Протидія булінгу: що з цим робити?

Добрий день, редакціє газети «Звягель»! У мого сина виникають сутички з однокласниками. Після школи він приходить сумний, інколи — з розірваним рюкзаком та порваній одежі. На мої питання, що сталося, нічого не відповідає, але я впевнена, щось відбувається. Припускаю, що моя дитина стала жертвою цькування в школі. Підкажіть, як розпізнати булінг?»
О.Соколова, м.Новоград-Волинський

Жодна дитина не може бути об’єктом незаконного посягання на її честь і гідність. Будь-яке насильство над дитиною переслідується законом.
2019 року вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу.
Булінг — це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі, із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, унаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
ТИПОВИМИ ОЗНАКАМИ БУЛІНГУ Є:

  • систематичність (повторюваність) діяння;

  • наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;

  • наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.


ЯКІ Є ВИДИ БУЛІНГУ?

  • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних ушкоджень);

  • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);

  • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);

  • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки в переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);

  • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).


ЯК ВІДРІЗНИТИ ЗВИЧАЙНИЙ КОНФЛІКТ ВІД БУЛІНГУ?
Не кожен конфлікт є булінгом. Цькування — це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Крім того, ключовою ознакою саме булінгу є бажання завдати шкоди, принизити жертву.
Наприклад, якщо вашу дитину штовхнули в школі без наміру завдати шкоди, — це не є булінгом. Проте, якщо дитина регулярно навмисно фотографує однокласника чи однокласницю в роздягальні, а потім шантажує або поширює ці фото з метою приниження, то це вважається булінгом.
ЯКА РОЛЬ ВІДВЕДЕНА ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ У ЗАПОБІГАННІ ТА ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ?
Керівник закладу освіти зобов’язаний створити в закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу. Крім того, керівник:

  • розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

  • розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) та видає рішення про проведення розслідування;

  • вживає відповідні заходи реагування;

  • забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учням, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);

  • повідомляє органам Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.


Крім того, закон зобов’язує педагогічних працівників повідомляти керівників закладів освіти про виявлені факти булінгу (цькування) серед школярів.
ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЧИНЕННЯ БУЛІНГУ?
До прийняття змін до законів щодо протидії булінгу (цькуванню), відповідальності за його вчинення в Україні не існувало. З прийняттям нового закону було запроваджено адміністративну відповідальність за булінг. Відтепер вчинення булінгу (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб, караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть їх батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування). Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки, то до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ?

  1. Поговоріть із дитиною і дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, а готові її вислухати і допомогти.

  2. Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.

  3. Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою в разі цькування (психолог, учителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона).

  4. Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію і вимагайте належного її урегулювання.

  5. Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми може потребувати певного часу.

  6. Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається, то повідомте поліцію.


КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ДЕТАЛЬНІШОЮ КОНСУЛЬТАЦІЄЮ?
Якщо у вас залишилися питання з цього приводу, то, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. У центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.