіційній сторінці міської ради у Фейсбуці. Як так сталося, що відмовили потенційним донорам, тоді як зазвичай до цієї благородної справи закликають і запрошують, з’ясовував «Звягель-інфо».

 

На офіційній сторінці Звягельської міської ради опублікували допис вдячності небайдужим громадянам.

«Позитивним моментом є те, що до акції долучилися більше людей, ніж було зареєстровано у попередньому записі черги. Ваш внесок у донорство — це не просто благодійність, це — реальна допомога, що рятує життя як цивільних, так і наших захисників та захисниць. Щиро дякуємо всім, хто долучився, за вашу небайдужість, самовідданість та розуміння. Разом ми можемо врятувати більше життів і підтримати тих, хто цього потребує!» — йшлося в публікації.

«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

Там додали, що наступний забір крові планується у 2025 році, відповідно до графіка, який надасть КНП «Обласний центр крові» Житомирської обласної ради. І закликали у подальшому завчасно реєструватися за телефонами: 098-218-50-96 або (4141) 3-50-79 для формування черги, щоб організатори могли забезпечити необхідну кількість реагентів для забору крові.

«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

  1. «Невже у військовий час не можна взяти достатньо тих ємкостей?!»

Певно, останній заклик став реакцією на коментар пані Світлани, яка висловила обурення тим, що не всіх охочих допустили до здачі крові. І це, підкреслила пані Світлана, у той час, коли країна, як ніколи, потребує донорів.

«Дуже славно, що 96 небайдужих громадян стали донорами і ця кров врятує не одне життя! Але… Охочих було набагато більше. О 12-ій годині біля актової зали поліклініки було ще близько двох десятків громадян та близько трьох десятків — уже в самій залі, деякі приїхали навіть із Ємільчиного та ближніх сіл, дехто навіть попередньо записався, не пішов на роботу, бо має зробити важливу та благородну справу. Всі чекали своєї черги. Однак уже тих, хто був попередньо записаний на 11:30 та на 12:00 і далі, відправили додому! Чому!? Адже нам так потрібна донорська кров, у нас багато поранених — як військових, так і цивільних, декому це просто вкрай необхідно! А тут бажаючих благодійників просто відправляють додому... Люди, ця кров нам потрібна відрами, у нас війна... Але наш КНП «Обласний центр крові» чомусь, їдучи на забір крові у місто Звягель (не у якесь село малесеньке, а в 45 тис. місто), бере недостатньо тари для забору крові!? Або бере її рівно стільки, щоб попрацювати до 13 години і не більше... У них режим роботи чи як?! Невже у військовий час не можна взяти достатньо тих ємкостей для забору, аби всі охочі могли здати кров? Або нам просто не потрібно нікого рятувати, тобто, крові достатньо і всі вже врятовані?! Або я чогось не розумію і війна вже закінчилася…» — написала пані Світлана.

«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

  1. Обласний центр крові: «Орієнтуємося на цифри попереднього запису»

«Звягель-інфо» звернувся за коментарем щодо цього до КНП «Обласний центр крові» Житомирської обласної ради. Що трапилося — пояснила завідуюча відділом комплектування донорських кадрів центру Оксана Поліванчук.

«Ми працюємо, відповідно до річного плану виїзного забору крові, затвердженого обласною військовою адміністрацією. Доводимо план до всіх громад. Виїжджаємо двічі на тиждень, охоплюємо кожну громаду, навіть — невеликі сільські. Якщо громада активна у плані донорства, то туди виїжджаємо частіше. За декілька тижнів до виїзду повідомляємо листом голову громади, щоб організували попередній запис і сформували список охочих здати кров, бо у кожної громади спроможності різні.

Житомирський обласний центр крові не має власного спеціалізованого транспорту для таких потреб, тому орендуємо автомобіль екстреної допомоги. Він не призначений для такого типу спеціалізованих перевезень. Тому щоразу орієнтуємося на цифри попереднього запису. Напередодні виїзду до Звягеля записалися трохи більше 50 донорів. Попереднього разу охочих було близько 60. За день ми зв’язалися з місцевим координатором і нам сказали, що кількість записаних трішки зросла, мовляв, візьміть на 80 осіб. Ми взяли матеріалу на 96 донорів. Саме стільки й прийняли. Справа в тому, що в автомобіля теж є вмістимість, він розрахований на певну кількість персоналу», — каже Оксана Поліванчук.

«Якби знали, що буде стільки охочих, то взяли б більше матеріалу»

  1. «Якщо є потреба, то приїдемо позапланово»

В обласному центрі крові висловили вдячність звягелянам, які так масово відгукнулися на заклик до здачі крові й пообіцяли цей досвід враховувати надалі.

«Якби ми знали, що цього разу буде така кількість охочих, то взяли б більше комплектів для забору крові. Тут є свої особливості, певний термін зберігання, тому возити «із запасом» не раціонально.

Так сталося, що частина людей прийшли без запису, поза чергою. Списків не було, тому ми приймали всіх охочих, доки була можливість. Коли прийшли ті, хто був записаний, скажімо, на 12-ту годину, на них уже не вистачило матеріалу. Але це не були десятки людей. Були декілька осіб. Якби справді були десятки, ми б зреагували й довезли матеріал.

Знаю, що в Звягелі нас багато хто звинувачує, що, мовляв, Житомир винен, що у вашому місті закрили філію. Але, запевняю: якщо є потреба, то приїдемо ще раз. У вівторок і четвер у нас планові виїзди. В інші дні — позапланові. Тож, якщо надійдуть колективні заявки від підприємств, установ, організацій чи сформується достатня позапланова черга, ми готові розглянути, домовитися й приїхати. У Звягелі цього року, здається, були вже тричі», — пояснила медикиня.

  1. * * *

Нагадаємо, відділ заготівлі крові та її компонентів у Звягелі закрили у липні 2022 року. Спочатку установу перевели із великого приміщення по тодішній вулиці Герцена в маленьку будівлю на вулиці Шевченка, але зрештою навіть там її робота була визнана економічно недоцільною.

Звягельські органи місцевого самоврядування неодноразово зверталися до Житомирської ОВА з проханням сприяти у збереженні та подальшому функціонуванні цього відділу, проте Житомирський обласний центр крові ухвалив рішення про закриття. Детальніше про це йшлося в публікації «Звягель-інфо» «У Новограді під час війни закрили відділ заготівлі крові. Натомість обласний Центр планує проводити виїзні «Дні донора» за серпень 2022 року.

Олег БРЮХАНОВ

Фото Звягельської міської ради