Туберкульоз — це не вирок. Приклад Лесі Українки доводить: хвороба не означає зупинку життя
- Актуально
- 114
- коментар(і)
- 18-03-2026 08:47
17 березня у «Звягель-Центрі» відбулася важлива подія — міжсекторальна зустріч із питань протидії туберкульозу на тему: «Туберкульоз як медико-соціальна проблема — координація дій на рівні громади». Місце проведення обрано не випадково, адже наша славетна землячка Леся Українка більшу частину життя боролася з цією недугою.
Символічно, що обговорення почали саме з її історії: де видатна поетка могла підхопити хворобу та як, попри діагноз, вона продовжувала творити, любити й змінювати світ. Приклад Лесі доводить: хвороба не означає зупинку життя. Це виклик, який можна подолати, завдяки підтримці та сучасному лікуванню.
Захід об’єднав представників влади, медичної, освітньої та соціальної сфер задля спільного пошуку ефективних рішень у подоланні одного з найактуальніших викликів у сфері громадського здоров’я.
Триває місячник боротьби з туберкульозом
Як повідомляє Звягельська міська рада, до обговорення долучилися міський голова Микола Боровець, фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», ДУ «Центр громадського здоров’я України», керівники закладів охорони здоров’я, соціального захисту та освіти, а також студенти Звягельського медичного фахового коледжу.
![]()
Зустріч відбулася в межах Місячника боротьби з туберкульозом. Березень в Україні традиційно присвячений подоланню цього захворювання — одного з найпоширеніших інфекційних викликів у світі. Цьогоріч інформаційна кампанія проходить під гаслом: «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати». Її метою стало посилення взаємодії між усіма дотичними сферами, підвищення обізнаності населення та формування спільної відповідальності за здоров’я громади.
![]()
Учасники заслухали фахові доповіді
Зокрема, про актуальну епідемічну ситуацію в Україні, сучасні підходи до профілактики та лікування туберкульозу поінформувала завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ДУ «Центр громадського здоров’я України» Яна Терлєєва. Про здійснення епіднагляду, реагування на виклики та заходи з локалізації і запобігання поширенню захворювань розповів генеральний директор ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександр Шпита.
![]()
Окрему увагу було приділено регіональному виміру проблематики: директор КНП «Обласний протитуберкульозний диспансер» Житомирської обласної ради Віталій Дідик представив аналітику щодо рівня захворюваності, охоплення скринінгом, ефективності лікування та окреслив ключові завдання на 2026 рік для області та Звягельського району.
![]()
Вітаючи учасників зустрічі, міський голова Микола Боровець наголосив, що саме об’єднання зусиль на рівні громади, відповідальне ставлення до власного здоров’я та системна підтримка медичної галузі є основою ефективної протидії туберкульозу.
Туберкульоз — не лише медична, а й соціальна проблема
Жваве та змістовне обговорення відбулося в межах дискусійної панелі «Взяти зобов’язання». До неї долучилися Яна Терлєєва, Олександр Шпита, Віталій Дідик, медичний директор КНП «ЦПМСД» Звягельської міської ради Олег Приходько, директор Звягельського медичного фахового коледжу Олена Солодовник, начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради Віталій Скаковський, а також психотерапевт центру ментального здоров’я КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» Юлія Данилишина.
![]()
Учасники панелі об’єдналися навколо спільного розуміння: туберкульоз — це не лише медична, а й соціальна проблема, яка потребує комплексного підходу. У центрі уваги були питання раннього виявлення захворювання, подолання стигми, формування довіри до медичних послуг та забезпечення всебічної підтримки пацієнтів.
![]()
Окремо наголошувалося на важливості руйнування стереотипів і упереджень щодо людей, які зіткнулися з туберкульозом. Учасники підкреслили: підтримка, розуміння та доступ до якісної допомоги є ключовими складовими успішного подолання хвороби.
Завершенням зустрічі стало окреслення подальших кроків на 2026 рік: від розширення профілактичних заходів і просвітницької роботи — до посилення міжвідомчої співпраці та підтримки пацієнтів.
![]()
Спільний меседж заходу звучав чітко і впевнено: разом — без стигми, разом — до подолання туберкульозу.
Такі ініціативи ще раз підтверджують: ефективна протидія туберкульозу можлива лише за умови єдності дій, відповідального ставлення до здоров’я та активної участі кожного.
Публікацію підготовлено за підтримки БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне», завдяки підтримці Уряду Сполучених Штатів Америки шляхом фінансування проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що впроваджується міжнародною організацією РАТН.

Коментарі відсутні