141690 грн штрафу доведеться сплатити за неоформленого працівника у 2020 році

Із першого січня 2020 року мінімальна заробітна плата становить 4723 грн та в погодинному розмірі — 28,31 грн.
Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
Зокрема, за порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (141 тисяча 690 гривень), у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час, у разі фактичного виконання роботи протягом повного робочого часу, та виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.
Штрафів за порушення трудового законодавства, передбачених ст.265 КЗпП, які пов’язані із новим розміром мінімальної зарплати, дещо більше. За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

  • 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, із 01.01.2020 р. — це 141690 грн за такі порушення: фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору; оформлення працівника на неповний робочий час, у разі фактичного виконання роботи протягом повного робочого часу; виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;

  • 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, із 01.01.2020 р. — це 47230 грн за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за неоплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);

  • 3 мінімальні зарплати, із 01.01.2020 р. — це 14169 грн за такі види порушень: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі.

  • 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, із 01.01.2020 р. — це 47230 грн за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

  • 1 мінімальна зарплата (із 01.01.2020 р. — 4723 грн) — за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.


А ще ця стаття передбачає штраф у розмірі 3-х мінімальних зарплат (з 01.01.2020 р. це 14169 грн) за недопущення інспекторів із праці до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні. Якщо ж це була перевірка з питань виявлення неоформлених працівників або виплати зарплати «в конвертах», тобто, без сплати податків, то штраф буде ще більшим, у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2020 р. — це 472300 грн).
Новоград-Волинське управління ГУ ДПС у Житомирській області