НОВОРIЧНI УКРАЇНСЬКI ТРАДИЦIЇ
- Духовність
- 494
- коментар(і)
- 08-01-2010 21:09
«Маланка» («Меланка») — традиційний новорічний обряд із використанням масок. Назвою він зобов'язаний св.Меланії, день якої за церковним та юліанським календарем припадав на 13 січня за н.ст. За давньою традицією роль головного обрядового персонажа — Маланки — грав хлопець, перевдягнений у жіночий народний костюм. Інші ролі також виконували парубки. Лише подекуди меланкували й дівчата.
Масковані учасники новорічної процесії розігрували кумедні сценки-інтермедії. Маланка зображувала господиню, що все робить недоладно: б'є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, підмітає сміття від порога до середини хати тощо. У деяких селах Буковини й Прикарпаття виконували колективний загальносільський танець за участю ряджених, влаштовували ігри біля громадського вогнища, ритуальну боротьбу масок, колективну трапезу.
Традиційні карнавальні образи на Маланку включали маски тварин — Кози, Ведмедя, Журавля, Бика, Коня, маски Діда і Баби, а також багатьох інших персонажів.
Щедрування — давній звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників (переважно молодь) піснями славили господарів, бажали їм здоров'я й достатку, за що отримували винагороду.
Засівання (посипання) — у перший день нового року дорослі й діти, переважно чоловічої статі, ходили від хати до хати, символічно засіваючи хлібні зерна і бажаючи господарям щастя, здоров'я, щедрого врожаю.
Посипальників, котрі ходили невеличкими групами, приймали як найбажаніших гостей: запрошували сісти до столу, щоб добре все сідало, або щоб свати сідали (так казали там, де були незаміжні дівчата). Нерідко хлопчаки наслідували квоктання курей, а їх, жартуючи, смикали за чуба або за вуха, щоб курчата були чубаті, вухаті й волохаті. Після закінчення всіх обрядових дій господарі пригощали посипальників яблуками, бубликами, пиріжками та іншими ласощами, часто давали й дрібні гроші. Зерно, що вони розкидали по хаті, господиня збирала і давала куркам, аби краще неслися.
Сію, сію, засіваю, Сію, сію, засіваю, Щедрик, ведрик Щедрик, ведрик, Щедрик, щедрик, щедрівочка Щедрик, щедрик, щедрівочка, | Сійся, родися Сійся, родися, На щастя, на здоров'я На щастя, на здоров'я, |
Коментарі відсутні