Зростання мінімальної зарплати: етапи й наслідки

Коронавірус боляче вдарив по українській економіці. Через карантинні обмеження чимало родин на декілька місяців втратили свій звичний дохід і були змушені жити на заощадження. За даними НБУ, у першому півріччі 2020 року заощадження українців скоротилися майже на 6%.
За який рахунок планують підвищення і коли чекати наступного, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
ПЛЮС ДО ЗАРПЛАТИ З ВЕРЕСНЯ
Верховна Рада 25 серпня ухвалила закон, який передбачає підвищення мінімальної заробітної плати до 5000 гривень із 1 вересня 2020 року. За розрахунками Уряду, збільшення зарплати дасть змогу привести її у відповідність із реальним прожитковим мінімумом, який зараз фактично сягнув 4900 грн. Найперше мають зрости доходи працівників бюджетної сфери: учителів, медиків, соціальних працівників, оскільки їхні посадові оклади розраховуються за єдиною тарифною сіткою, прив’язаною до мінімальної зарплати.
За планом Уряду, збільшення заробітної плати восени — це тільки перший етап. Упродовж 2021 року виплати зростатимуть ще двічі: з 1 січня — до 6000 гривень, із 1 липня — до 6500 грн.
Наступні підвищення мають передбачити в проєкті Державного бюджету на наступний рік, який Уряд має подати до Верховної Ради до 15 вересня.
НАСЛІДКИ ПІДВИЩЕННЯ
Підвищення мінімальної зарплати планують здійснити за рахунок надходжень від податків. У пояснювальній записці до закону йдеться про збільшення планових податкових надходжень на 541,3 млн грн, зокрема з податку на доходи фізичних осіб і податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів. Крім того, додаткові видатки на оплату праці забезпечать за рахунок економії на обслуговувані державного боргу. Через курсову різницю потреба у виплатах зменшилася майже на 3,5 млрд грн.
У Мінфіні прогнозують, що, завдяки збільшенню зарплати у 2020 році, близько 1,7 млрд грн додатково отримає Пенсійний фонд і ще 1,2 млрд грн — місцеві бюджети і держбюджет.
Частина експертів застерігає щодо ризиків для інфляції і зростання бюджетних витрат, які складно буде покрити. Так, директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин зауважує: «Виглядає це так, що видатки з бюджету будуть розширюватися. Треба буде шукати за рахунок чого їх покривати. Добре, якщо за рахунок внутрішніх ресурсів».
Натомість радник Президента з економічних питань Олег Устенко заперечує такі закиди.
«Підвищення мінімальної заробітної плати суттєвого впливу на інфляцію не матиме. Прогнозований приріст інфляції буде на рівні 2%, що на порядок менше, ніж закладено в макроекономічному прогнозі Уряду. Так, підвищення заробітної плати може впливати на курс гривні, однак при такій низькій інфляції та понад 28 млрд золотовалютних резервів це не вдарить по курсових параметрах. Враховуючи обсяги золотовалютних резервів, на фоні того, що в нас продовжується співробітництво з міжнародними інституціями, на фоні того, що Україна робила успішне розміщення своїх європейських бондів говорити, що мінімальна заробітна плата підірве курс, як мінімум, неправильно», — пояснює Устенко.
Наступного року мінімальна зарплата має зрости ще на півтори тисячі гривень. Наскільки ця сума покращить добробут українців, залежатиме від загальної економічної ситуації.
За матеріалами Центру громадського моніторингу та контролю